باغات سیل دیده لرستان رسوب گرفته اند

باغات سیل دیده لرستان رسوب گرفته اند آچار: رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان اظهار داشت: حداكثر ظرف 20 روز آینده كار پاك سازی انجیرستان معمولان به انتها خواهد رسید.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، دكتر عبدالرضا بازدار اظهار نمود: باغبانی یكی از پتانسیل ها و توانمندی های لرستان در حوزه درآمد، تولید و اشتغال است.

وی بیان كرد: هم اكنون حدود ۴۰ هزار هكتار انواع باغات از گونه های مختلف در سطح استان داریم و یكی از فعال ترین، با برنامه ترین و آینده دارترین بخش كشاورزی استان باغبانی است، برای اینكه پتانسیل خوبی جهت توسعه باغات وجود دارد و سازمان جهاد كشاورزی نیز در جهت رشد این زیر بخش برنامه های ویژه ای در دست اجرا دارد.

وی افزود: متأسفانه در سیل اخیر بالغ بر ۵۰۰۰ هكتار یعنی حدود ۱۰ درصد از باغات استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم و حدود ۱۸۰۰ هكتار انجیر سیاه و منحصربه فرد استان واقع در منطقه زیودار معمولان به شدت لطمه دید.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان افزود: نخستین گام ما این است كه بتوانیم آب موردنیاز این باغات را تأمین كنیم؛ در این راستا در همان روزهای اول وقوع سیل با همه امكانات و با به كارگیری انواع و اقسام ماشین آلات سنگین مبادرت به جمع آوری، بازسازی، تعمیر ترانس های برق و موتورپمپ ها با راه اندازی كارگاه تعمیر این ادوات در شهرستان پل دختر به صورت بلاعوض كردیم و تا جایی كه توانستیم وسایل كشاورزی را تعمیر و راه اندازی كردیم.

بازدار اضافه كرد: بسیاری از باغات را رسوب احاطه كرده است و آن هایی را هم كه خیلی لطمه ندیده برای آبیاری و آب رسانی مشكل دارند. اگر آب موردنیاز آن تأمین نشود باغات از بین خواهد رفت، بدین سبب نخستین اولویت ما آب رسانی به باغاتی است كه منبع تأمین آب و خطوط انتقال آن از بین رفته و یا برقش قطع است.

وی افزود: خوشبختانه به توفیقات خوبی دست پیدا كردیم و بیشتر از ۷۰ درصد منابع آب موردنیاز باغات شامل ایستگاه های پمپاژ و كانال های آبیاری بازسازی و راه اندازی شده و ظرف كمتر از ۲۰ روز آینده همه به شرایط مطلوب و پایدار می رسند.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی لرستان تصریح كرد: در حال راه اندازی ۴ ایستگاه پمپاژ سیار با مشاركت مردم هستیم كه بجای ایستگاه هایی كه بطور كامل از بین رفته با استفاده از آنها آب باغات و مزارع را تأمین نماییم تا در فصل گرم باغات صدمه ای نبینند.

بازدار اشاره كرد: چندین هكتار از انجیرستان زیودار معمولان و انارستان تنگ سیاب كوهدشت زیر گل ولای رفتند، بدین منظور ماشین های مخصوص مثل باب كت اجاره كرده ایم و با استفاده از بیل مكانیكی، لودر و كمپرسی در حال تخلیه رسوب موجود در سطح این باغات با كمك های نیروهای جهادی، ارتش، سپاه و نیروهای جهادگر هستیم.

این مسئول اظهار داشت: با دستور استاندار لرستان هزینه های خوبی برای این منظور اختصاص داده شده و با همه امكانات تلاش می نماییم گل ولای را از باغات خارج و این كار را به حساسیت انجام می دهیم و روند كار نیز مطلوب است؛ حداكثر ظرف ۲۰ روز آینده كار پاك سازی صورت خواهد گرفت و بعد از انجام این مرحله اقدامات تحقیقاتی ترویجی، تهیه سم و كود و سفارش های ترویجی را انجام خواهیم داد كه كشاورزان و باغداران بیشتر خسارت نبینند.

منبع:

1398/02/29
14:56:43
5.0 / 5
5017
تگهای خبر: تعمیر , تولید , سنگ , كارگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار