رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدكنندگان لوازم خانگی:

با سود روزانه یك درصد سپرده گذاران می توانیم 4327 كلاس درس بسازیم!

با سود روزانه یك درصد سپرده گذاران می توانیم 4327 كلاس درس بسازیم! آچار: رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدكنندگان لوازم خانگی می گوید كه با سود روزانه پرداختی به یك درصد سپرده گذاران كه از مالیات هم معاف هستند، می توانیم 4327 كلاس درس بسازیم.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، محمدرضا دیانی امروز (دوشنبه) در یك نشست خبری، اظهار نمود: در حالی كه صنایع ما به سبب كمبود نقدینگی زمین گیر هستند، آمارها نشان داده است كه ۲.۵ درصد سپرده گذاران غیردولتی، ۸۵ درصد سپرده های كشور را در اختیار دارند و تنها یك درصد این سپرده گذاران نیز صاحب ۷۴ درصد سپرده ها هستند.
وی اضافه كرد: با سود روزانه پرداختی به یك درصد سپرده گذاران كه از مالیات هم معاف هستند می توانیم ۴۰۰ كیلومتر بزرگراه یا ۴۳۲۷ كلاس درس یا ۱۰ بیمارستان ۱۰ تخته بسازیم. در چنین شرایطی لایحه
مالیات بر عایدی سرمایه نیز سال ها است كه در مجلس شورای اسلامی دست به دست می شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدكنندگان لوازم خانگی همین طور اشاره كرد: اگر تصویب این لایحه زمان می برد، بهتر است كه سران قوا به سوژه ورود كرده و لایحه مالیات بر عایدی سرمایه را سریع تر تصویب كنند چونكه تنها راه مبارزه با تحریم ها، تولید ملی است.
وی با اشاره به اینكه كارخانه های تولید لوازم خانگی هم اكنون با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ درصد فعالیت می نمایند، اظهار داشت: این صنعت هم اكنون به حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد تا بتواند ظرفیت تولید را به ۶۰ درصد برساند.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدكنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینكه در 10 سال قبل مقام معظم رهبری و همه نخبگان كشور بارها تاكید كرده اند كه نقدینگی باید به سمت تولید جهت دهی شود، اظهار نمود: این در شرایطی است كه در سال ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۲۶ و ۲۷ درصد از نقدینگی كشور در بخش تولید استفاده شده است.
وی در ادامه پیشنهاد كرد كه سیاست های تشویقی و تنبیهی برای بانك ها در نظر گرفته شود تا بانك ها ملزم شوند منابع خودرا در بخش تولید سرمایه گذاری كنند.
دیانی همین طور سیاست های بانك مركزی در زمینه كنترل نرخ ارز را موفق توصیف و ابراز امیدواری كرد كه گام بعدی بانك مركزی، جهت دهی نقدینگی به سمت تولید باشد.

منابع كشور در سفته بازی و ساخت آپارتمان های خالی استفاده می شود
وی اضافه كرد: هم اكنون بخش زیادی از منابع كشور در سفته بازی و ساخت آپارتمان های خالی در مناطق بالاشهر كه ارزش افزوده ای برای كشور ندارد، مصرف می شود یا به صورت سپرده در بانك ها است.
عضو هیئت مدیره مجمع كارآفرینان ایران با اشاره به تاثیر افزایش تولید بر حل مشكل اشتغال و لطمه های اجتماعی و همین طور افزایش درآمد سرانه كشور، اشاره كرد: اگر سیاست های كلی نظام در امتداد حمایت تولید تقویت شود، رئیس جمهور آمریكا به این نتیجه می رسد كه بدون مذاكره تحریم ها را بردارد؛ چونكه هدف او تضعیف اقتصاد كشور بوده، اما شاهد رشد اقتصاد ایران می شود.
دیانی با اشاره به اینكه محصولات ایرانی خریداران زیادی در جهان دارد و تحریم ها مانع معامله ما نیست، اشاره كرد: هم اكنون صنایع كشور به سبب كمبود نقدینگی زمین گیر هستند و مكانیزم هدایت اعتبار بانكی به سمت تولید باید هر چه سریع تر بعنوان گام دوم بانك مركزی، پس از كنترل نرخ ارز تعریف شود.
وی تولید را عامل ارزش پول ملی عنوان نمود و اظهار داشت: پشتوانه اقتصاد كشور نفت و دولت نیست و امروز كشور به دولتی نیاز دارد كه صنعت را پشتوانه اقتصاد كشور قرار دهد.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدكنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینكه طلایی ترین فرصت در اختیار صنعت كشور است كه شرط استفاده از آن تعیین سیاست های دقیق و منسجم است، اظهار نمود: برای ساخت قطعات مورد نیاز صنعت لوازم خانگی از نظر تكنولوژی مشكلی نداریم و اگر تابحال این قطعات بوسیله واردات تامین می شد، تنها دلیل آن صرفه اقتصادی بوده است.
وی همین طور مهم ترین مشكل صنعت لوازم خانگی را كمبود نقدینگی عنوان نمود و اظهار داشت: تحریم ها فقط موجب بروز مشكلاتی در زمینه لجستیك و حمل و نقل دریایی شدند كه با برنامه ریزی درست قابل حل است.
این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران درباره اینكه چه تضمینی وجود دارد كه پس از برداشه شدن تحریم ها، تولیدكنندگان باردیگر به واردات اقدام نكنند، اشاره كرد: این مساله بستگی به سیاست های دولت دارد.

تولید انبوه منجر به كاهش قیمت می شود
دیانی در ادامه با اشاره به اینكه كارخانه های تولید لوازم خانگی هم اكنون با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ درصد فعالیت می نمایند، اظهار داشت: این صنعت هم اكنون به ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد تا بتواند ظرفیت تولید را به ۶۰ درصد برساند.
وی با اشاره به اینكه تولید انبوه در این صنعت می تواند منجر به كاهش قیمت ها شود، اظهار نمود: همزمان با تخصیص منایع به صنعت لوازم خانگی باید سیاست های توانمندسازی متقاضیان همچون ارائه كارت اعتباری به خریداران در نظر گرفته شود.
عضو هیئت مدیره مجمع كارآفرینان ایران در ادامه از افزایش ۱۰۰ درصدی قاچاق به سبب كمبود لوازم خانگی در بازار آگاهی داد و مدعی شد: دو سال قبل دولت به صورت جدی با قاچاق مبارزه كرد و مدتی شاهد كاهش كالای قاچاق در كشور بودیم، اما امروزه بیمه رسمی به راحتی كالای قاچاق را بیمه می كند و حتی كالای قاچاق با پست برای خریداران فرستاده می شود.
وی اضافه كرد: دولت، قوه قضاییه و نیروی انتظامی باید با همان مكانیزم های دو سال قبل با قاچاق مبارزه كنند.
منبع:

1398/05/15
12:24:01
5.0 / 5
4729
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار