لغو ممنوعیت صادرات سیب آذربایجان غربی

لغو ممنوعیت صادرات سیب آذربایجان غربی آچار: رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی از آغاز صادرات سیب درختی در آذربایجان غربی آگاهی داد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، رسول جلیلی در برنامه زنده تلویزیونی در راه توسعه از شبكه استانی سیما اظهار نمود: با عنایت به درخواست صادركنندگان و باغداران استان، مكاتبات مكرر بوسیله سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی، استانداری و وزارت متبوع برای لغو ممنوعیت صادرات سیب استان با وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد كه خوشبختانه این ممنوعیت لغو و صادرات سیب درختی استان باردیگر شروع شد و همین طور در امتداد اجرای سیاست های حمایتی وزارت جهاد كشاورزی و پیگیری مستمر این سازمان مشوق یارانه صادراتی به صادر كنندگان سیب درختی استان پرداخت می شود.
وی اظهار داشت: بطور میانگین ارزش ریالی محصولات تولیدی در بخش كشاورزی استان ۱۲ هزار میلیارد تومان است كه در سال زراعی گذشته هزار میلیارد تومان بخش كشاورزی ناشی از حوادث غیر مترقبه خسارت وارد شد كه رقم قابل توجهی است.
جلیلی بیان كرد: مشاركت در احیای دریاچه ارومیه و افزایش درآمد كشاورزان با حفظ منابع طبیعی و محیط زیست از مهمترین برنامه های سازمان امسال است.
وی افزود: سالهای خشكسالی تمام نشده است و كاهش مصرف آب در بخش كشاورزی و تجهیز اراضی كشاورزی به سیستم های نوین آبیاری از اولویت های سازمان است.
جلیلی اشاره كرد: پیشران های توسعه در استان ما برمبنای اصول علمی پیشرفته در بخش كشاورزی جهت افزایش راندمان تولید و درآمد كشاورزان تعریف شده است
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان افزود: توسعه كشت های متراكم گلخانه ای به سبب نقش این كشت ها در افزایش راندمان تولید به میزان ۱۰ برابر و مصرف آب در این محیط ها به اندازه یك دهم محیط های كشت در فضای آزاد، جز سیاست های وزارت جهاد كشاورزی است كه در استان باز توسعه كشت در محیط های كنترل شده را با جدیت دنبال می نماییم و از علاقمندان به سرمایه گذاری در این زمینه استقبال می نماییم.
جلیلی، پشتیبانی از توسعه روش های كشت بافت برای تكثیر گونه های مقاوم و كم مصرف از نظر آب با ارزش افزوده بالا و همین طور اتخاذ تدابیر فنی و علمی به منظور كاهش خسارت ناشی از حوادث غیر مترقبه با عنایت به حجم بالای خسارت وارده به اراضی زراعی و باغی استان را از برنامه های عملیاتی سازمان عنوان نمود.
وی با تاكید بر ضرورت ارتقای رتبه ششم استان در تولید محصولات كشاورزی در كشور با به كارگیری شیوه های نوین علمی، افزود: با اجرای سیستم های نوین آبیاری تحت فشار، اصلاح الگوی كشت، جایگزینی ارقام دیررس و زود بازده با ارقام پر آب بر، توسعه كشت نشایی، استفاده از ادوات پیشرفته و افزایش ضریب مكانیزاسیون و همین طور توسعه كشاورزی حفاظتی، رتبه ششم استان در تولید محصولات كشاورزی در كشور را می توان به رتبه های برتر ارتقا داد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی افزود: در امتداد تحقق شعار محوری سال، برنامه راهبردی بخش كشاورزی در ۵ هدف اساسی و ۱۰ راهبرد مهم تدوین شده كه عملیاتی نمودن این برنامه امسال سبب تداوم تولید و توسعه پایدار كشاورزی خواهد شد.
جلیلی اضافه كرد: بكارگیری روش های علمی و پژوهشی با توسعه برنامه های آموزشی و ترویجی در بستر تولید در جهت ارتقای بهره وری و راندمان تولید، حفظ منابع پایه، افزایش ضریب خود اتكایی در محصولات راهبردی و توسعه صادرات محصولات كشاورزی با مشاركت در احیای دریاچه ارومیه از مهمترین اهداف این برنامه است.
وی اشاره كرد: مدیریت علمی در بخش كشاورزی با استفاده از اطلاعات و داده های كشاورزی استان از مهمترین خصوصیات این برنامه عملیاتی است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان تصریح كرد: برقراری كشاورزی قراردادی در جهت تكمیل زنجیره ارزش محصولات كشاورزی، معرفی مشوق های ملی برای اصلاح و جایگزینی باغات سنتی سیب و انگور، توسعه دامداری های بزرگ مقیاس برای افزایش تولید محصولات گوشتی و پروتئینی و تأمین نیاز كارخانجات لبنی استان باز از دیگر اقدامات اجرایی سازمان است كه با جدیت دنبال می شود.
وی با اشاره به سهم ۳۲ تا ۳۸ درصدی اشتغال استان در بخش كشاورزی، اشاره كرد: با عنایت به پایین بودن سهم خدمات و صنعت در ایجاد ارزش افزوده و ضعف سایر زیر بخش های اقتصادی در افزایش ارزش افزوده در استان، ارزش افزوده حاصل از تولیدات بخش كشاورزی كه ۲۵ درصد است، بین افراد بیشتری توزیع می شود و این امر سبب كاهش سرانه ارزش افزوده در استان می شود.
1398/01/27
16:30:04
5.0 / 5
5133
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار