ریزش درآمد و ترافیک کانال سوئز بر اثر عملیات نظامی ارتش یمن ضد صهیونیست ها

ریزش درآمد و ترافیک کانال سوئز بر اثر عملیات نظامی ارتش یمن ضد صهیونیست ها به گزارش آچار، درآمد کانال سوئز به علت بحران دریای سرخ تقریبا به نصف کاسته شده است و کشور مصر را به دردسر بزرگی انداخته است؛ همینطور کشتی های حمل و نقل اقیانوسی بزرگ مجبور شده اند از کانال سوئز اجتناب کنند و در عوض مسیر طولانی تر اطراف آفریقا را ترجیح دهند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، کانال سوئز، یک مسیر دریایی حیاتی برای تجارت جهانی و کوتاه ترین مسیر کشتیرانی بین اروپا و آسیاست و یکی از منابع اصلی ارز خارجی برای مصر است. کانال سوئز بخش مهمی از اقتصاد مصر است.
رسانه های مصری گزارش کردند که درآمدهای کانال سوئز در ماه مه به علت بی ثباتی در دریای سرخ به کاهش خود ادامه داد. درآمد سالانه ۶۴.۳ درصد کاهش پیدا کرد و به ۳۳۷.۸ میلیون دلار رسید. ماه گذشته ۱۱۱۱ کشتی انفرادی از این کانال عبور کردند که ۵۴ درصد نسبت به رقم ۲۳۹۶ مه ۲۰۲۳ کاهش داشت.
با تشدید درگیری به کشتی های تجاری در دریای سرخ، کشتی های حمل و نقل اقیانوسی بزرگ مجبور شده اند از کانال سوئز اجتناب کنند و در عوض مسیر طولانی تر اطراف آفریقا را ترجیح دهند. درآمد کانال سوئز مصر امسال به دنبال حملات به کشتیرانی در دریای سرخ که منجر به انحراف خیلی از کشتی ها از دماغه امید نیک شد، تقریبا به نصف کاهش پیدا کرد.
اسامه ربیعی، رئیس اداره کانال سوئز در بیانیه های رسانه ای اظهار داشت که درآمد این کانال در ژانویه به ۴۲۸ میلیون دلار در مقایسه با ۸۰۴ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل کاسته شده است. اسامه ربیعی، رئیس اداره کانال سوئز، افزود که تردد کشتی ها در این آبراهه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد کاهش داشته است. در طول سال مالی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳، درآمد حاصل از کانال سوئز به رکورد ۹.۴ میلیارد دلار رسید.
ماری تایم گزارش داد که محمد معیت، وزیر دارایی مصر، ماه گذشته اظهار داشت که در نتیجه اختلال در کشتیرانی جهانی، درآمدها امکان دارد تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کند.
در چهار ماه اول سال، حمل و نقل دریایی دریای سرخ نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا به نصف کاهش پیدا کرد. در ماه مه، میانگین تعداد کشتی هایی که از کانال سوئز در روز عبور می کردند، ۲۲ کشتی بود، در حالیکه در آوریل ۲۴ و در مه ۲۰۲۳، ۵۱ کشتی بود.
سی ترید گزارش داد که تاثیر حملات در دریای سرخ در سرتاسر منطقه احساس شده است. سازمان بنادر عربستان گزارش داد که ترافیک دریایی در ماه مه به ۹۸۶ کشتی کاسته شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش داشته است. این کشور ۱۰ درصد کاهش سالانه کانتینرهای حمل شده را به ۶۴۷ هزار و ۸۳۹ واحد گزارش کرد. تعداد مسافران حدود یک سوم کاهش پیدا کرد.
بی ثباتی در سرتاسر منطقه، دولت مصر را وادار کرده است تا اهداف گردشگری خویش را برای سال ۲۰۲۴ از ۱۸ میلیون به بین ۱۵.۵ تا ۱۶.۵ میلیون توریست کم کند.1403/04/15
18:39:11
0.0 / 5
1875
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , منطقه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار