یك تحلیلگر اقتصادی تشریح كرد

چرا قیمت دلار افزایش یافت؟

چرا قیمت دلار افزایش یافت؟ به گزارش آچار یك تحلیلگر مسائل اقتصادی، با برشمردن علل صعود مجدد نرخ ارز اظهار داشت: وقایع فصلی، ناآرامی های عراق و جو ناشی از افزایش قیمت بنزین، همچون عوامل موثر در تغییرات نرخ ارز محسوب می شود.


به گزارش آچار به نقل از مهر، مجید شاكری، تحلیلگر مسائل اقتصادی، در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: برای افزایش رخ داده در بازار ارز از نظرگاههای مختلف می توان تبیین های متفاوتی را قائل شد؛ اما مجموعا در رویكرد تعیین نرخ ارز برمبنای تغییرات هزینه مبادله سه دلیل اصلی برای افزایش نرخ قابل ارائه است:
۱- وقایع فصلی به معنای ورود به ماه دسامبر و تحت فشار رفتن سمت تقاضا بدلیل بستن حسابهای دلاری و یورویی در انتهای سال میلادی.
۲- ناآرامی های عراق با این توضیح كه بخش مهمی از دسترسی به دبی بوسیله سلیمانیه حاصل می شود. مرحله تبدیل ریال به دینار بدون مشكل جدی انجام می شود ولی در تبدیل دینار به درهم بدلیل به هم خوردن انتظارات طرف عراقی از باب ناآرامی های رخ داده در بغداد عملا عرضه درهم كاهش یافته است كه اثر واسط بسیار جدی بر پروسه تبدیل ریال به درهم دارد.
در این راستا باید اصرار كرد كه جهت اختتام ناآرامی ها بنفع یا ضرر منافع ملی ایران اهمیت چندانی در این مسئله ندارد و صرفا خود به انتها رسیدن مشكل انتقالات را حل می كند.
همچنین بانك مركزی برای هر دوی این وقایع هم امادگی و هم راه داشت؛ چنان كه در دور قبلی ناآرامی های عراق مداخله جدا موفقی را در روز شنبه پیش از تصمیم بنزینی انجام داد.
۳- مسئله بنزین: اجرای طرح بنزینی و تبعات آن فارغ از درست و غلط اصل طرح، اثرات فوری روی انتظارات داخلی و با اهمیت تر از ان خارجی داشته است. در داخل پس از یك دوره پیوسته كاهش شدید تورم نقطه به نقطه( بعنوان نزدیكترین سنجه ای كه به تورم انتظاری در اختیار داریم) شاهد افزایش جدی در انتظارات تورمی پس از مسئله بنزین بودیم. همین طور كیفیت اجرای طرح اساسا انتظارات عمومی نسبت به اقتصاد را پس از ثبات نسبی و طولانی از بهار امسال دستخوش تغییرات كرد. بخش مهمترمسئله اما به تغییر روند انتظارات خارجی نسبت به ایران و تنگتر شدن بعضی كانالها با تصور ضعیف شدن ایران بر می گردد كه جنس متفاوتی از واكنش بانك مركزی را طلب می كند.
در واقع باوجود وجود دو ریسك اول در صورت عدم اجرای طرح بنزینی احیانا هیچ گاه شاهد اعداد امروز نبودیم و آرامش شروع شده در بهار برغم تحولات فصلی و عراق ادامه می یافت.
این حقایق البته حكم نمی كند كه روند افزایشی نرخ لزوما پایدار باشد. دو نیروی مهم رو به پایین در این میانه قابل توجه است. اول روند فصل و خروج از مشكلات تقویمی با گذر زمان ( بویژه كه مكانیسم تسویه یوان برای سال چینی امسال حتی نسبت به سال قبل هم قویتر به نظر می آید) و دوم و مهمتر نتایج سفر رئیس كل به عمان كه بمراتب از پیش بینی های پیش از سفر مفیدتر و عملگرایانه تر بوده است و پاسخ مستقیمی به مشكل تنگ تر شدن كانال های خارجی است. به نحوی كه حتی احتمال گشایش یكباره كانال های غیر مترقبه مالی( شبیه به زمستان ۹۵ اما با منشا متفاوت) در عمان هم ابدا كم نیست.
از زاویه رویكرد پولی به نرخ ارز هم یك ترمز جدی برای افزایش طولانی مدت نرخ وجود دارد. باوجود افزایش رشد پایه پولی عملا مسیر رشد نقدینگی چندان با رشد پایه پولی همنوا نیست. این مساله خودش را از كانال كاهش شدید نسبت وام به سپرده در بانكها باوجود حدودا دو برابر شدن نسبت دخایرمازاد به سپرده و كاهش شدید نرخ بین بانكی نشان میدهد. بااینكه این خبر از لحاظ نیاز به تامین مالی خبر مثبتی نیست ولی بلحاظ ارزی اثر جدی در به تاخیر انداختن تبعات تغییر تركیب پایه پولی دارد.


منبع:

1398/09/20
21:34:45
5.0 / 5
4631
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار