مشکل تامین ارز واردات خودرو یک شبه حل شد؟

مشکل تامین ارز واردات خودرو یک شبه حل شد؟ آچار: روز گذشته مجلس در حالی برای واردات 60 هزار خودرو (50 هزار دستگاه سواری و 10 هزار دستگاه ماشین آلات سنگین)، به طور محدود و از محل ارز غیرصادراتی مجوز داد که دبیر انجمن واردکنندگان خودرو امیدی به تصویب نهایی و در حقیقت اجرائی شدن آن ندارد و تامین منابع ارزی مورد نیاز آن در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، پس از آن که روز گذشته (چهارشنبه)، یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ از مصوبه این کمیسیون برای واردات خودرو بدون انتقال ارز که بر طبق آن به دولت اجازه داده می شود بمنظور پوشش بخش خاص، نسبت به واردات ۵۰ هزار خودرو سواری و ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می رسد، اقدام نمایند، مهدی دادفر- دبیر انجمن واردکنندگان خودرو- در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر این که بعید است این پیشنهاد به تصویب هیات وزیران برسد، اظهار نمود: این مساله هنوز به تصویب نرسیده و نهایی نشده است؛ بلکه مجلس، قانون بودجه ۱۴۰۱ را به چشم بخش درآمدی برای دولت دیده است که بوسیله واردات بتوان برای دولت، کسب درآمد کرد.
وی درباره این که به شرط تصویب، آیا ارز مورد نیاز برای واردات این تعداد خودرو تامین خواهد شد، اشاره کرد: نکته اصلی همین جاست؛ دولت و بانک مرکزی که تا قبل از این ارز نداشته است و واردات را به صادرات خودرو و قطعات و خدمات مرتبط منوط کرده است، چطور یک شبه تصمیم گرفتند واردات این تعداد آزاد شود؟ تمام کسانی که مخالف جدید واردات خودرو بودند، اعلام می کردند کشور در وضعیت سخت ارزی است و با کمبود منابع ارزی روبروست.
او اضافه کرد: آیا یک شبه کشور از شرایط بحرانی و سخت ارزی خارج شد؟ ما بخاطر مردم و برای آنکه از زیر تیغ استثمار خودروسازان بیرون بروند که به آرزو برای تمام مردم تبدیل گشته، از آزادسازی واردات استقبال می نماییم اما سوال اینجاست که چگونه یک دفعه مشکلات حل شده است؟ چنانچه واردات آزاد شود، انحصار مطلق بازار خودرو خواهد شکست؛ فناوریهای جدید وارد می شود، در حوادثی شبیه به تصادف اخیر، احتمال اتفاقات اینچنینی بسیار کاهش خواهد یافت. اما بعید است که به تصویب هیات وزیران برسد و در صحن مجلس هم به تصویب نهایی نخواهد رسید.
دادفر تصریح کرد: از طرح و قانونی ابتدایی برای واردات خودرو که در سال ۱۳۹۷ به مجلس رفت و توسط شورای نگهبان برگشت خورد تا آخرین طرح آن که توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام با مخالفت مواجه گردید، با اصول اصلی و کلیات واردات مخالفت وجود دارد. حتی اگر به فرض این که تصویب شود، دولت آنرا اجرا نخواهد کرد. اگر ارز وجود ندارد، چگونه می خواهند ارز این تعداد را تامین کنند؟
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، طبق اعلام حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی- عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱- پیشنهاد وی در جلسه کمیسیون تلفیق برای واردات خودرو جهت الحاق به تبصره ۶ رای آورده و بر طبق آن به دولت مجوز واردات محدود خودرو، البته از محل ارز غیرصادراتی داده شده است.
در متن پیشنهادی مصوب شده در کمیسیون تلفیق آمده است: "به دولت اجازه داده می شود بمنظور تامین مالی شبکه راه آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز شامل قطار عادی و برقی و سریع الاسیر و قطار شهری، تکمیل پروژه های نیمه تمام در خطوط ریلی و بخش راه سازی، توسعه فرهنگ حمل و نقل با اولویت مناطق محروم و روستایی، اصلاح نقاط حادثه خیز در جاده ها و ارتقاء مدیریت عبور و مرور ناوگان حمل و نقل، نسبت به واردات خودرو سواری با رعایت سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی، از محل ارز غیرصادراتی (خود یا دیگران) با نظارت بانک مرکزی، توسط بخش خصوصی شامل اشخاص حقیقی و حقوقی در سال ۱۴۰۱ به تعداد ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راه آهن، کامیون، اتوبوس بیرون و درون شهری، تریلی، تریلی یخچال دار، واگن، واگن یخچال دار با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می رسد اقدام نماید. سقف درآمدی این بند تا ۶۰۰ هزار میلیاردریال تعیین می شود."
منبع:

1400/10/30
22:48:29
0.0 / 5
309
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تعرفه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار