عوامل موثر بر روند قیمت طلا در هفته جاری

عوامل موثر بر روند قیمت طلا در هفته جاری آچار: طلا روز جمعه بعد از معاملات پرنوسانی كه در بازار جهانی گذراند، كاهش هفتگی دیگری را به ثبت رساند اما مفسرین خوش بینی محتاطانه ای به صعود این فلز باارزش در هفته جاری دارند.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، مشاهده صعود طلا به بالاترین حد در شش سال قبل و سپس كاهش بیشتر از ۵۰ دلاری قیمت این فلز در مدت یك هفته، برای معامله گران مضطرب كننده بوده است با این وجود مفسرین اعتقاد دارند كه پتانسیل صعودی و نزولی طلا تا زمانی كه عامل مهم موثر بعدی روی دهد، محدود خواهد ماند.

گزارش اشتغال ضعیف تر از حد انتظار آمریكا موجب شد طلا قسمتی از ریزش قیمتی كه اوایل هفته داشت را جبران كند اما این اقدام موقتی بود. گزارش اشتغال بخش غیركشاورزی آمریكا نشان داد اقتصاد این كشور ماه گذشته ۱۳۰ هزار شغل جدید به وجود آورده در صورتیكه مفسرین رشد ۱۶۰ هزار شغل جدید را پیش بینی كرده بودند. نرخ بیكاری آمریكا در ۳.۷ درصد ثابت ماند.

بارت میلك، مدیر استراتژی جهانی شركت "تی دی سكیوریتیز" به كیتكونیوز اظهار داشت: طلا بعد از انتشار این گزارش باید روند صعودی پیدا می كرد اما این روند چندان بزرگ نبود. اشتغال اندكی ضعیف بود اما احیانا سوژه نگران كننده برای بانك مركزی آمریكا وجود ندارد.

جروم پاول، رئیس بانك مركزی آمریكا روز جمعه با اظهاراتی كه در زوریخ سوییس داشت، به نوسان قیمت طلا افزود و طلا در معاملات بعدازظهر با كاهش قیمت روبرو شد. وی به ریسكهای قابل توجهی نظیر كندی رشد اقتصاد جهانی، ابهامات پیرامون سیاست تجاری و استمرار تورم پایین اشاره نمود اما گفت انتظار ندارد اقتصاد آمریكا گرفتار ركود شود. نهایتا هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریكا ۱۰ دلار یا ۰.۷ درصد كاهش پیدا كرد و در ۱۵۱۵ دلار و ۵۰ سنت بسته شد و برای كل هفته حدود ۰.۹ درصد كاهش ثبت نمود.

بازار هفته جاری منتظر آمار اقتصادی آمریكا و تاثیر آنها روی تصمیم بانك مركزی این كشور خواهد بود. نشست بعدی بانك مركزی آمریكا برای ۱۸ سپتامبر برنامه ریزی شده و عمده آمار اقتصادی به بانك مركزی دلیلی برای نگرانی بیش از اندازه نداده است.

بر اساس گزارش كیتكونیوز، مهمترین آمار اقتصادی، گزارش خرده فروشی خواهد بود كه جمعه منتشر می شود و بازارها انتظار دارند آمار اوت رشد ۰.۲ درصدی را نشان دهد. شاخص قیمت مصرف كننده نیز گزارش مهم دیگری خواهد بود كه روز پنج شنبه منتشر می شود.

رویداد مهم دیگر نشست بانك مركزی اروپا در روز پنج شنبه خواهد بود و بازارها انتظار دارند در جریان این نشست نرخهای بهره كاهش داده شده و بسته تدابیر محرك اقتصادی جدیدی اعلام گردد.

به گفته جیم ویكاف، تحلیلگر فنی ارشد كیتكو، بازار طلا همچنان در كنترل خریداران است. روند صعودی سه ماهه در نمودار روزانه مشاهده می شود و هدف بعدی بازار شكستن مرز ۱۶۰۰ دلار است اما ابتدا باید مقاومت در سطح ۱۵۲۸ دلار و سپس ۱۵۳۵ دلار شكسته شود.

شركت "كپیتال اكونومیكس" برای دورنمای بلندمدت طلا پیش بینی نمود كه قیمت هر اونس این فلز تا آخر سال در حدود ۱۵۰۰ دلار می ماند برای اینكه از یك سو ریسك گریزی همچنان از قیمت طلا پشتیبانی خواهدنمود و از طرف دیگر بهبود بازده اوراق قرضه، قیمت طلا را با فشار كاهشی روبرو می كند.


منبع:

1398/06/17
17:09:14
5.0 / 5
4549
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار