بسته پشتیبانی از صادرات 1400 نهایی شد

بسته پشتیبانی از صادرات 1400 نهایی شد در واپسین روزهای باقی مانده از عمر دولت دوازدهم، سازمان توسعه تجارت از نهایی شدن بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی کشور در سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، بسته پشتیبانی از صادرات غیر نفتی که هر سال از جانب دولت برای کاهش وابستگی به درآمدها نفتی و میدان دادن به کالاهای غیرنفتی نهایی می شود، به صادرکنندگان فعال در این عرصه تسهیلاتی را اعطا می کند تا آنها شانس حضور خود در بازارهای بین المللی را بالا برند.
در سال ۱۳۹۸، بسته پشتیبانی از صادرات در بهمن ماه نهایی شد و همین مبحث اجرای ابعاد مختلف آن و نهایی شدن تسهیلات در نظر گرفته شده را با دشواری همراه کرد. دولت پارسال کوشش کرد این بسته را در ماه های ابتدایی نهایی کند و در سال ۱۴۰۰ هم به نظر می آید قبل از رسیدن به نیمه مرداد، مقدمات اجرای این بسته فراهم گشته است.
حمید زادبوم – رئیس سازمان توسعه تجارت – با بیان ابلاغ بسته پشتیبانی از صادرات ۱۴۰۰ از جانب معاون اول رئیس جمهور، گفته است: پیش نویس بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ بعد از تدوین و تهیه توسط سازمان توسعه تجارت ایران و تائید سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی، بانک مرکزی ایران و صندوق توسعه ملی، ابلاغ گردیده است و در صورت تخصیص بودجه مشوق های صادراتی مندرج در بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی، پشتیبانی از صادرکنندگان در قالب درون زایی و برون گرایی اقتصاد و برپایه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی صورت گیرد.
وی ادامه داد: در بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰، مبلغ ۲۰ هزار میلیاردریال از منابع صندوق توسعه ملی جهت سپرده گذاری در بانکهای عامل با هدف پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی به صادرکنندگان با نرخ های ترجیحی در نظر گرفته شده است که همانند سال ۱۳۹۹ صادرکنندگان می توانند نسبت به ثبت درخواست های خود از راه سامانه های سپیدار و بهین یاب جهت دریافت تسهیلات باد شده اقدام نمایند.
رئیس کارگروه مشوق های صادراتی افزود: منابع پیشبینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، شامل ۷۶۰۰ میلیاردریال از ردیف های بودجه ای برای پرداخت مشوق های صادراتی در ۱۰ سرفصل و ۱۹۰۰ میلیاردریال از محل درآمدهای حاصل از حقوق ورودی جهت تأمین مالی یارانه حمل و نقل هوایی صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه و اتحادیه اوراسیا است.
زادبوم اظهار داشت: پرداخت مشوق های صادراتی در سقف اعتبارات تخصیصی و با عنایت به دو اولویت برگشت ارز حاصل از صادرات و پشتیبانی از زیرساخت های صادراتی امسال استمرار خواهد داشت و تلاش خواهد شد کلیه فعالیتهای صادرکنندگان مورد بررسی و مداقه قرار گرفته و حمایت در سرفصل های مصوب با هدف کاهش هزینه های صادرکنندگان در بازارهای هدف در اولویت برنامه های سازمان توسعه تجارت ایران قرار گیرد.
منبع:

1400/05/08
12:32:35
0.0 / 5
154
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار