عجله ترامپ برای اعلام توافق تجاری با ژاپن و هند بجای چین

عجله ترامپ برای اعلام توافق تجاری با ژاپن و هند بجای چین آچار: دولت ترامپ تلاش دارد قبل از اختتام سپتامبر توافق های تجاری محدودی را با ژاپن و هند اعلام نماید تا در بحبوحه ادامه جنگ با چین، پیروزی اندكی برای خود فراهم آورد.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، هدف از این توافق های كوچك، كمك به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا برای رفع نگرانی ها نسبت به رویكرد تجاری دولتش قبل از انتخابات سال ۲۰۲۰ و اثبات این مساله به رای دهندگان است كه وی به وعده مذاكرات تجاری دوجانبه به نفع آمریكا عمل كرده است. ترامپ همین طور می خواهد نگرانی های كشاورزانی را كه دستشان از بازارهای خارجی مانند چین به سبب جنگ تجاری رئیس جمهور آمریكا كوتاه شده است، آرام كند.

هر گونه توافقی امكان دارد در ایام آینده اعلام گردد. ترامپ در مراسمی كه روز یكشنبه در هیوستون برگزار می گردد در كنار نارندرا مودی، نخست وزیر هند قرار خواهد گرفت و بعد از آن با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار خواهدنمود.

برخلاف پیمان های تجاری سنتی، توافق هایی كه مشاوران ترامپ تدوین می كنند احیانا به چندین بخش یا محصول محدود خواهد شد و مذاكره كنندگان ترامپ با حفظ رویكرد معاملاتی ترامپ، به چندین بخش مهم مانند كشاورزان متمركز خواهند شد و عمده مسائل دیگر را كنار می گذارند.

دولت ترامپ، ژاپن را برای فراهم كردن دسترسی محصولات كشاورزی آمریكایی به بازار این كشور كه تحت شرایط پیمان شراكت ترانس پسیفیك وجود داشت، تحت فشار قرار داده است. ترامپ بعد از اینكه به ریاست جمهوری رسید، آمریكا را از پیمان مذكور خارج كرد.

همچنین آمریكا دولت هند را برای فراهم كردن دسترسی بیشتر كشاورزان برای فروش كالاهایی مانند خوك و كاهش تعرفه روی محصولات الكترونیكی تحت فشار قرار داده است.

تلاش برای بستن قراردادهای محدود در شرایطی انجام می گیرد كه دولت ترامپ تلاش می كند پیروزی بزرگی در عرصه تجارت به دست آورد. كاخ سفید تغییرات كوچكی در توافق تجاری با كره جنوبی صورت داده كه به آمریكا اجازه داده خودرو های بیشتری به این كشور صادر كند و در صورتیكه دولت آمریكا تغییرات قابل توجهی در توافق تجارت آزاد آمریكای شمالی صورت داده است، این توافق هنوز از طرف كنگره تایید نشده است.

جنگ تجاری ترامپ با چین ادامه دارد و اختلافات عمده قبل از رسیدن به توافق به قوت خود باقی مانده اند. رئیس جمهور آمریكا واردات كالاهای چینی به ارزش ۳۶۰ میلیارد دلار را هدف تعرفه قرار داده و می خواهد تا آخر سال تعرفه بیشتری روی واردات آنها وضع كند. این تعرفه ها چین را به پای میز مذاكره كشانده اما دو دولت بر سر تغییرات شیوه های اقتصادی پكن و دسترسی محصولات كشاورزی آمریكایی به بازار چین كه ترامپ خواستار آن است، اختلاف دارند.

تنش ها میان چین و آمریكا در هفته های اخیر تا حدودی كاهش پیدا كرده و ده ها مقام دولتی چین مقرر است روزهای پنج شنبه و جمعه برای مذاكره به واشنگتن بروند تا زمینه را برای دیدار مقامات عالی رتبه در اوایل اكتبر فراهم آورند.

اما ترامپ در مذاكرات تجاری غیرقابل پیش بینی بوده و مشخص نیست توافقی حاصل شود. در صورتیكه ترامپ با چین و كشورهای دیگر جنگ تجاری بر پا كرده است، دولتهایی مانند ژاپن، كانادا، اتحادیه اروپا و استرالیا توافقهای تجارت آزاد داشته اند كه شامل آمریكا نبوده و از نظر رقابت به ضرر شركتهای آمریكایی بوده است.

این پیمان ها شامل شراكت ترانس-پسیفیك است كه تعرفه های ژاپن روی شماری از كالاهای كشاورزی همچون گوشت گاو و لبنیات را پایین خواهد آورد. از آنجائیكه ترامپ از این توافق خارج شده است، ژاپن این توافق را با ۱۰ عضو دیگر تصویب كرده و به محصولات استرالیا، نیوزیلند، كانادا و مكزیك دسترسی بهتری به ژاپن نسبت به تولیدكنندگان آمریكایی داده است.

جزییات توافق ترامپ با ژاپن اعلام نشده است اما منابع آگاه از مذاكرات اظهار كرده اند آمریكا دسترسی بیشتری برای محصولاتی مانند گوشت گاو، خوك، گندم و... تضمین كرده است و در مقابل، تعرفه های خود روی كالاهای صنعتی ژاپنی مانند ماشین آلات را كاهش خواهد داد. ژاپن درصدد دریافت تضمین كتبی است كه ترامپ روی خودرو های ژاپنی تعرفه وضع نخواهد كرد اما مشخص نیست دولت آمریكا با این درخواست موافقت كند.

بر اساس گزارش نیویورك تایمز، لری كودلاو، مشاور اقتصادی ترامپ در اتاق بازرگانی آمریكا به سران تجاری آمریكایی و ژاپنی گفته كه آمریكا در آستانه پیشرفت بزرگ با ژاپن و تصویب توافق تجاری آمریكای شمالی و احیانا مذاكرات با اروپا است. وی اظهار داشت: توافق با ژاپن موجب پیشبرد تجارت دیجیتالی و الكترونیكی خواهد شد.

دولت آمریكا مشتاق است مدعی این باشد كه از پیمان شراكت ترانس-پسیفیك بدون پیوستن به آن سود برده است. با این وجود توافق آمریكا با ژاپن شامل بخشهای بسیاری كه در این پیمان وجود دارد، نمی گردد.

توافق تجاری احتمالی با هند نیز بسیار محدود خواهد بود. ماه ها بعد از اینكه مذاكرات تجاری میان هند و آمریكا شكست خورد، دو كشور تلاش می كنند قبل از دیدارهای مودی در سازمان ملل متحد توافقی را منعقد كنند.

منابع آگاه از این مذاكرات اظهار كرده اند كه مذاكرات روان بوده است اما به نظر می رسید هند قبل از این تمایل داشت قسمتی از محدودیتها روی محصولات كشاورزی آمریكایی را حذف كند و تعرفه ۲۰ درصدی روی كالاهای الكترونیكی را به حداكثر ۵۰۰۰ روپیه یا حدود ۷۰ دلار محدود كند. این امر به شركتهای آمریكایی مانند اپل كه آیفون ایكس را به قیمت حدود ۶۰۰ دلار در آمریكا می فروشد اما در هند بیشتر از ۸۰۰ دلار عرضه می كند كمك خواهدنمود.

در مقابل، هند تلاش خواهدنمود از امتیاز تجاری ویژه كشورهای در حال توسعه كه قبل از این برخوردار بود اما ترامپ آنرا در اواخر ماه مه لغو نمود باردیگر برخوردار شود. این امتیاز اجازه داده بود میلیاردها دلار از محصولات هندی بدون پرداخت تعرفه به آمریكا وارد شوند.
1398/06/27
14:19:02
5.0 / 5
4548
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار