سهم چین در رشد اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۷؟

سهم چین در رشد اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۷؟ آچار: کندی شدید اقتصاد چین ناشی از قوانین سختگیرانه آن برای مقابله با کووید صفر و دور شدن پکن از اتکای سنتی به تقاضای خارجی، تردیدهایی را در مورد میزان مشارکت این کشور در تجارت و سرمایه گذاری جهانی آینده به وجود آورده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، در حالیکه چین به لطف صادرات و تولید کارخانه ای، بهبود قابل توجهی از رکود اولیه همه گیر خویش را تجربه کرد، تحلیل گران انتظار دارند که رکود فعلی سخت تر از آنچه در اوایل سال ۲۰۲۰ مشاهده شد، از بین برود.
چشم انداز تیره تر نه تنها برای رهبران پکن که نگران افزایش بیکاری هستند، بلکه برای کسب وکارهای خارجی که روی چین برای از سرگیری سطح تعامل خود با سایر نقاط جهان پیش از همه گیری جهانی حساب می کنند هم چالش هایی را ایجاد خواهد نمود.
محاسبات بر مبنای پیشبینی های صندوق بین المللی پول نشان داده است که میانگین سالانه سهم چین در رشد اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۷ حدود ۲۹ درصد است. در حالیکه این افزایش، قابل توجه است اما با سالهای بعد از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ که میانگین آن به ۴۰ درصد می رسید در تضاد است.
ریموند یونگ، اقتصاددان ارشد بانک ای ان زد اظهار داشت که سیاست های اقتصادی پکن به تازگی به سمت چاره ها و اصلاحات داخلی تغییر کرده است. یونگ در یادداشتی نوشت: «اجرای موفقیت آمیز این موارد امکان دارد راه را برای رشد پایدار در بلندمدت هموار کند. با این وجود، خطر شکست در دستیابی به نرخ رشد مشابه بیشتر است.
طبق گزارش رویترز، رشد صادرات چین در ماه آوریل به تک رقمی کاهش پیدا کرد که ضعیف ترین رشد از زمان شروع همه گیری بود، در حالیکه واردات به سختی تغییر نمود چونکه محدودیت های کووید- ۱۹ تولید کارخانه ها را متوقف کرد و تقاضا را کم کرد. چین هفته گذشته به علت نگرانی های ناشی از کووید، در نشانه ای از این احتیاط، از حق میزبانی فینال فوتبال جام ملت های آسیا در سال آینده صرف نظر کرد.
پکن از سیاست های خود دفاع کرده و اثرات موجی جهانی را کم اهمیت جلوه داده است. هفته گذشته، یک مقاله در گلوبال تایمز دولتی اعلام نمود که کووید صفر مناسب ترین راهبرد برای مبارزه با ویروس و پایدار نگه داشتن اقتصاد است و انتظار می رود که سهم قوی در رشد جهانی ادامه یابد. برایان کولتون، اقتصاددان ارشد Fitch Ratings، اختلالات ناشی از بیماری کووید صفر را تصدیق کرد اما آنرا یک مشکل جدی برای رشد جهانی نمی دانست.
شیوع های اخیر بیماری همه گیر داخلی به این مفهوم است که مقامات نه تنها بخش های بزرگی از بخش تولید را مسدود کرده اند و بر شوک های عرضه جهانی افزوده اند، بلکه محدودیت هایی را هم دوچندان کرده اند که رفت وآمد مردم را به داخل و خارج از کشور محدود می کند. اتاق بازرگانی آمریکا در چین روز سه شنبه اخطار داد که کنترل های سختگیرانه بیماری کووید- ۱۹ سرمایه گذاری خارجی در این کشور را برای سالهای آینده مختل می کند چونکه محدودیت های سفر مانع از اجرای پروژه ها می شود.
یک نظرسنجی از اتاق های صنعت و بازرگانی آلمان در هفته گذشته نشان داد که ۴۷ درصد از شرکتهای آلمانی در چین درحال بازبینی انتقادی در فعالیتهای خود در آنجا بودند و یک شرکت از هر هشت شرکت، حتی در فکر خروج از کشور هستند.
منبع:

1401/03/01
11:42:19
0.0 / 5
330
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار