دژپسند:

افشاكنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می گیرند

افشاكنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می گیرند به گزارش آچار وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: این وزارتخانه به هر فردی كه فساد را افشا كند و منجر به صدور حكم ضد فساد كننده شود، جایزه خواهد داد.


به گزارش آچار به نقل از مهر، فرهاد دژپسند بامداد امروز در نود و یكمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی كه در محل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و با حضور غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران برگزار شد، از تشكیل كریدور ویژه ای از جانب وزارت اقتصاد در مورد مبارزه با فساد اطلاع داد و اظهار داشت: تمام تلاش وزارت امور اقتصادی و دارایی آن است كه بتوان شرایط را برای عدم وقوع فساد فراهم نمود كه بر این اساس در این وزارتخانه برای مبارزه با فساد، كریدور ویژه اختصاص خواهد یافت و به شدت راهكارهای پیشگیری از این پدیده شوم اقتصادی پیگیری خواهد شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاكید بر اینكه ریشه های فساد باید از بین برود، اضافه كرد: درواقع ریشه كن شدن فساد باید بدون حاشیه صورت گیرد و از هیچ چیز در این رابطه ترسی وجود نداشته باشد كه بر این اساس وزارت امور اقتصادی و دارایی و دولت آمادگی كامل دارند.
وی خاطرنشان كرد: درواقع برنامه ما آن است كه هر فردی بتواند فسادی را افشا كند كه منجر به صدور حكم برای افشاكننده شود، از جانب وزارت اقتصاد مورد تشویق قرار خواهد گرفت.
دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود، راهكار مبارزه با فساد قرار دادن یك مأمور بالای سر هر فرد ندانست و تاكید كرد: درواقع باید شرایط بگونه ای باشد كه همه ترس از انجام فساد داشته باشند ضمن اینكه باید توجه داشت كه باور احساس و ادراك فساد بسیار خطرناك می باشد به این معنا كه بعضی از دلالان در حوزه های مالیات و گمرك با دامن زدن به ادراك بد، به دنبال كاسبی خود هستند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاكید كرد: وجود فساد در یك اقتصاد، تصویر بدی را از كشورها در سطح جهانی به جای خواهد گذاشت ازاین رو باید زمینه را برای شكل گیری اقتصاد هوشمند فراهم نمود كه الان هم در اقتصاد ایران در حال پیگیری است.
وی اضافه كرد: وجود فساد در جامعه را منع نمی نماییم و این در شرایطی است كه باآنكه در مورد مبارزه با فساد، صحبت های بسیاری انجام شده، اما این سَم مُهلك هنوز كامل از اقتصاد ایران پاك نشده است.
دژپسند تصریح كرد: فساد همچون یك موریانه است كه در شب باید آنرا پیدا كرد.
وی با اشاره به اینكه وجود فساد را در زیرمجموعه های وزارت اقتصاد تكذیب نمی كند اظهار داشت: شما فعالان اقتصادی باید در مبارزه با فساد و پیشگیری از وقوع فساد كمك كنید، چونكه هر چه محیط فساد گسترش یابد این برای ما بد است، چونكه هم ما را در موضع تخلف قرار می دهد و هم انعكاس آن در دنیا برای ما بسیار بد است.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه در مبارزه با فساد نمی توان بالای سر هر مامور در گمرك و سازمان امور مالیاتی مامور دیگری گماشت اضافه كرد: این نوع مبارزه شدنی نیست بلكه برای مبارزه با فساد باید محیط شیشه ای و شفاف ایجاد كرد كه این اتفاق فقط با شكل گیری اقتصاد هوشمند شدنی است، البته در یك سالی كه مبحث اقتصاد هوشمند را پیگیری كردیم تقریباً هم تراز با دنیا در اینباره پیش می رویم.
دژپسند اضافه كرد: دوره اقتصاد الكترونیك گذشته و اقتصاد دیجیتال هم در حال بلوغ است ازاین رو فقط شفافیت موجود در اقتصاد هوشمند است كه باعث می شود هیچ ماموری نتواند دنبال چیز دیگری باشد.
وی ادامه داد باید به این سمت برویم كه علاوه بر حذف كاغذ، نفر را هم در فرایند امور حذف نماییم، چونكه با به كارگیری روبات دیگر نمی گردد با آن معامله و یا سكه هایی رد و بدل كرد، انسان در مقامی می نشیند و با برنامه ای كه تدارك می بیند ربات را هدایت می كند.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: بخش خصوصی و بخصوص اتاق های سه گانه باید احساس كنند كه برای عبور از دام فساد، راهی جز اقتصاد هوشمند وجود ندارد و در اینباره ما امسال همه اظهار نامه ها را الكترونیكی كردیم، چونكه با این اقدام دخالت انسان در فرایندها كاسته می شود.
دژپسند اضافه كرد: یكی از طریق ها برای پیشگیری از وقوع فساد، اجرایی شدن صندوق های مكانیزه فروش است كه در اینباره بخش خصوصی بخصوص اتاق اصناف باید همكاری و كمك نماید.
وی افزود: زمانی كه اسم بندر شهید رجایی در جایی برده می شود تن خیلی ها می لرزد، اما چرا باید اینگونه باشد در حالیكه اغلب كارمندان آن گمرك انسان های خوب شریف هستند؟ عده محدودی همه را بدنام كردند.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه تا تحقق اقتصاد هوشمند نمی توان بیكار نشست اظهار داشت: تا زمان اجرایی شدن اقتصاد هوشمند باید با فساد مبارزه كرد ضمن اینكه فعالان اقتصادی هم باید مقاومت كنند، چونكه اگر مقاومت چند بار تكرار شود مفسدان راه به جایی نمی برند ما هم كریدور ویژه ای ایجاد كردیم و می توانیم با همكاری فعالان اقتصادی با مفسدان به صورت ویژه برخورد نماییم.
دژپسند اضافه كرد: تا تحقق اقتصاد هوشمند باید سیستم سوت زنی را راه اندازی نماییم یعنی هر بار كه با درخواست فساد مواجه شدیم باید سوت بزنیم و همدیگر و نهادهای مسئول را آگاه نماییم.

1398/09/19
15:02:11
5.0 / 5
4693
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار