کک سازی ذوب آهن اصفهان در راه سبز

کک سازی ذوب آهن اصفهان در راه سبز به منظور تکمیل فرآیند کنترل آلایندگی های باتری کک سازی، ساخت، نصب و راه اندازی تمیز کننده درب های باتری شماره ۳ در دستور کار مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی قرار گرفت.به گزارش آچار به نقل از ذوب آهن اصفهان، محسن قاسمی مهندس ارشد تعمیرات مکانیک مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی اظهار داشت: از زمان راه اندازی باتری شماره سه و ماشین های تولید کک، مکانیزم های تمیزکننده به علت عدم کارایی مناسب و وجود ایرادات اساسی در طراحی و ساخت مورد استفاده قرار نگرفتند و بنابراین تمیزکاری به صورت دستی و کُند انجام می گرفت که به علت شرایط محیطی روی باتری و ارتفاع هفت متری درب ها، تمیز کاری در ارتفاع غیر ممکن و در نواحی در دسترس، کیفیت لازم را نداشت.
قاسمی ضمن اشاره به این که مکانیزم های تمیزکننده دارای چهار تیپ مختلف و شامل تمیزکننده درب و رام در بازکن و همینطور تمیزکننده درب و رام ماشین تخلیه می شوند، تصریح کرد: بازسازی و راه اندازی تمیز کننده ها ابتدا قرار بود توسط شرکتهای خارجی از کشورهای چین، اکراین، اسپانیا و ایتالیا به انجام برسد که به علت تحریم ها امکان پذیر نشد و باری دیگر تلاشگران بخش کک سازی در این حوزه هم همت کردند و این پروژه را در دست گرفتند و با یک برنامه ریزی گسترده به سرانجام رساندند.
وی اظهار داشت: با راه اندازی تمیزکننده کک سازی کیفیت و سرعت تمیزکاری درب و رام به صورت قابل ملاحظه ای افزوده شد که منجر به افزایش عمر و عملکرد بهتر درب های فلکسیبل و در نتیجه کاهش آلودگی محیط زیست گردید.
تمیز کننده در مدت ۱۰ ماه و با ۱۴۶۰ نفر ساعت ساخته شد
این تلاشگر بخش تولیدات کک و مواد شیمیایی خاطرنشان کرد: تلاش بر این بود در ساخت و راه اندازی این تجهیزات تا جای امکان از پلتفرم اصلی استفاده گردد و تغییرات اساسی در سایر تجهیزات اجرا شود. اغلب قطعات مورد نیاز در تعمیرگاه مرکزی این مدیریت و مابقی در کارگاه های ساخت کارخانه (اسکلت فلزی و مکانیکی) ساخته شده است. از آنجاییکه این پروژه می بایست توأم با ادامه تولید کک انجام می گرفت، کوچک ترین وقفه ای در تولید کک ایجاد نکرد و در مدت ۱۰ ماه و با ۱۴۶۰ نفر ساعت به انجام رسید. جهت راه اندازی این تجهیزات حدود ۴۰۰۰ قطعه مختلف از وزن ۵۰ گرم تا ۷۰۰ کیلو گرم ساخته شده و بروی تجهیزات نصب گردید.
صرفه جویی ارزی و بومی سازی
قاسمی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده بر روی تمیزکننده درب ماشین تخلیه، تمیزکننده رام ماشین تخلیه و تمیزکننده درب ماشین درب بازکن، اظهار داشت: با راه اندازی و بهره برداری از تمیزکننده ها ضمن صرفه جویی ارزی به مبلغ ۴۰۰ هزار دلار دانش فنی طراحی و ساخت این مکانیزم ها در شرکت ذوب آهن بومی سازی گردید و این مهم با عنایت به شرایط تحریم با همت و غیرت نیروهای تعمیرگاه مرکزی، دفتر فنی، برق و اتوماسیون مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی به انجام رسید.
امیر یونسی مهندس برق هم ضمن تشریح اقدامات انجام شده جهت بهینه سازی تجهیزات الکتریکی ماشین تخلیه و دربازکن، اظهار داشت: در جهت کاهش آلودگی هوای منطقه و پایبندی به خط مشی زیست محیطی شرکت، سیستم تمیز کننده سلول های کک جهت پیشگیری از نشت گاز کک مورد بررسی قرار گرفت. این سیستم شامل دو مکانیزم تمیز کننده درب و تمیز کننده رام سلول است که بر روی دو ماشین تخلیه و دربازکن قرار دارد.


منبع:

1400/06/14
21:42:29
0.0 / 5
206
تگهای خبر: ارز , تحریم , تعمیر , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار