افزایش ۲۶ درصدی وام برای بنگاه های اقتصادی

افزایش ۲۶ درصدی وام برای بنگاه های اقتصادی به گزارش آچار بانك مركزی اعلام نمود كه طی شش ماهه نخست امسال تسهیلات پرداختی بانك ها به بخش های اقتصادی ۳۸۲۱.۴ هزار میلیارد ریال بوده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۸۹.۳ هزار میلیارد ریال (۲۶ درصد) افزایش یافته است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، سهم تسهیلات پرداختی در چارچوب سرمایه در گردش در تمام بخش های اقتصادی طی شش ماهه اول امسال مبلغ ۲۱۱۱.۷ هزار میلیارد ریال معادل ۵۵.۳ درصد كل تسهیلات پرداختی است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۵۰.۵ هزار میلیارد ریال معادل ۱۳.۵ درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در نیمه نخست سال جاری معادل ۸۶۲.۰ هزار میلیارد ریال بوده است كه حاكی از تخصیص ۴۰.۸ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ ۲۱۱۱.۷ هزار میلیارد ریال) است.
بر این اساس، از ۱۱۸۳.۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۲.۸ درصد آن (مبلغ ۸۶۲.۰ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است كه مبین توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانك ها امسال است.

همینطور تعداد ۲۰۸۰۸۴ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۵.۷ میلیارد ریال پرداخت شده است.
در بخش خدمات هم ۱۷۴۵۷۶۶ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۰.۸ میلیارد ریال پرداخت شده است.


گفتنی است، همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به كنترل تورم را هم در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای كل در اقتصاد هم بود.
بر این اساس ضروریست به افزایش توان مالی بانك ها از راه افزایش سرمایه و بهبود كفایت سرمایه بانك ها، كاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانك ها، افزایش بهره وری بانك ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانك ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یك ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای كرد.1398/08/11
21:04:34
5.0 / 5
4526
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار