این فلز پرارزش خیال ارزانی ندارد!

این فلز پرارزش خیال ارزانی ندارد! به گزارش آچار قیمت پالادیم به علت كمبود شدید عرضه نسبت به تقاضا كه ناشی از مصرف بالا در صنعت خودروسازی است، در سال میلادی آینده همچنان در اوج ركورد بالای اخیر خود خواهد ماند.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، پالادیم در طول سال ۲۰۱۹ رشد قابل ملاحظه ای داشته است با این وجود اغلب تحلیل گران قیمت این فلز پرارزش را پایین ركورد بالای اخیرش پیشبینی كرده اند. بعضی از تحلیل گران انتظار دارند پالادیم در سال نو باردیگر ركوردشكنی كند اما سایرین نسبت به تصحیح قیمت و كاهش آن در این بازار بلندپرواز اخطار داده اند.

روهیت ساوانت، مدیر تحقیقات "گروه سی پی ام" در اینباره به كیتكونیوز اظهار داشت: ما بر این باوریم كه عوامل عرضه و تقاضا حمایت كننده خواهد بود و سرمایه گذاران را علاقمند نگه می دارد و ازاین رو قیمتها بالا می مانند.

انتظار می رود پلاتین هم در سال ۲۰۲۰ رشد قیمت داشته باشد اما این فلز برخلاف پالادیم كمبود شدید عرضه ندارد و هر گونه افزایشی ملایم خواهد بود و در نتیجه پلاتین اختلاف قیمت قابل ملاحظه ای با پالادیم خواهد داشت.

هر اونس پالادیم برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه ۱۹۶۶ دلار و ۲۵ سنت معامله شد كه ۵۶ درصد رشد از آغاز سال ۲۰۱۹ تابحال را نشان داده است. پلاتین ۹۳۹ دلار و ۶۰ سنت بود كه ۱۸ درصد رشد قیمت داشته است.

مصرف اصلی این فلزات در مبدلهای كاتالیزوری است. پالادیم در موتورهای بنزینی بازار چین و آمریكا كه نخستین و دومین بازارهای بزرگ جهان هستند محبوب است و پلاتین در خودرو های دیزلی كه در اروپا محبوب هستند به كار می رود.

به گفته ناظران، تا دو سال پیش پلاتین فلز گرانتری بود اما حالا تحت تأثیر این انتظار كه خودروسازان در مبدلهای كاتالیزوری پالادیم را جایگزین پلاتین خواهند كرد، پالادیم گرانتر شده اما تابحال چنین تغییری روی نداده است.

به گفته سوكی كوپر، تحلیل گران فلزات پرارزش در بانك استاندارد چارترد، فروش خودرو در سال ۲۰۱۹ كاهش داشته كه به معنای تقاضای كمتر برای پالادیم است اما این اتفاق با افزایش خرید پالادیم در شماری از كشورها همچون چین و هند جبران شده است. به خصوص چین مقررات محیط زیستی سخت گیرانه ای را در پیش گرفته و انتظار می رود مصرف پالادیم در خودرو ها امسال ۵۰ درصد و سال میلادی آینده ۱۰ درصد افزایش پیدا كند.

در حقیقت شركت "تی دی سكیوریتیز" انتظار دارد تقاضای جهانی برای پالادیم در سال ۲۰۲۰ بیشتر از چهار درصد رشد كند در حالیكه میزان عرضه تنها ۰.۶ درصد رشد خواهد نمود. علاوه بر افزایش بكارگیری پالادیم در خودرو، پیشبینی می شود فروش خودرو باردیگر رونق پیدا كند.

این شركت كمبود عرضه پالادیم به میزان ۳۰۰ هزار اونس در سال ۲۰۱۹ و ۷۶۰ هزار اونس در سال ۲۰۲۰ را پیشبینی كرده است. استاندارد چارترد كمبود عرضه پالادیم به میزان ۶۰۱ هزار اونس در سال میلادی جاری و ۷۶۷ هزار اونس در سال آینده را پیشبینی كرده است.

"تی دی سكیوریتیز" قیمت هر اونس پالادیم در سال ۲۰۲۰ را ۱۸۸۸ دلار پیشبینی كرده كه بالاتر از ۱۵۲۰ دلار برای سال ۲۰۱۹ است. با مشاركت اندك سفته بازان، قیمت پالادیم احوالی آخر سال به سمت ۲۰۰۰ دلار پیش خواهد رفت كه سفته بازان را به سرمایه گذاری در این فلز تشویق می كند.

بر اساس گزارش كیتكونیوز، سایرین معتقدند قیمت پالادیم از نظر تاریخی بسیار بالاست و از سطح فعلی اندكی عقب نشینی خواهد داشت. بانك ABN AMRO قیمت هر اونس پالادیم تا آخر سال ۲۰۲۰ را ۱۴۵۰ دلار و كومرس بانك ۱۵۰۰ دلار پیشبینی می كند.

گروه سی پی ام میانگین قیمت هر اونس پلاتین در سال ۲۰۲۰ را ۹۱۵ دلار و كومرس بانك ۹۰۰ دلار پیشبینی كرده است.

منبع:

1398/09/24
23:02:04
5.0 / 5
4684
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار