معاون وزیر صمت:

سازوكار عرضه سیمان در بورس شفاف نیست

سازوكار عرضه سیمان در بورس شفاف نیست معاون وزیر صمت اظهار داشت: یکی از دلیلهای افزایش قیمت سیمان، عرضه آن در بورس کالاست؛ هم اکنون موجودی، خریدار و چگونگی خرید روشن و شفاف نیست.به گزارش آچار به نقل از وزارت صمت، فرهاد رحمانی در برنامه گفت وگوی ۱۸: ۳۰ شبکه خبر با اعلان اینکه هم اکنون ۸۰ واحد سیمانی فعال در کشور با ظرفیت تولید ۸۸ میلیون تن وجود دارد اظهار داشت: برنامه تولید ۱۴۰۰ برای این واحدها بیش از ۷۲ میلیون تن در نظر گرفته شده است که در صورت نیاز و وجود شرایط تولید قابل ارتقا تا میزان ۷۵ میلیون تن نیز خواهد بود.
برنامه ریزی برای تولید ۷۲ میلیون تن سیمان در سال جاری
معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزیر صمت با تاکید بر این که تمام تولید سیمان کشور وارد بازار (بازار صادرات و بازار داخلی) می شود میزان صادرات در سه ماهه نخست سال جاری را به ترتیب حدود یک میلیون و ۱۶۰ هزار تن اعلام نمود و اضافه کرد: میزان نیاز بازار داخل در ابتدای سال قبل حدود ۵۵ میلیون تن بوده است که در انتهای سال قبل با افزایش ۵ درصدی به ۵۸ میلیون تن رسید؛ برای امسال نیز تولید ۶۰ میلیون تنی پیش بینی شده است که با برنامه ریزی تولید ۷۲ میلیون تنی سیمان، ۱۲ میلیون تن سیمان برای صادرات خواهیم داشت.
کاهش تولید سیمان به دلیل قطعی برق
ر حمانی یکی از دلیلهای اصلی افزایش قیمت را قطعی برق عنوان نمود و با توضیح این که در زمستان سال قبل (۲۳ دی ماه تا ۱۸ بهمن ماه)، قطعی برق موجب شد پنج میلیون تن سیمان تولید نشود، اشاره کرد: این اتفاق موجب ایجاد یک بازار سیاه در آن مقطع شد که با بهبود شرایط و افزایش تولید، نیاز بازار پوشش و مشکلات برطرف شد؛ هم اکنون باردیگر این اتفاق افتاده است و در ضمن ۲ هفته گذشته واحدهای سیمانی با ۱۰ درصد دیماند فعالیت می نمایند که در چند روز گذشته به ۵۰ درصد دیماند افزایش پیدا کرد اما مجدداً از روز گذشته فعالیت این واحدها با ۱۰ درصد دیماند مجاز است.
هشت میلیون تن ذخیره کلینکر واحدهای تولیدی سیمان
وی با تاکید بر نقش و اهمیت تامین برق و انرژی در صنعت سیمان، از تولید سیمان در واحدهای تولیدی با کمک ذخیره ۹ میلیون تنی کلینکر این واحدها آگاهی داد که در ضمن ۲ هفته اخیر به ه شت میلیون تن کاهش پیدا کرده است.
معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزیر صمت با یاد آوری افزایش ۲۹ درصدی تولید سیمان در خرداد ماه گفت: در صورت ادامه قطعی برق برای واحدهای تولیدی سیمان، موجودی هشت میلیون تنی کلینکر، حداقل تا یک ماه و نیم می تواند تولید سیمان را پوشش دهد.
رحمانی در بخش دیگر صحبت های خود بر تلاش وزارت صمت درباب تامین برق واحدهای تولید سیمان و فولاد اصرار کرد و اظهار داشت: برمبنای سیاست های گرفته شده در خصوص حفظ برق خانگی و کاهش برق صنعت، برق صنعت سیمان و فولاد نیز کاهش پیدا کرد.
ضرورت مشخص شدن سازوکار عرضه سیمان در بورس
وی در ادامه از مخالفت وزارت صمت درباب عرضه سیمان در بورس کالا به سبب مشخص نبودن ساز و کارهای آن آگاهی داد و بیان کرد: یکی از دلیلهای افزایش قیمت سیمان، عرضه آن در بورس کالاست؛ هم اکنون موجودی، خریدار و چگونگی خرید روشن و شفاف نیست و علاوه بر آن گرفتن کد بورسی زمانبر است و تا حالا هیچ جلسه ای برای مشخص کردن ساز و کارهای آن برگزار نشده است.
بر اساس توضیحات رحمانی هزینه تمام شده تولید سیمان بین ۱۹۰ تا ۲۳۰ هزار تومان برآورد شده است و هم اکنون سیمان فله به قیمت ۳۰۸ هزار تومان و سیمان پاکتی ۴۲۰ هزار تومان عرضه می شود؛ علاوه بر آن، از ۲ سال پیش با خروج سیمان از سبد حمایتی، این صنعت موظف به رعایت قیمت گذاری تحت سازمان پشتیبانی از مصرف کننده و تولیدکننده می شود و صنعت سیمان برای رعایت این ضوابط و این که مشمول تعزیرات نشود، قیمت را تعیین می کند.
وی در ادامه با استناد به برگزاری سال مالی شرکت های سیمانی موجود در بورس و سود بالای این صنعت، کشف قیمت سیمان در بورس را غیرلازم عنوان نمود و خواهان اصلاح آن شد.
وی در آخر از برگزاری جلسات گوناگون با وزارت نیرو در امتداد ایجاد هماهنگی برای رفع اشکال تامین برق واحدهای تولید سیمان آگاهی داد و اظهار داشت: وزارت صمت پیشنهاد ۷۰ درصد دیماند بصورت پایدار را ارایه داده است تا تولید تداوم داشته باشد و تقاضای بازار پاسخ داده شود اما هنوز به تفاهم نهایی در این خصوص نرسیده ایم و جلسات برای گرفتن تصمیم نهایی همچنان ادامه خواهد داشت.

1400/05/04
21:03:28
0.0 / 5
336
تگهای خبر: انبر , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار