معاون وزیر صنعت معدن و تجارت:

پنجاه و یك هزار تاكسی فرسوده با خودروهای گازسوز در سال جاری جایگزین می شود

پنجاه و یك هزار تاكسی فرسوده با خودروهای گازسوز در سال جاری جایگزین می شود به گزارش آچار، به نقل از پرتال وزارت صنعت معدن و تجارت، پنجاه و یك هزار تاكسی فرسوده با خودروهای گازسوز در سال جاری جایگزین می شود


محسن صالحی نیا در پاسخ به سوالات خبرنگاران در نشست خبری امروز افزود : 51 هزار دستگاه تاكسی فرسوده را از خرداد ماه سال گذشته تا امروز جایگزین كرده ایم كه تمامی آنها گاز سوز بوده اند و طبق هماهنگی با كارگروه كاهش آلایندگی ، ادامه می دهیم و پیش بینی می كنیم با توجه به تمهیدات و پشتیبانی بانكها بتوانیم امسال هم این برنامه را برای 51 هزار تاكسی اجرا كنیم و این در حالی است كه 130 هزار دستگاه تاكسی فرسوده در كشور وجود دارد.
وی افزود : عوارض خودرو برای خودروهای تا 1500  سی سی 40 درصد و برای خودروهای تا 2500 سی سی 45 درصد است و خودروهای  بالای 2500 سی سی  منع واردات خودرو دارند و سقف حقوق ورودی برای  انواع كالا 55 درصد است و خودروهایی كه در چارچوب ساخت داخل قرار گیرند به میزان ساخت داخل از حقوق ورودی شان كاسته می شود و با داخلی سازی قطعات حقوق ورودی كاهش می یابد.
صالحی نیا اضافه كرد: بخشی از رونق تولید به افزایش تولید بر می گردد و در بخشی از صنعت رسیدن به میزان تولید در طرح افزایش تولید آمده است و بر اساس طرح نوسازی برای تولیدات رقابتی، باید بخشهایی نوسازی شوند و با توجه به بروز رسانی دانش فنی تولید باید طرحهایی برای افزایش تولید رقابت پذیر شوند و برخی اقدامات نیز باید از سوی خود بنگاه صورت گیرد.
 معاون وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت یادآور شد : در حوزه خودرو قرار نیست خصوصی سازی خاصی اتفاق بیفتد و دو شركت بزرگ هم سهم دولت زیر 20 درصد است و اینها به بخشهای كاملا خصوصی و قطعه سازان خصوصی  وابسته اند.
وی ادامه داد : وزارت صنعت ، معدن و تجارت بر اساس اهداف و سیاستهای خود كه در بخش خودرو نیز قابل اعمال است برای كلیه واحدهای صنعتی  ابلاغ می كند و بخش خودرو نیز جدانیست و واگذاری بخشی از این سهام می تواند همیشه در دستور كار باشد و به تبع سیاستها و خریداران داخلی و خارجی اعمال شود.
این مقام مسوول اضافه كرد : در تولید خودروهای برقی و هیبریدی در ابتدای راه هستیم و شركتهایی در این زمینه اعلام آمادگی كرده اند و این در حالی است كه آمار واردات سال 95 روند افزایشی داشته و شركت ایران خودرو پروژه ای را با یك مجموعه دانشگاهی و یك شركت معتبر خارجی طرحی را برای طراحی پلت فرم این نوع خودرو تعریف كرده اند.
وی ادامه داد : با وجود سیستم شارژ مستقیم این نوع خودرو باید زیر ساختها در كشور فراهم شود و بدین منظور آیین نامه ای تنظیم كرده ایم كه با وجود آن و الزام دستگاهها به اجرای زیر ساختها میتوانیم  برای تولید و واردات اقدام كنیم.
وی در زمینه تولید ماشین آلات معدنی در داخل گفت : ماشین آلات معدنی محدوده نسبتا وسیعی دارند و با توجه به ابعاد و كاربری امكان تولید و تامین در داخل نیست و شركت هپكو برنامه تولید خوبی تدارك دیده كه با همكاری با برندهای معتبر توافقات خوبی انجام می دهند كه در دو مسیر تولیدات جاری و یك مورد دیگر توافق سه جانبه یا 4 جانبه ، شركت داخلی ، شركت طرف خارجی ،‌بانك تخصصی  و مشتری بر اساس قاعده تامین مالی مناسب و استفاده از فناوری مورد نیازمشتری اجرایی می شود.
صالحی نیا  در زمینه فعالیت شركتهای دانش بینان گفت : واحدهای دانش بنیان از لحاظ دریافت تسهیلات و .. حمایت می شوند و اگر شركتی نتواند روند تولیداتش را بروز كرده و از دانش به روز و دانش بنیان استفاده كند در ادامه فعالیت خود با محدودیت مواجه می شود .
وی در پاسخ به سوالی در خصوص توقف تولید پراید گفت: استاندارهای كیفی خودرو باید تا پایان سال ۹۷ به ۸۱مورد برسد و فعلا برنامه ای برای خروج پراید نداریم.
 
صالحی نیا در پاسخ به سوالی درباره قیمت گذاری خودرو گفت : وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت دستگاه سیاستگذار است و در قیمت گذاری دخالت نمی كند  اما نظر كارشناسی ما این است كه خودرو در قاعده انحصار نمی گنجد .
وی در زمینه داخلی سازی برخی خودروها از جمله 2008 گفت : داخلی سازی این خودرو شروع شده و بیش از 80 قرارداد با قطعه سازان ابلاغ شده و با توجه به گذر از تولید آزمایشی ایران خودرو در طی یكسال 15 هزار دستگاه را در برنامه دارد  این در حالی است كه یكم  و سوم تیرماه فروش این خودرو و تندر پلاس و دنا پلاس به صورت سامانه ای شروع می شود  و صادرات هم طبق قاعده 30 درصد در برنامه هست.
اگاهی از آخرین وضعیت فروش كارخانه ارج دیگر سوال این كنفرانس خبری بود كه صالحی نیا در این زمینه گفت : خریداران برای احیا و خرید این كارخانه در حال مذاكره هستند و ما هم از طریق كارگروههای مربوطه كمك می كنیم كه انجام شود .
 
خبرنگار : منصوره قنبری
1396/04/07
14:18:45
5.0 / 5
5851
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار