معاون وزیر جهاد كشاورزی:

بورس كالا امكان توسعه تجارت محصولات كشاورزی را فراهم می آورد

بورس كالا امكان توسعه تجارت محصولات كشاورزی را فراهم می آورد به گزارش آچار معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به معاملات زیره در بورس كالا اظهار داشت: به جهت اینكه یك كالا بتواند توسعه یابد باید تجارت آن توسعه پیدا كند. با روش های سنتی امكان توسعه وجود ندارد اما به كمك بورس كالا امكان توسعه تجارت فراهم می شود.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، علی اكبر مهرفرد در مراسم راه اندازی معاملات گواهی سپرده و آتی زیره در بورس كالا، اظهار نمود: پس از هند و سوریه سومین تولیدكننده زیره در دنیا هستیم اما پنجمین صادركننده در جهان به شمار می رویم چونكه زیره ایران با نام دیگر كشورها صادر می شود.
وی افزود: زیره جزو یكی از گیاهان دارویی صادراتی ایران است و در سال زراعی جاری ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن زیره سبز در ایران كشت شده كه نسبت به سال قبل از آن با رشد ۳۰۰۰ تنی در تولید این محصول همراه شده است. همین طور صنایع تبدیلی این محصول نیز هنوز چندان توسعه پیدا نكرده و جای كار بسیاری دارد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: شرایط كنونی در بازار محصولات كشاورزی به سبب مشكلات ناشی از تحریم ها، دشوار است و تلاش می نماییم كه كالاها بطور كامل تأمین شود اما كالاهایی مثل زیره و زعفران كه استفاده اولیه در مصرف مردم ندارند، حساسیت چندانی برای كنترل قیمت ندارند و بدین سان امكان عرضه و صادرات اینگونه محصولات بوسیله بورس كالا وجود دارد. به جهت اینكه یك كالا بتواند توسعه یابد باید تجارت آن توسعه پیدا كند در غیر این صورت تولید آن محصول از چرخه خارج می شود. در این زمینه با روش های سنتی امكان توسعه وجود ندارد اما به كمك بورس كالای ایران امكان توسعه تجارت فراهم می شود.
مهرفرد افزود: بورس كالا می تواند تجارت محصولات كشاورزی را شفاف كرده و در استانداردسازی و برندسازی نقش مؤثری داشته باشد. همین طور ما بوسیله بورس كالا می توانیم با بازارهای بین المللی ارتباط برقرار كرده و در كشف قیمت در این بازارها نیز نقش ایفا نماییم كه این امر به معنای مرجعیت قیمت كالاهای ایران در بازارهای منطقه ای از مسیر بورس كالا است. با بورس كالا می توانیم در زعفران به صورت صد درصدی بعنوان مرجع قیمت باشیم و برای زیره نیز این امكان وجود دارد تا بعنوان یكی از مراجع قیمتی در دنیا معرفی شویم.
وی ادامه داد: عملكرد بورس كالا در عرضه محصولات مختلف و معرفی ابزارهای متنوع با موفقت همراه بوده و بررسی عملكرد آن از نظر نظریه و نظری نشان داده است كه این بورس هیچ چیزی از بورس های كالایی دنیا كم ندارد و می تواند در دنیا بعنوان مرجع قیمتی خیلی از كالاها معرفی شود. در حوزه عرضه محصولاتی همچون گندم و آرد سختی های زیادی وجود دارد و سیكل دولتی همچون مباحث مربوط به یارانه دولتی مشكلاتی را در این رابطه به وجود می آورد برای اینكه كالایی كه یارانه ای باشد، دخالت و نظارت و كنترل دولت در آن وجود دارد اما با وجود همه این موانع به مرور و در سال های آینده شاهد عرضه انواع محصولات همچون گندم و آرد در بورس خواهیم بود.
مهرفرد افزود: ایران با روسیه و قزاقستان دارای توافقی است كه این كشورها خط اعتباری ارائه نمایند و ما آرد تولید كرده و صادر نماییم در این زمینه بورس كالا می تواند ورود پیدا كرده و به وزارت جهاد كشاورزی كمك نماید.1398/04/16
23:05:02
5.0 / 5
4810
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار