چرا طرح های صنعتی زیر 20 درصد پیشرفت درجا می زنند؟

چرا طرح های صنعتی زیر 20 درصد پیشرفت درجا می زنند؟ به گزارش آچار مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، مسائل مربوط به تحریم و تامین نقدینگی را در بالا بودن تعداد طرح های با پیشرفت فیزیکی کمتر از 20 درصد را موثر دانست و اظهار داشت: اما برخی اهلیت نداشتند و فقط می خواستند زمین را نگه دارند تا گران شود که دراین زمینه سختگیری ها و مشوق هایی در نظر گرفته شده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، آخرین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که تا آخر سال گذشته ۸۳ هزار و ۳۳۹ طرح در دست اجرا بوده که نزدیک به ۷۸ درصد آنها کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی و تنها چهار درصد کل طرح ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند.
در پی پیگیری علت این وضعیت از سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، علی رسولیان در گفت و گو با ایسنا، درباره دلیلهای بالا بودن تعداد طرح های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۶۰ درصد اظهار نمود: مسائل مربوط به تحریم در این وضعیت تاثیر داشته و برخی بنگاه ها نیز گرفتار مشکلات دیگر همچون تامین نقدینگی شدند. اما برخی اهلیت نداشتند و فقط می خواستند زمین را نگه دارند تا گران شود.
وی ادامه داد: اخیراً به این مسئله ورود پیدا کردیم، بطوریکه زمین افرادی که تا حالا واحد صنعتی نساختند، گرفته می شود و در این رابطه سخت گیری های صورت خواهد گرفت. همین طور مشوق هایی در نظر گرفتیم که برای مثال به افرادی که از واحد خود بهره برداری کنند تخفیف ارائه می شود.
اما رسولیان اصرار کرد که زمین از افرادی که تا حالا نساختند بنظر می رسد صاحب آن توان ساخت بنگاه ندارد، پس گرفته می شود و پول آن نیز مطابق همان قیمت زمین که بطورمثال ۱۰ سال پیش زمین را خریده پرداخت خواهد شد.
وی با اعلان اینکه هدف از واگذاری زمین ایجاد واحد تولیدی است، اظهار نمود: منابع دولت برای توسعه صنعت هزینه می شود و باید بر این پروسه نظارت شود. گفتنی است که ساخت شهرکها و نواحی صنعتی از سال ۱۳۶۲ شروع شده و در طول این مدت ۸۲۸ شهرک ۴۸ هزار و ۶۰۰ صنعتی در طول این مدت به وجود آمده است.
منبع:

1400/04/25
21:20:10
0.0 / 5
242
تگهای خبر: تجارت , تحریم , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار