انتظار صنعتگران از لایحه مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

انتظار صنعتگران از لایحه مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ آچار: رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت اظهار نمود كه مهمترین انتظار صنعتگران از لایحه مالیات بر ارزش افزوده اجرای صحیح و كامل این قانون است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، قوانین مالیاتی یكی از موضوعاتی است كه سال ها مورد بحث تولیدكنندگان و قانون گذاران بوده است. تولیدكنندگان معتقدند كه با عنایت به اینكه واحدهای تولیدی موتور محرك كشور هستند و در اشتغالزایی نقش مستقیم دارند، باید مشمول معافیت های مالیاتی همچون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر عملكرد و ستاندن عوارض گمركی باشند.
در این راستا خرداد ماه سال قبل گمرك جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه ای اعلام نمود كه واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و همین طور ماشین آلات خط تولید واحدهای تولیدی دارای مجوز تأسیس از وزارتخانه های ذیربط از پرداخت چهار درصد علی الحساب واردات قطعی معاف هستند. اما در مورد اشكال مختلف مالیات و همین طور ساختار نظام مالیاتی كشور هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد.
در این رابطه محمدرضا مرتضوی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه بخش تولید نباید تنها محل جمع آوری مالیات بر ارزش افزوده باشد، اظهار داشت: این نوع مالیات باید از پایانه های الكترونیكی در سطح خرده فروشی از مردم ستاندن شود.
رئیس خانه صنعت معدن و تجارت با اشاره به اینكه بار تأمین پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نباید بر دوش بخش تولید باشد، اشاره كرد: سرمایه های بخش تولید اندك است و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و جمع آوری و پرداخت باردیگر آن به دولت از طرف تولیدكنندگان باری است كه به تولید تحمیل شده است.
وی ادامه داد: مسئله مهم تر ضرورت فراهم كردن راهكارهایی برای ایجاد شفافیت در نظام تأمین منابع مالی كشور است؛ چونكه در صورت بستن راه های فرار مالیاتی می توانیم خدمت بزرگی به تولید و اقتصاد كشور نماییم.
مرتضوی همین طور اشاره كرد كه بستن راه های فرار مالیاتی باید در امتداد توسعه تولید در كشور استفاده گردد.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه مشكل اجرای غلط قانون مالیات بر ارزش افزوده است، اظهار نمود: در قانون پیش بینی شده بود كه ظرف یك سال صندوق های هوشمند وظیفه جمع آوری مالیات بر ارزش افزوده را به عهده بگیرند كه این مساله هنوز محقق نشده است.
او در آخر ابراز امیدواری كرد كه در سنوات آتی با اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده، این مالیات از دوش تولیدكنندگان برداشته شود.
منبع:

1398/04/08
13:41:22
5.0 / 5
5046
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار