در گزارش آچار مطرح شد؛

مصائب کسری بودجه دولت

مصائب کسری بودجه دولت به گزارش آچار عضو اتاق تجاری تهران اظهار داشت: اساسا اعطای مبالغ در آخر زنجیره و به مردم در قالب یارانه نسبت به دادن ارز ترجیحی جذاب تر است اما برای ایجاد رفاه، باید به سمت کنترل تورم پایه ای برویم.حسن فروزان فرد در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباب سیاست ارز ترجیحی اظهار نمود: همیشه این تذکر داده می شد که سیاست ارز ترجیحی روش غلطی است و باید حذف شود. ما همیشه می گفتیم که اعطای یارانه در ابتدای زنجیره توزیع زمینه های فراوانی برای رانت بوجود می آورد که در نتیجه فرصت های مختلفی برای فساد فراهم می شود.
رئیس کمیسیون حمایت قضائی و مبارزه با فساد اتاق تجاری تهران افزود: همین طور در سیاست ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی احیانا به اندازه ای که دولت ارز اختصاص می دهد، کالا با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده نهایی قرار نمی گیرد.
فروزان فرد تصریح کرد: در سال ۹۷ که قرار بود سیاست ارز ترجیحی به اجرا گذاشته شود، ما تذکرات مکتوبی را در اختیار دولت قرار دادیم، اما توجه جدی به این مساله نشد. نزدیکی به انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری شرایطی را ایجاد کرد که دولت و مجلس مایل نبودند ارز ترجیحی کنار گذاشته شود. به هر حال، اعطای ارز ترجیحی تا الان طول کشید و زمینه برقرار شد که یک شکاف قیمتی بین ارز ترجیحی و ارز واقعی در بازار به وجود بیاید. به نظر می رسد هم اکنون دولت چاره ای جز حذف ارز ترجیحی نداشته است. ارز ترجیحی بر اقتصاد و تولید نیز ضربات جبران ناپذیری وارد کرد و با سرکوب واردات ارزان به تولید صدمه زد.
تأمین کسری بودجه دولت به هر روشی که صورت گیرد، آثار تورمی دارد
وی اضافه کرد: مشکلی که الان در کشور با آن مواجه هستیم تورم مزمن است. اگر این تورم درمان نشود، کشور با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد بود و تفاوت بین ارز آزاد و ارزی که دولت می پسندد با آن کالاها وارد شود، وجود خواهد داشت. جراحی واقعی اقتصاد ایران جراحی ای است که معطوف به مدیریت واقعی تورم باشد. حذف ارز ترجیحی می تواند زمینه را برای این جراحی اقتصادی فراهم آورد. اما تعهدات و پیگیری هایی را می طلبد.
رئیس کمیسیون حمایت قضائی و مبارزه با فساد اتاق تجاری تهران خاطرنشان کرد: دولت باید بوسیله منابعی که در اختیارش قرار می گیرد به فکر اصلاح نظام بودجه ریزی و کنترل نقدینگی کشور که عمدتا ناشی از کسری بودجه دولت می باشد، باشد. از این منابع نباید برای جبران قسمتی از کسری بودجه دولت استفاده گردد و باز هم همان مسیری را برویم که در طول ۵۰ سال قبل رفته ایم.
فروزان فرد اظهار داشت: در حقیقت تامین کسری بودجه دولت به هر روشی که صورت گیرد، آثار تورمی دارد. بعضی روش ها آثار تورمی اش بیشتر و بعضی کمتر است. در بعضی روش ها ممکنست این تورم همراه با رونق باشد و در بعضی روش ها نیز تورم همراه با رکود است.
وی افزود: واقعیت این است که حذف ارز ترجیحی اقدام شایسته ای بود که دولت سیزدهم به اجرا گذاشت. اما نباید حذف ارز ترجیحی و انتقال یارانه از شروع زنجیره توزیع به انتهای آنرا به مثابه جراحی اقتصادی ببینیم، برای اینکه جراحی اقتصادی یک روند چندوجهی و چندمرحله ای است که دولت باید در ادامه آنرا به اجرا بگذارد.
وی اضافه کرد: بطور قطع اعطای مبالغ در آخر زنجیره و به مردم در قالب یارانه نسبت به دادن ارز ترجیحی جذاب تر است و رفاه بیشتری را برای مصرف کننده به وجود می آورد، اما اگر می خواهیم مردم از سطح رفاه نسبتاً خوبی برخوردار شوند، باید به سمت کنترل تورم پایه ای که در کشور وجود دارد، برویم.


منبع:

1401/03/25
23:58:47
0.0 / 5
185
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار