در مراسم رونمایی از بسته همكاری صندوق نوآوری با پارك های فناوری مطرح شد

تسهیلات 79 میلیاردی صندوق توسعه ملی تنها به 3 شركت دانش بنیان!، توبیخ بانك های خاطی

تسهیلات 79 میلیاردی صندوق توسعه ملی تنها به 3 شركت دانش بنیان!، توبیخ بانك های خاطی به گزارش آچار رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی با اشاره به اینكه در سال های گذشته ۷۹ میلیارد تومان تسهیلات صندوق توسعه ملی در بانكها برای پشتیبانی از شركتهای دانش بنیان تنها به ۳ شركت دانش بنیان اعطا شده است، اظهار داشت: ما برای حمایت بیشتر از شركت های دانش بنیان باید بانك ها و بخش خصوصی را وارد اكوسیستم جدید فناوری نماییم كه بر این اساس تا كنون هزار میلیارد تومان از سیستم بانكی جذب شركتها شده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، دكتر علی وحدت امروز در مراسم رونمایی از بسته همكاری صندوق نوآوری و شكوفایی با پارك های علم و فناوری، اظهار نمود: رویكردهای این صندوق شعاری نیست، بلكه همه اجرایی شده اند.
وی اضافه كرد: ما در تلاش هستیم تا با بازیگران مختلف اكوسیستم نوآوری همكاری داشته باشیم كه پاركها از این دسته هستند.
وحدت با اشاره به اینكه صندوق های پژوهش و فناوری ظرفیت های خوبی هستند، اظهار داشت: اساسنامه آنها اصلاح شده و ما به آنها اعتماد كردیم، به صورتی كه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری و ۴۰۰ میلیارد تومان خط تسهیلات به آنها اختصاص داده ایم.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری وشكوفایی تصریح كرد: ما صندوق های پژوهشی و فناوری را موظف كردیم ۶۰ درصد عملكرد داشته باشند، در غیر این صورت پول یارانه ای كه به آنها داده می شود، با نرخ ۱۸درصد محاسبه می شود.
وی اضافه كرد: ما مشوق هایی برای این صندوق ها در نظر گرفته ایم، به صورتی كه اگر صندوق های پژوهش و فناوری وارد صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر شوند، بهره آنها صفر خواهد شد.
وحدت با اشاره به اینكه عددهایی كه در حوزه سرمایه گذاری خواهیم داشت، قابل مقایسه با گذشته نیست، اظهار داشت: صندوق های جسورانه بورسی كه ظرفیت های مناسبی در كشور می باشند، تا آخر ماه ۱۲ سال قبل اورده بخش خصوصی آنها ۷۵ میلیارد بوده، اما امسال حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای تاسیس صندوق های جدید و كمك به سبد پروژه آنها اختصاص می دهیم.
وحدت با تاكید بر اینكه بر این اساس حدود ۸۰۰ میلیارد تومان باید از بخش خصوصی تامین گردد، اظهار داشت: اگر بخش خصوصی آمادگی داشته باشد كه میزان سرمایه گذاری را به هزار میلیارد تومان افزایش دهد، عدد قابل مقایسه ای با سال های گذشته نیست.
وی به همكاری با بانك ها اشاره نمود و افزود: ما باید بانك ها را وارد اكوسیستم تكنولوژی جدید كنیم؛ صندوق توسعه ملی هشتصد تا نهصد میلیارد تومان به بانكها اختصاص داد تا به شركتهای دانش بنیان واگذار كند، این اعتبارات باید با نرخ مناطق محروم یازده تا دوازده درصد محاسبه شود.
به گفته رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی، اگر بانكها به این امر خویش را متعهد نشدند، باید تا سقف بهره ۱۸درصد به صندوق توسعه ملی بازپرداخت كنند.
وی خاطرنشان كرد: میزان عدد پرداخت شده از منابع صندوق توسعه ملی در بانكها برای پشتیبانی از شركتهای دانش بنیان تا آخر سال ۹۷ حدود ۷۹ میلیارد تومان بوده كه تنها به سه شركت پرداخت شده بود؛ ولی از آغاز سال تا كنون بیشتر از هزار میلیارد تومان از سیستم بانكی جذب شركتها شده است.1398/05/03
11:03:50
5.0 / 5
4697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار