رییس اتاق بازرگانی ایران:

برای صادرکنندگان فرش قرمز پهن کنید!

برای صادرکنندگان فرش قرمز پهن کنید! به گزارش آچار رئیس اتاق بازرگانی ایران می گوید در شرایطی که تحریم های اقتصادی بر تجارت ایران سایه انداخته، تصمیم گیران داخلی باید حداکثر توان خود برای پشتیبانی از صادرکنندگان به کار ببندند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در پیامی به مناسبت روز ملی صادرات، به برخی مشکلات داخلی پیش روی صادرکنندگان اشاره نمود و از دولت خواست مقدمات برطرف شدن این مشکلات را فراهم آورد.
این پیام در حالی انتشار یافته که ابراهیم رییسی - رئیس جمهوری - امروز به همین مناسبت در دیداری مشترک با صادرکنندگان، نظرات و انتقادات آنها را از نزدیک رصد کرد و برگزاری این جلسه را نشانه ای از برنامه دولت برای حمایت حداکثری از صادرکنندگان نفتی دانست.
در پیام رئیس اتاق بازرگانی ایران آمده است: روز ملی صادرات، یادآور بالاترین سطح از تلاش برای حفظ کیان برونگرایی اقتصاد ایران است که بخصوص در سالهای اعمال تحریم های ظالمانه، اهمیتی دوچندان دارد. صادرات بعنوان مهم ترین مولفه برای توسعه تعاملات تجارت بین الملل، نقش پیشران را در اقتصادی ایفا می کند که مقرر است مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری، درون زا باشد و برونگرا. رسیدن به این دو مفهوم و هدف والا از مسیر توسعه صادرات میسر خواهد بود.
او ادامه داده است: معرفی و عرضه کالا و خدمات ایران به کشورهای جهان در دنیایی که رقبای تجاری با بالاترین حمایت ها از جانب دولت ها وارد میدان شده اند، بسیار دشوار شده است. با این وجود صادرکنندگان با همت جهادگونه در شرایط دشوار تحریم موفق شده اند پرچم صادرات را بالا نگه دارند و از این طریق به مانند بازوی اجرایی دولت در ارزآوری و حرکت دادن به چرخ اقتصاد، عمل کنند. در شرایطی که دولت برای فروش نفت با محدودیت جدی مواجه می باشد و در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات آن هم موانعی پیش پای خود دارد، صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی و خدمات در بخش خصوصی موفق شده اند از سد محدودیت های داخلی و خارجی عبور کنند.
شافعی ضمن اشاره به برخی محدودیت های داخلی بوجود آمده در راه توسعه صادرات، تصریح کرده است: وقتی از محدودیت های داخلی سخن به میان می آید، باید با کمال تاسف از سیاست های خلق الساعه و انبوه بخشنامه هایی سخن اظهار داشت که فعالان اقتصادی را در پیچ تحریم داخلی گرفتار کرده است. انتظار بی جایی نیست که برای فعالان اقتصادی در شرایط تحریم فرش قرمز پهن شود و موانع موجود با سرعت از پیش پای آنها برداشته شود اما نه تنها چنین اتفاقی رخ نداده است بلکه سخت گیری ها و مانع تراشی ها ادامه یافته است تا کار برای بخش خصوصی در کارزار تحریم ها، دشوارتر شده باشد. به تمامی این موانع داخلی و خارجی باید مشکلات ناشی از شیوع کرونا را هم اضافه کرد. محدودیت های بین المللی ناشی از این همه گیری را میتوان سومین مانع بزرگ پیش پای صادرکنندگان دانست.
رئیس اتاق بازرگانی ایران خطاب به مسؤلان دولتی گفته است: با این وصف لزوم حمایت دولت و هم حذف فرایندها و مقررات غیر تخصصی، بیشتر از پیش ضروری می نماید تا صادرکندگان واقعی کشور که در جنگ اقتصاد بین الملل مشغول کارزار هستند از توان عملیاتی کافی برای رقابت برخوردار باشند. همینطور توسعه تعاملات سیاسی با کشورهای منطقه و پیوستن به معاهدات بین المللی با در نظر گرفتن منافع همه جانبه کشور، مبحث مهم و جدی است که انتظار می رود دولتمردان با درک حساسیت های کنونی با سرعت بیشتر جهت استفاده از ظرفیت های آنها، مدبرانه برنامه ریزی و تصمیم گیری نموده تا فرصت سازی بیشتری برای افزایش سهم در بازارهای جهانی را میسر کند.
منبع:

1400/07/30
11:59:54
0.0 / 5
262
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار