در گزارش آچار مطرح شد

معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد باید لغو شود

معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد باید لغو شود به گزارش آچار یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: زیرساخت مالیات بر ارزش افزوده پایانه های فروشگاهی است و تا زمان اجرای آن نمی توان امیدی به بهبود اجرای مالیات بر ارزش افزوده داشت.وحید عزیزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده، تصریح كرد: مهم ترین نكته در مورد مالیات بر ارزش افزده این است كه این مالیات طی ۱۱ سال قبل بدون ایجاد زیرساخت و به صورت آزمایشی اجرا شد؛ متاسفانه هر سال هم دولت نیاز داشت كه درآمد این بخش افزایش یابد كه همین مسئله باعث شد قانون مالیات بر ارزش افزوده به صورت نامناسب و ضربه زننده به تولید اجرا شود.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: هم اكنون عمده بار مالیات بر ارزش افزوده به جای این كه روی دوش مصرف كننده باشد، روی دوش تولیدكننده است؛ اثر منفی بسیار زیادی هم روی تولید دارد چونكه مالیاتی است كه از كل فروش گرفته می شود.
وی با اشاره به تعلل مجلس در تصویب نهایی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، خاطرنشان كرد: در مجلس فعلی بیشتر طرح ها به سرنوشت مالیات بر ارزش افزوده گرفتار شدند و فرایند طولانی را طی كردند؛
عزیزی اضافه كرد: با عنایت به اینكه تخصیص درآمد مالیات بر ارزش افزوده ذی نفعان گوناگونی داشت سبب شد كه لایحه یكی دوبار به كمیسیون برگردد و مجلس در تصویب نهایی گرفتار تعلل شود.
اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده به تنهایی كمكی به تولید نمی كند
وی با اشاره به لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، اظهار داشت: لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان قانون خوبی است و كمك می نماید تا بار مالیات بر ارزش افزوده از دوش تولیدكننده برداشته شود و زنجیره هم قطع نشود؛ اما نكته این است كه اجرای این قانون دو سال طول می كشد چونكه هنوز در رفت و برگشت مجلس و شورای نگهبان است. در واقع در سده ۱۴۰۰ باید منتظر اجرای این قانون باشیم.
عزیزی خاطرنشان كرد: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به تنهایی نمی تواند كارساز باشد و تا زمانی كه لایحه پایانه های فروشگاهی تبدیل به قانون نشده و به مرحله اجرا نرسد، قانون اصلاح شده مالیات بر ارزش افزوده نمی تواند بار مالیاتی را از روی تولید بردارد.
وی خاطرنشان كرد: پایانه های فروشگاهی كمك می نماید كه مالیات بر ارزش افزوده از مصرف كننده و حلقه نهایی هم دریافت شود و بدین سان فشار وارده بر تولید كاسته می شود.
نرخ مالیات بر ارزش افزوده باید به ۵ درصد كاهش یابد
عزیزی اظهار داشت: ازاین رو با عنایت به اینكه اجرای لایحه پایانه های فروشگاهی تا دو سال آینده به طول خواهد كشید پیشنهاد می شود تا زمان پیاده سازی این لایحه، نرخ مالیات بر ارزش افزوده كاهش پیدا كند.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: در واقع بهتر است زمان ایجاد زیرساخت های مربوط به پایانه های فروشگاهی، نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ۹ درصد به ۵ درصد كاهش پیدا كند تا تولید بتواند نفس بكشد.
وی افزود: اگر دولت نگران تامین درآمد از محل مالیات بر ارزش افزوده است، باید بداند كه درآمدی كه تاكنون از این محل كسب كرده به تولید صدمه زده است؛ زیانی از اجرای ناقص این قانون به عمل آمده بیشتر از منفعتش بوده است.
عزیزی اظهار داشت: درآمدی كه از محل مالیات بر ارزش افزوده كسب شده باردیگر به صورت تسهیلات برای كمك به تولید خرج شده است!
وی خاطرنشان كرد: از سویی دیگر هر میزان كه نرخ مالیات كاهش داده شود، درصد تمكین افزایش و از حجم فرار مالیاتی كم می شود.
معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده باید لغو شد
این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه قانون اصلاح شده در مجلس ایرادات قانون قبلی را رفع كرده است، تصریح كرد: نكته ای كه حل نشده باقی مانده است و كاهش درآمد را به دنبال دارد، معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است.
وی اضافه كرد: این مسئله باعث افزایش قاچاق و تشكیل شركت های صوری شده است؛ باید معافیت این مناطق لغو شود و در صورت صلاحدید حتی می توان درامد حاصله را خرج خود مناطق كرد.


منبع:

1398/07/09
22:32:07
5.0 / 5
4568
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار