دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

۱۶۱ میلیارد دلار كالا از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صادر گردیده است

۱۶۱ میلیارد دلار كالا از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صادر گردیده است به گزارش آچار ایسنا/آذربایجان شرقی دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اهمیت صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در برهه كنونی، اظهار داشت: 161 میلیارد دلار كالا در شش سال قبل از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی كشور صادر گردیده است.مرتضی بانك با حضور در منطقه آزاد ارس و افتتاح پروژه های مختلف در این منطقه با اشاره به ظرفیت های به وجود آمده در همكاریهای میان ایران و كشورهای اتحادیه اوراسیا اظهار داشت: اقدامات بزرگی در این عرصه روی داده است به نحوی كه هم اكنون ایران می تواند با پنج كشور عضو این اتحادیه برمبنای تعرفه های گمركی خاص ارتباط تجاری و اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: یكی از جانب های این همكاری كشور روسیه است كه استفاده از این فرصت با عنایت به اینكه این كشور دارای سیستم مالی و پولی خاص است برای كشور ما مغتنم است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با اشاره به اینكه دولت حامی بخش خصوصی است، افزود: باید همه تلاش كنند تا سرمایه گذار اصلی و پاك جذب شده و امكان حركت و فعالیت به آنها داده شود.

وی با اشاره به اهمیت صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در برهه كنونی در كشور، بیان كرد: ۱۶۱ میلیارد دلار كالا در شش سال قبل از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی كشور صادر گردیده است. در این مدت ۴۵ میلیارد دلار واردات بوسیله مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به كشور انجام شده است كه با احتساب صادرات و واردات، یك مازاد تجاری بالا بوسیله مناطق آزاد است، كه این امر از درجه اهمیت بالایی در شرایط سخت كنونی برخوردارست.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان كرد: حالا در مناطق آزاد ۳۰۰ هزار شغل كارگاهی در یك هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی به وجود آمده و از این تعداد ۱۹۰ واحد صنعتی و تولیدی و ۲۵ واحد كشاورزی در منطقه آزاد ارس قرار دارد.

مشاور رئیس جمهور به حجم سرمایه گذاری های جدید انجام شده در ارس نیز اشاره نمود و اظهار داشت: با بهره برداری هایی كه امروز انجام شده بیشتر از ۱۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی برای ۲۲1 نفر در این منطقه شغل به وجود آمده است. بیشتر طرح های اجرا شده در كمتر از یك سال به بهره برداری رسیده است كه این امر نشان از تلاش تولیدكنندگان منطقه دارد.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد ارس، هشت پروژه صنعتی، كشاورزی و گردشگری با حضور «مرتضی بانك» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «محسن نریمان» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، «محمدرضا پور محمدی» استاندار آذربایجان شرقی، «محمد حسن نژاد» عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، «جعفر آهنگران» معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورای عالی و «محمود منزوی زاده» مشاور بین الملل و مدیركل حوزه دبیر شورای عالی مناطق آزاد در منطقه آزاد ارس راه اندازی شد.

منبع:

1398/09/18
13:57:15
5.0 / 5
4898
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تعرفه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار