رئیس اتاق ایران و روسیه اعلام كرد؛

کم کاری وزارت بهداشت در آزمایش محصولات صادراتی

کم کاری وزارت بهداشت در آزمایش محصولات صادراتی به گزارش آچار رییس اتاق ایران و روسیه اظهار داشت: وزارت بهداشت در مورد آزمایش و نظارت بر محصولات صادراتی کمکی نمی کند؛ امروز درمورد صدور فلفل به روسیه مشکل داریم فردا معین نیست در مورد چه محصولی این اتفاق بیفتد.به گزارش آچار به نقل از مهر، با صادرات سالیانه حدود ۷۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به فدراسیون روسیه، این کشور یکی از بازارهای مهم صادراتی بخش کشاورزی ایران است؛ با این وجود وزارت بهداشت و مشخصاً سازمان غذا و دارو برنامه مشخصی برای تعیین سلامت و کیفیت محصولات صادراتی ندارند.
در این خصوص مسعود بصیری، سرپرست دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی به مهر اعلام نمود که سازمان غذا و دارو موظف به نظارت بر این مساله است که تا حالا اقدامی دراین زمینه انجام نداده است.
کم کاری وزارت بهداشت در آزمایش محصولات صادراتی
در همین رابطه هادی تیزهوش تابان در گفت و گو با مهر در مورد ممنوعیت صادرات فلفل ایرانی به روسیه، اظهار نمود: برمبنای نامه ای که اداره نظارت بر پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان داغستان به رییس گمرک داغستان نوشته واردات فلفل از مبدا ایران به سبب آنچه نقض مکرر استانداردهای بهداشتی عنوان شده به حالت تعلیق درآمده است. البته در عنوان این نامه محصولات کشاورزی ذکر شده اما در متن نامه مذکور به وضوح به فلفل دلمه ای اشاره شده است.
رئیس اتاق مشترک تجاری ایران و روسیه اضافه کرد: بررسی ها حاکی از آنست که فدراسیون روسیه فلفل وارداتی از ایران را به سبب نداشتن گواهینامه باقیمانده سموم کشاورزی مرجوع کرده است که در این راستا دستگاه های مختلف دولتی شامل اتاق تجاری و سفارت ایران در مسکو در تلاش هستند تا بوسیله مبادی قانونی و رسمی موضوع را بررسی و با تعامل با طرف روسی راه حل لازم برای رفع آن را فراهم آورند.
تابان اظهار داشت: همین طور وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت ایران مذاکرات و مکاتبات با وزارت کشاورزی فدراسیون روسیه انجام داده اند.
وی افزود: نکته مهم این است که نباید محصولی صادر شود که از نظر استاندارد قابل تأیید نیست، حتی مصرف این نوع محصولات برای مردم داخل کشور هم باید ممنوع شود؛ در اینجا نیاز به کمک وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داریم که محصولات را آزمایش و وضعیت سموم آنها را مشخص و بعد از بازرسی، سلامت محصولات کشاورزی را تأیید کنند.
صادرکننده باید آموزش ببیند
تابان اظهار داشت: باید سازمان های مربوطه چه بوسیله بخش خصوصی و چه بخش دولتی، آموزش های لازم در مورد رعایت استانداردها به صادرکنندگان ارائه نمایند تا صادرکننده طبق قوانین کشور مقصد، مبادرت به صادرات کالا کند.
رئیس اتاق مشترک تجاری ایران و روسیه اشاره کرد: امروز در مورد صادرات فلفل به مشکل خورده ایم اما اگر این چالش حل نشود بطور قطع در مورد سایر محصولات کشاورزی و غذایی نیز به مشکل خواهیم خورد. باید درباب بازرسی و نظارت بر سلامت و کیفیت محصولات اقدامات جدی و مؤثری انجام دهیم.
۱۰۰ کامیون فلفل در آستارا منتظر هستند
وی اظهار داشت: طبق آخرین اطلاعات، امروز حدود ۱۰۰ کامیون فلفل برای صادرات در آستارا هستند. سفارت درحال پیگیری برای حل این مشکل بوده تا صادرات به روال عادی برگردد. اما به هر حال راه حل این است که محصولات آزمایش شوند که در صورت سالم بودن از مرز رد و در صورت عدم رعایت استانداردها مرجوع شوند.
تابان اظهار نمود: نکته مهم این است که هر از چند گاهی از این اتفاقات برای محصولات کشاورزی صادراتی ایران می افتد، بدین جهت متولیان همچون وزارت بهداشت باید فوراً به این حوزه ورود کرده و آزمایش های لازم را روی محصولات کشاورزی و غذایی صادراتی انجام دهند و آموزش های لازم نیز به صادرکنندگان در مورد نحوه صادرات این قبیل محصولات داده شود.
گفتنی است، طبق اعلام رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، با هماهنگی وزارت امور خارجه مراتب اعزام تیم دیپلماسی اقتصادی جهت رفع مشکلات و عقد تفاهم نامه به روسیه انجام شده که در هفته جاری صورت می پذیرد.


منبع:

1400/09/15
22:24:32
0.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار