صادرات ایران به عمان یک میلیارد دلار

صادرات ایران به عمان یک میلیارد دلار به گزارش آچار رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید تا آخر سال میزان صادرات ایران به عمان به یک میلیارد دلار خواهد رسید.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، علی رضا پیمان پاک، در نشست آموزش تجارت با عمان، بیان نمود: با توجه خاص دولت سیزدهم به توسعه تجارت با همسایگان، تجارت با عمان در سال ۱۴۰۰، ۶۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد داشته است.
وی افزود: میزان تجارت در ۴ ماه ابتدایی سال جاری هم نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ میزان ۸۰ درصد رشد داشته است که بیشتر به مبحث صادرات مرتبط می شود. میزان صادرات ما به عمان در ۴ ماه ابتدایی سال جاری ۴۱۵ میلیون دلار بوده که پیشبینی می نماییم تا آخر سال به یک میلیارد دلار برسد.
رئیس سازمان توسعه تجارت در مورد اقدامات زیر ساختی جهت افزایش این میزان صادرات اظهار داشت: راه اندازی خط مستقیم کشتیرانی به ۴ بندر عمان، اعزام و پذیرش هیأت های تجاری با هماهنگی کامل اتاق های بازرگانی، برگزاری نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و اعزام اولین هیأت سرمایه گذاری بخش خصوصی ایران به عمان متشکل از ۷۰ شرکت، برقراری ساز و کار شناخت دقیق تجار از یکدیگر، حضور فعال در نمایشگاه های اختصاصی و پاویون ها و حل شدن مشکل صدور ویزا و شرایط اقامتی در افزایش میزان تجارت میان دو کشور موثر بوده است.
وی ضمن اشاره به تهیه لیستی از تجار معتبر و کالاهای مورد نیاز در دو کشور اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت بزودی از پلتفرمی مخصوص ارتباط تجار ایرانی با تجار سایر کشورها رونمایی می نماید که تمامی اطلاعات مرتبط به تجار معتبر و کالاهای مورد نیاز در کشورهای هدف روی آن موجود خواهد بود.
در ادامه این نشست راشد الغیلانی، معاون سفارت عمان در تهران با استقبال از برگزاری چنین کارگاه هایی اظهار داشت: با عنایت به روابط عمیق و حسنه میان ایران و سلطنت عمان، تجارت میان دو کشور هم باید رشد کند.
وی تصریح کرد: تمرکز سلطان جدید عمان بر برنامه های تجاری و سرمایه گذاری است و ایران هم یکی از کشورهای مهم در این حوزه به حساب می آید.
بعد از معاون سفارت عمان، نوبت به ضرابی، رئیس اتاق بازرگانی ایران رسید تا در سفارش هایی به تجار از حل شدن مشکل تبادلات مالی با عمان به همیت دولت سیزدهم خبر دهد.
وی ضمن اشاره به این که تمرکز حضور شرکتهای ایرانی در عمان به فعالان حوزه نانو، تکنولوژی های جدید و های تک قرار دارد اظهار داشت: در مذاکرات طرفین مبحث تهاتر کالایی نهایی شده و درحال برنامه ریزی برای اجرا است.
ضرابی اضافه کرد: شورای داوری و حل اختلاف هم تشکیل شده تا دعاوی تجار حل شود. همینطور مرکز مشاوره ای در اتاق بازرگانی شکل گرفته تا به تجار راهنمایی های کامل صورت گیرد.
وی در مورد مبحث تولید مشترک محصول در عمان هم تصریح کرد: لازمه صادرات مجدد از راه عمان، تولید بیشتر از ۳۰ درصد کالا در آن کشور است تا تعرفه ها برایش صفر شود.
در ادامه صالح جمعه، رئیس اتاق بازرگانی عمان هم در سخنانی به اشاره به روابط ۲ کشور، سرمایه گذاری در ۵ بخش، معدن، شیلات، بازیافت، گردشگری و خدمات لجستیکی را از مهم ترین موضوع هایی خواند که شرکتهای ایرانی می توانند در آنها سرمایه گذاری کنند.
وی همینطور در مورد مزیت های سرمایه گذاری در عمان اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی خاص عمران و فاصله ۳ ساعته پرواز به ۱۴ کشور، امنیت و ثبات سیاسی، زیبناهای نوین، مالیات گمرکی کم، ثبات اقتصادی و اجتماعی، آزادی ورادات و صادرات کالا و مالیات بر درآمد کم، کشور ما را به یک کشور جذاب برای حضور تجار تبدیل نموده است.
منبع:

1401/05/12
21:51:20
0.0 / 5
217
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار