گزارش آچار؛

سیمان چند نرخی شد

سیمان چند نرخی شد به گزارش آچار در حالیکه وزارت صمت قیمت سیمان را کیسه ای ۵۰ هزار تومان اعلام کرد، اما در بورس کالا ۳۵ هزار تومان کشف قیمت شده و انبوه سازان نرخ آنرا کیسه ای ۶۰ و مرکز آمار ۷۰ هزار تومان اعلام نموده اند.به گزارش آچار به نقل از مهر، در ایام اخیر قیمت سیمان به قول برخی فعالان صنعت ساختمان کمی از آرامش دور شده است.
برخی کارشناسان صنعت ساختمان معتقدند: در روزهایی که دولت بر تشدید فعالیتهای ساخت و ساز در نهضت ملی مسکن تاکید دارد، بازار این کالا باید از دست دلالان خارج شده و با سازوکارهایی، از تولیدکننده به مصرف کننده نهایی داده شود.
سرپرست مرکز تحقیقات راه و مسکن: وزارت راه بزرگترین مصرف کننده سیمان است
محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از تشکیل زنجیره تأمین مصالح ساختمانی فولاد و سیمان بین وزارت راه وزارت صمت اطلاع داده و می گوید مقرر است سیمان «آمیخته» به جای سیمان پرتلند در ساخت و ساز که انطباق با محیط زیست دارد، جایگزین شود.
سیمان آمیخته جای سیمان پورتلند را می گیرد
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توضیح داد: سیمان آمیخته از منابع طبیعی مانند پوزولان و سرباره و … تهیه می شود که مصرف این نوع از سیمان تا ۳۰ درصد سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود و آلودگی محیط زیستی هم ندارد.
وی تاکید کرد: بزرگترین مصرف کننده سیمان خود وزارت راه و شهرسازی است و وزارت صمت راهبری صنایع را برعهده دارد.
سیمان در بورس کالا چند؟
متوسط قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان در بورس کالا در معاملات روز گذشته و امروز سه شنبه و چهارشنبه ۱۸ و ۱۹ مرداد بسته به نوع، کیفیت و کارخانه سازنده آن از ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان در نوسان بوده است.


وزارت صمت: کیسه ۵۰ کیلویی سیمان، ۵۰ هزار تومان
این در حالی است که نیمه تیر ماه سال جاری سیف الله امیری مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت اعلام نمود: طبق برنامه، هر هفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه می شود.
به گفته این مقام مسئول در وزارت صمت، فردی که در هفته گذشته هر کیسه سیمان ۵۰ کیلویی را از بورس کالا به قیمت ۳۶ هزار تومان خریداری نموده، حداکثر باید این محصول را به قیمت ۵۰ هزار تومان عرضه نماید و بیشتر از آن خلاف است.
رئیس اتحادیه مصالح فروشان: فقط ۴ تا ۵ درصد گران تر از بورس کالا می فروشیم
اسماعیل کاظمی رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین شرایط بازار سیمان اظهار داشت: بازار سیمان بسیار عالی است و در آرامش قرار دارد.
وی افزود: قیمت سیمان در مصالح فروشی ها، همان قیمت بورس کالاست و تنها با ۴ تا ۵ درصد سود متعارف فروخته می شود.
رئیس کانون انبوه سازان: کیسه ۵۰ کیلویی سیمان، ۶۰ هزار تومان
سید محمد مرتضوی رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ی قیمت سیمان اظهار نمود: تفاوت قابل توجهی در قیمت سیمان بین آنچه در بازار سنتی با آنچه در بورس کالا کشف قیمت می شود، وجود دارد؛ قیمت سیمانی که به سازندگان پروژه های ساختمانی داده می شود بسیار بالاتر از بورس کالاست.
وی افزود: هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان هم اکنون در بازار ۶۰ هزار تومان است ولی در بورس کالا بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان در روز است که یک تفاوت ۳۰ تا ۴۰ درصدی دارد.
رئیس کانون سراسری انبوه سازان اظهار داشت: یکی از دلایل این تفاوت قیمت سیمان اینست که گردانندگان پروژه های ساختمانی هنوز عادت نکرده اند تا از بورس کالا سیمان خریداری کنند یا این که در ایجاد هماهنگی میان زمان خرید آن از بورس کالا با تحویل محموله از تولیدکننده در زمان مورد نیاز، نمی توانند تطبیق ایجاد کنند.
کارگزاران بورس مایلند برای دلالان ثبت خرید سیمان کنند نه مسکن سازان
وی تصریح کرد: اغلب سازندگان به صورت سنتی مبادرت به خرید سیمان می کنند و انگیزه ای برای خرید سیمان از بورس کالا ندارند در حالیکه یک تفاوت قابل ملاحظه در قیمتها وجود دارد؛ یکی دیگر از دلایل این تفاوت قیمت در بورس کالا با بازار سنتی سیمان، عدم تمایل کارگزاران بورس به ورود انبوه سازان بعنوان خریدار در احجام کوچک سیمان است؛ آنها مایلند که بیشتر برای خریداران احجام قابل توجه سیمان که تقریبا دلالان هستند، مبادرت به خرید محصول از عرضه کنندگان در بورس کالا کنند.
مرتضوی افزود: از آنجائیکه سودی که کارگزاران بورس بابت کارگزاری دریافت می کنند، رقم بالایی است، بنابراین کارگزاران به ثبت خرید سیمان برای سرمایه گذاران در این عرصه، علاقه بیشتری دارند که اکثراً واسطه ها هستند؛ واسطه ها هم سیمان خریداری شده را بین پروژه های ساختمانی توزیع می کنند.
وی خاطرنشان کرد: به نظر می آید روش فروش سیمان در بورس، صحیح است اما باید تمهیداتی اندیشیده شوند تا واسطه ها به تدریج از این بازار حذف شوند و مصرف کنندگان نهایی سیمان که همان سازندگان هستند، از این روش منتفع شوند که لازمه آن، اصلاح ساختار و سازوکار فروش سیمان در بورس کالاست.
بازار میلگرد در آرامش
مرتضوی درباره ی قیمت فولاد و میلگرد اظهار داشت: فعلا مشکل خاصی در این خصوص نداریم و قیمت های بهتری داریم که امیدواریم این نرخ های مناسب، پایدار بماند؛ حتی پیشبینی ها از کاهش بیشترِ قیمت میلگرد و فولاد است.
وی با اشاره به اینکه مقرر است ۴ میلیون مسکن ساخته شود، افزود: باید به بازار داخل میلگرد و فولاد توجه بیشتری شود و سیاست هایی که در مورد محدود شدن صادرات فولاد اتخاذ شده، سیاست صحیحی است.
مرکز آمار: متوسط قیمت سیمان در بهار سال جاری کیسه ای ۷۰ هزار تومان!
در حالی که خیلی از فعالان اقتصادی بر آرامش بازار مصالح ساختمانی برای اجرایی شدن برنامه دولت در خصوص ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال تاکید دارند، مرکز آمار ایران نسبت به انتشار متوسط قیمت برخی اقلام مصالح ساختمانی در بهار سال جاری اقدام نمود.
در این گزارش، متوسط قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان پورتلند ۷۱ هزار و ۳۵۰ تومان اعلام شده که در بالاترین نرخ ۹۰ و کمترین نرخ ۵۸ هزار تومان اعلام شده است.


نرخ عجیبی که مرکز آمار از متوسط قیمت مسکن داده بود!
این مرکز پیش تر هم متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران طی معاملات مسکن تیر ماه را ۴۵ هزار تومان اعلام نموده بود که با متوسط قیمت مسکن اعلامی بانک مرکزی که هر متر مسکن را ۴۲ هزار تومان برآورد کرده بود، تفاوت مثبت ۳ میلیون تومانی داشت.

1401/05/19
22:47:18
0.0 / 5
209
تگهای خبر: اقتصاد , اقلام , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار