گزارش آچار

۲۲هزار میلیارد تومان صرف تولید مواد خام!، طرح سیراف باید تغییر كند

۲۲هزار میلیارد تومان صرف تولید مواد خام!، طرح سیراف باید تغییر كند آچار: پروژه پالایشگاهی سیراف با هدف تولید نفتا در حالی سرمایه ۲۲ هزار میلیارد تومانی می طلبد كه بگفته متخصصان، محصول نهایی تولیدی آن ارزش افزوده چندانی ندارد و به صورتی خام فروشی است.به گزارش آچار به نقل از مهر، هفته گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت از ساماندهی طرح مجموعه پالایشگاه های سیراف آگاهی داد. بگفته وزیر بررسی ها به منظور چگونگی تامین سرمایه گذاری این طرح انجام شده و آخرین روز هفته گذشته نیز بدین منظور جلسه ای با رئیس كل بانك مركزی انجام شد.
پروژه سیراف در صورت راه اندازی، با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشكه در روز نیازمند حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه است كه ۶۵ درصد از هزینه های مورد نیاز آن به صورت ارزی خواهد بود.
به گفته وزیر نفت، محصول نهایی این پروژه نفتا خواهد بود. محصولی كه به عقیده متخصصین حوزه در زمره محصولات خام قرار می گیرد و به صورتی خام فروشی است. به عبارتی دیگر میعانات گازی را كه محصولی با ارزش اما خام به حساب می آید با سرمایه گذاری ۲۲ هزار میلیارد تومانی به محصول خام دیگری تبدیل خواهیم كرد كه به عنوان ماده اولیه در خیلی از صنایع استفاده می شود.
نفتا كاربردهای متنوعی دارد. صنایع شیمیایی و پتروشیمی خریدار اصلی نفتا هستند كه از آن بعنوان خوراك تولید فراورده های مختلف پتروشیمی همچون حلال ها و رقیق كننده ها، مواد اولیه انواع پلاستیك، الیاف مصنوعی و الكل های صنعتی استفاده می نمایند. برای مثال بخش عمده تینرهای رنگرزی از نفتا تشكیل می شود و بیشتر تركیب های پلاستیكی اتیلنی با نفتا ساخته می شوند. همین طور با استفاده از فرایندهای كاتالیستی می توان نفتا را به بنزین های اكتان بالا و سوخت های نفتی دیگر نیز تبدیل كرد. نفتا حلالی بسیار نیرومند با كاربردهای متنوع است به همین جهت برای تولید مواد شوینده و تصفیه مواد هیدروكربنی دیگر نیز استفاده می شود. همین طور از آن برای تولید جلادهنده ها و لاك ها و بعنوان سوخت گرمایشی و پخت وپز (مشابه گاز مایع و نفت سفید) نیز استفاده می شود.
ایران تنها تولیدكننده بنزین با كیفیت در منطقه
وزیر نفت درحالی محصول نهایی مجموعه سیراف را نفتا اعلام نموده است كه به عقیده خیلی از كارشناسان بهتر است بجای تولید نفتا در این مجموعه به تولید بنزین با اكتان بالا بپردازیم؛ با عنایت به اینكه ایران تنها تولیدكننده خودكفای بنزین باكیفیت در منطقه است، می توان بازار صادراتی مطلوبی را برای آن پیش بینی نمود. از سویی دیگر تحریم پذیری كمتر و ارزش افزوده بیشتری خواهد داشت.
بی میلی مسئولان و سرمایه گذاران به تولید نفتا درحالی مطرح می شود كه وزیر نفت در حاشیه سیزدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی نوع محصول تولیدی سیراف را نفتای شیرین عنوان نمود. اما به نظر می آید سرمایه گذاران تصمیم دیگری برای تولید محصول دارند. گفتنی است در اجرای طرح سیراف، ۹ شركت (هشت شركت بعنوان مالك پالایشگاه ها و یك شركت بعنوان هماهنگ كننده) حضور دارند كه بطور میانگین برای ساخت هر یك از هشت پالایشگاه كوچك میعانات گازی پارس جنوبی به حدود ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه نیاز است.
بر اساس طراحی ۸ پالایشگاه ۶۰ هزار بشكه ای سیراف، بیشتر از نیمی از محصولات این پالایشگاه ها به نفتا تبدیل می شود كه این محصول به علت قیمت پایین تر نسبت به محصولات با ارزش تری مانند بنزین و محصولات پتروشیمی و همین طور مازاد عرضه دنر جهان، ریسك بزرگی برای سرمایه گذاران به حساب می آید. ضمن آنكه نفتا یك محصول خام است كه بعنوان خوراك در مجتمع های پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد و با تبدیل آن به الفین، به محصولات تولیدی ختم می شود.
الفین یكی از هفت ماده اصلی صنعت پتروشیمی است كه نیمی از محصولات پایه محصولات پتروشیمی را تولید می كند ولی نفتا فرآورده خامی است كه باید در پتروشیمی ها مورد استفاده قرار گیرد. به بیان ساده تر، فصل نوینی از فعالیت های پایین دست روی پتروپالایشگاه ها متمركز شده است كه محصولات خام پالایشگاه ها را در چارچوب یك واحد پتروشیمی به محصولات با ارزش تر تبدیل می كند.


منبع:

1398/06/30
15:02:39
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار