رئیس اتاق بازرگانی ایران:

برزیل در تحریم ها ایران را تنها نگذاشت

برزیل در تحریم ها ایران را تنها نگذاشت به گزارش آچار رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: بخش خصوصی و سندیکاهای برزیل روابط خود با ایران را در دوران تحریم نه تنها حفظ کردند بلکه بالا بردند.به گزارش آچار به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی در سمینار فرصت های تجاری ایران و برزیل با تاکید بر این که برزیل برای ایران از گذشته اهمیت ویژه ای بخصوص در تأمین کالاهای اساسی و مواد غذایی داشته است، بیان نمود: وسعت و جمعیت برزیل آنرا به یک بازار جذاب برای ما تبدیل نموده است، باآنکه تنها چهار سال از تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و برزیل می گذرد اما نخستین اتاقی بود که در کشور مقصد دفتر خویش را تأسیس کرد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه روابط دو کشور پیشینه بیشتر از صد ساله دارد و روابط تجاری چند میلیارد دلاری توازن اقتصاد و سیاست را به نفع اقتصاد بر هم زده است، افزود: گروههای ذی نفوذ در اقتصاد برزیل مانند بخش خصوصی و سندیکاها به حفظ ارتباط با ایران در دوره تحریم تاکید داشتند. آنها روابط خویش را در دوران تحریم نه تنها حفظ کردند بلکه بالا بردند.
شافعی با این توضیح که با عنایت به حجم قابل توجه تجارت بین دو کشور در سال ۹۶ اتاق مشترک ایران و برزیل را تشکیل دادیم، اظهار داشت: در سال ۲۰۲۰ واردات مستقیم ایران از برزیل ۱.۱۵ میلیارد دلار بوده اما در مقابل صادرات به این کشور تنها ۱۱۶ میلیون دلار بوده است. همینطور در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۱، ۱.۷ میلیارد دلار واردات مستقیم از برزیل داشته ایم.
به گفته وی، مهم ترین اقلام وارداتی ایران شامل کالاهای اساسی، ذرت، سویا، روغن، شکر، گوشت و قهوه بوده است و ظرفیت های معدنی و صنعتی برزیل کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
شافعی با اشاره به اینکه واردات ایران از برزیل ۵۵ درصد کاهش و صادرات ۱۱۰ درصد افزایش را تجربه کرده اما هنوز توازن مناسبی بین واردات و صادرات وجود ندارد، تاکید کرد: جاده تجارت باید جاده ای دوطرفه باشد. ما می توانیم همکاری هایی در حوزه پتروشیمی، صنعت دارو، حمل و نقل، پزشکی و حوزه دانش بنیان داشته باشیم. امیدواریم بستر مناسب برای این اتفاق فراهم گردد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به اهمیت تهاتر بین دو کشور اظهار داشت: مقامات باید زمینه های تهاتر بین ایران و برزیل را ایجاد کنند؛ اگر پتروشیمی صادر می نماییم، می توانیم خوراک دام بیاوریم.
شافعی تاکید کرد: برای توسعه صادرات به برزیل دو مانع اصلی وجود دارد؛ نخستین مانع حمل و نقل است. متأسفانه بارگیری مجدد در کشور ثالث بخشی از مزیت رقابتی کالای ایرانی را از بین برده و هزینه تمام شده صادرات را زیاد می کند. در این حوزه راه اندازی خط مستقیم کشتیرانی و خط هوایی تهران-سائوپائولو می تواند تا حد زیادی این مانع را برطرف کند.
وی افزود: مانع دوم عدم وجود موافقت نامه پایه تجاری همچون اجتناب از اصل مالیات مضاعف، تجارت ترجیحی و آزاد بین دو کشور است. مبنای تجارت بر مبنای موافقت نامه هاست. متأسفانه ما هیچ گونه موافقت نامه ای با برزیل نداریم و این مورد باید در دستور کار دو کشور قرار گیرد که می تواند تحولی در روابط ایران و برزیل باشد.
شافعی ضمن اشاره به این که اتاق ایران با کنفدراسیون صنایع برزیل موافقت نامه ای را به امضا رساند، بیان نمود: درخواست ما از سفیر برزیل در ایران احیای این موافقت نامه است و امیدواریم که با حمایت دولت مانند امضای موافقت نامه ها و تلاش اتاق های مشترک شاهد توسعه روابط تجاری ایران و برزیل باشیم.


منبع:

1400/11/05
22:52:29
0.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار