در گفت و گو با مهر مطرح شد؛

نتایج توافق اخیر وزارت صنعت و اقتصاد، فساد توسعه پیدا می كند

نتایج توافق اخیر وزارت صنعت و اقتصاد، فساد توسعه پیدا می كند آچار: توافقنامه اخیر وزارت صنعت و اقتصاد برای اتصال سامانه گمرك به جامع تجارت دارای پیامدهایی همچون موازی كاری دستگاه های مختلف، سردرگمی بازرگانان و فراهم شدن زمینه برای عدم شفافیت اطلاعات است.به گزارش آچار به نقل از مهر، هفته گذشته خبرگزاری مهر اطلاع داد كه «كشمكش آخر یافت/ اتصال سامانه گمرك به سامانه جامع تجارت قطعی شد». اتصال این دو سامانه با توافق وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت، بعد از حدود سه سال به سرانجام رسید.
در همین ارتباط، اسماعیل علیدادی، كارشناس حقوقی و تجاری در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد كم و كیف این توافق، اظهار نمود: وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد و امور دارایی دو وزارتخانه ای هستند كه نقش مهمی را در امر تجارت داخلی و خارجی كشور ایفا می كنند. بدون تردید تعامل مطلوب این دو وزارتخانه می تواند كمك شایانی به تسهیل تجارت كشور كند. از این رو طی توافقی كه میان وزیر صنعت و وزیر اقتصاد وقت، صورت گرفت نقش و وظایف هر یك از این دو وزارتخانه در جهت امر واردات و صادرات كالا تبیین گشت.
این حقوقدان اضافه كرد: در این توافقنامه موادی به چشم می خورد كه علاوه بر اینكه در مغایرت با قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز و آیین نامه اجرایی مواد ۵ و ۶ قانون مزبور نوشته شده است، در صورت اجرایی شدن خلل گسترده ای در امر تجارت سالم وارد كرده و زمینه بروز و گسترش فساد را هم فراهم می آورد.
وی افزود: در این میان باید به دو نكته اشاره كرد؛ مطلب نخست و بسیار مهم اینكه در جهت تسهیل تجارت و مبارزه سیستمی با امر قاچاق، قانونگذار سامانه های مختلفی را پیش بینی كرده است و مدنظر وی این بوده كه تمامی فرایند تجارت با استفاده از سامانه های كامپیوتری صورت گیرد.
سامانه جامع تجارت بعنوان یگانه مرجع اتصال تمامی سامانه های در رابطه با امر واردات و صادرات به حساب می آید و همه سامانه ها با استفاده از سامانه جامع تجارت به ارتباط و تبادل اطلاعات با یكدیگر و با تاجر می پردازند
علیدادی اضافه كرد: در بین سامانه های گوناگونی كه دستگاه های مختلف متولی آن هستند، سامانه جامع تجارت از اهمیت ویژه تری برخوردار می باشد. چون كه سامانه جامع تجارت بعنوان یگانه مرجع اتصال تمامی سامانه های در رابطه با امر واردات و صادرات به حساب می آید و همه سامانه ها با استفاده از سامانه جامع تجارت به ارتباط و تبادل اطلاعات با یكدیگر و با تاجر می پردازند؛ این امر از ورود چندباره اطلاعات و تولید خلل در فعالیت تجار پیشگیری می كند.
وی اظهار داشت: در واقع تاجر تمام فرایند تجارت خارجی (ثبت سفارش، دریافت مجوزهای لازم، تامین ارز، ترخیص كالا از گمرك، حمل كالا، انبارش، فروش) را با استفاده از سامانه جامع تجارت انجام خواهد داد و نیازی نیست كه برای هر مرحله به صورت فیزیكی به نهادهای مختلف رجوع كند. تمامی تبادل اطلاعات لازم با سایر دستگاه ها هم به صورت الكترونیكی و با استفاده از سامانه جامع تجارت صورت خواهد گرفت. طراحی قانونگذار، مانع موازی كاری دستگاه های مختلف هم می گردد و كمك شایانی به شفافیت فعالیت اقتصادی تجار و دستگاه های مختلف دولتی خواهد نمود.
این حقوقدان خاطرنشان كرد: باید توجه كرد كه متولی سامانه جامع تجارت، وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و سامانه ای كه گمرك متولی آن است، موسوم به سامانه پنجره واحد گمركی است.
وی اضافه كرد: مطلب دوم اینكه سامانه های مربوطه برای ارتباط با هم ناگزیر از داشتن زبانی مشترك هستند و قانونگذار، این زبان مشترك را شناسه كالا معرفی كرده است. شناسه كالا، شناسه ای چند رقمی مبتنی بر یك نظام جامع طبقه بندی كالا است كه بر مبنای مشخصات ماهوی هر قلم كالا احصاء شده و به صورت باركد یا نظایر آن بر روی كالا نصب یا درج می گردد.
علیدادی افزود: ذكر این مطلب حائز اهمیت می باشد كه به صورت كلی برای طبقه بندی كالا از شیوه های مختلفی می توان استفاده نمود. یكی از این شیوه ها تقسیم بندی بر مبنای كد HS است. مطابق HS، نوع كلی كالا (مثلا یخچال یا تلفن همراه) مشخص می گردد ولی در طبقه بندی بر مبنای شناسه كالا (كه مدنظر قانونگذار می باشد) این شناسایی جزئی تر صورت می گیرد. بعنوان مثال به یخچال های برند سامسونگ (كه دارای مدل واحدی هستند) یك شناسه اختصاص می یابد و برای یخچال های برند ال جی (كه دارای مدل واحدی هستند) شناسه ای دیگر لحاظ می گردد. این در شرایطی است كه در HS هیچ تفاوتی نمی كند كه این یخچال از كدام برند است و صرفا برای تمامی یخچال ها یك كد لحاظ می گردد. با لحاظ این دو مطلب كلی، می خواهم در مورد موارد خلاف قوانین و مقررات توافقنامه مذكور اشاره كنم.
نقض مرجع بودن سامانه جامع تجارت
وی اظهار نمود: متاسفانه در موارد متعددی در