تا شب عید ۵۰ هزار تن تخم مرغ مازاد خواهیم داشت

تا شب عید ۵۰ هزار تن تخم مرغ مازاد خواهیم داشت آچار: رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران می گوید اگر 20 تا30 هزار تن دیگر صادرات داشته باشیم تا شب عید حداقل 50 هزار تن تخم مرغ مازاد خواهیم داشت. برای اینکه امسال تولید بالا بوده و تقاضا نیز 15 درصد کم شده است.حمید کاشانی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه تخم مرغ افزایش قیمتی نداشته است، اظهار داشت: تخم مرغ در مرغداری ها بصورت فله با ۲۰ درصد زیان نسبت به قیمت واقعی توسط مرغداران فروخته می شود. قیمت هر کیلو تخم مرغ در مرغداری ها ۳۶ تا ۳۷ هزار تومان است و هر شانه از آن ۷۰ هزار تومان است.

وی افزود: این تخم مرغ باید به دست مصرف کننده با قیمت ۸۵ تا ۹۰ هزار تومان برسد که البته در مراکز توزیع عمده و فروشگاه های زنجیره ای این نرخها رعایت می شود. فروش تخم مرغ بیش از ۱۰۰ هزار تومان و هر عدد بیش از ۳۰۰۰ تومان گرانفروشی است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران در پاسخ به این که چرا تخم مرغ چندنرخی است و چرا قیمت ثابتی برای آن تعیین نمی شود تا هر کس با هر قیمتی که می خواهد به فروش اقدام نکند، اظهار داشت: دولت قیمت واقعی تخم مرغ را اعلام نمی نماید. دولت باید قیمت کارشناسی و منطقی تخم مرغ را زودتر اعلام نماید تا جلوی سوءاستفاده برخی را در این بازار بگیرد.

وی با اشاره به این که مرغداران در ضرر و زیان هستند، اظهار داشت: قیمت تمام شده تخم مرغ برای مرغداران حدود ۵۰ هزار تومان است در صورتیکه با قیمت هر کیلو ۳۶ تا ۳۷ هزار تومان مبادرت به فروش آن می کنند. متاسفانه شش ماه است که چنین اتفاقی افتاده و تولیدکنندگان به تولید با هر شرایطی محکوم شده اند. اینطور نیست که یکباره کلید آنرا بزنند و تولید را متوقف کنند.

کاشانی با اشاره به این که ارزان ترین تخم مرغ دنیا را تولید می نماییم، اضافه کرد: قیمت یک کیلو تخم مرغ در ترکیه، ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان است ولی در کشور ما این عدد کمتر است. قرار بود در شهریورماه نرخها اصلاح گردد ولی تا حالا اتفاقی نیفتاده و صنعت مرغ تخم گذار بیش از ۱۰ هزار میلیاردتومان زیان دراین مدت خسارت دیده است.

این فعال بخش خصوصی در پاسخ به این که چرا با وجود قیمت های پایین بازارهای صادراتی بیشتری را تصاحب نمی نماییم، اظهار داشت: صادرات به انجام می رسد ولی تخم مرغ کالایی صادراتی و وارداتی نیست بلکه یک کالای راهبردی است و باید متناسب با مصرف داخل تولید شود. مازاد تولید تخم مرغ در کشور صادر می شود ولی این صادرات با زیان است. ترکیه بابت هر صادراتی که به انجام می رسد، ۱۸ درصد یارانه به تولیدکنندگان خود می دهد ولی این مساله در کشور ما اتفاق نمی افتد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران میهن در ادامه اظهار داشت: اگر ۲۰ تا۳۰ هزار تن دیگر صادرات داشته باشیم تا شب عید حداقل ۵۰ هزار تن تخم مرغ مازاد خواهیم داشت. این ۵۰ هزار تن عدد بالایی است برای اینکه امسال تولید بالا بوده و تقاضا کم شده است.

وی در آخر اظهار داشت: سال قبل ارز ۴۲۰۰ تومانی در صنعت وجود داشت و به سبب ارزانی تخم مرغ مازاد مصرف داشتیم ولی با آزادسازی ارز در مصرف تخم مرغ ۱۵ درصد کاهش داریم و همین مورد سبب شده با مازاد تولید هم مواجه شویم.
1401/09/08
14:56:01
0.0 / 5
238
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار