معاون وزیر صنعت مطرح كرد:

ظرفیت یك میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل

ظرفیت یك میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل به گزارش آچار معاون وزیر صنعت با اشاره به اینكه تا آخر سال 1400 نهضت ساخت داخل در كشور اجرایی می شود، اظهار داشت: گوشی ایرانی، ظرفیت یك میلیارد دلار برای كمك به  اجرای این طرح را دارد.به گزارش آچار به نقل از مهر، مهدی صادقی نیاركی امروز در مراسم امضای تفاهم نامه توسعه زیست بوم تولید گوشی هوشمند ایرانی با اشاره به اینكه ۳۴ پروژه در امتداد تولید داخل در وزارت صمت در حال پیگیری است، اظهار داشت: مهمترین پروژه طراحی شده ساخت داخل است كه بر طبق برنامه ریزی انجام شده تا آخر سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار از واردات كشور كاسته و تبدیل به تولید داخل می شود.
وی اضافه كرد: در حوزه برق و الكترونیك و مخابرات، عدد احصاء شده حدود ۵۰۰ میلیون یورو است، گفت: تابحال ۱۱۸ میلیون یورو از این مبلغ تبدیل به تفاهم نامه و قرارداد تولید داخل شده است و در صورتیكه اپراتورهای ارتباطی و شركت زیرساخت با ما همراه باشند، به این هدف دست می یابیم.
صادقی نیاركی اظهار داشت: یكی از اقلامی كه قابلیت تبدیل شدن به تولید داخل را دارد، گوشی موبایل است كه ما پیش بینی می نماییم با به كارگیری همه ظرفیت ها یك میلیارد دلار از مبلغ ۱۰ میلیارد دلار بوسیله ساخت گوشی ایرانی در نهضت ساخت داخل محقق شود.
وی اضافه كرد: تولید گوشی علاوه بر ایجاد فضای رقابت و كمك به تولید می تواند ابزاری برای تحریك تقاضا و مصرف داخلی باشد و در آینده نیز می توان بعنوان محصولی برای تحقق صادرات غیر نفتی به آن اتكاء كرد.
صادقی نیاركی اشاره كرد: در حوزه صنعت مخابرات تابحال دو میز توسعه ساخت داخل برگزار شده است كه با عنایت به ارزش ۱۱۸ میلیون یورویی صنعت مخابرات، تولید داخلی این صنعت می تواند در توسعه اقتصادی كمك قابل توجهی كند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره كرد: تفاهم نامه تولید گوشی تلفن همراه میان وزارت ارتباطات و وزارت صمت در امتداد اجرای قانون استفاده حداكثری از توان داخل صورت می گیرد و مسیر وزارت صمت برای سازندگان و اپراتورها در این راستا هموار شده است.
ستار هاشمی نیز در مراسم «امضای تفاهمنامه زیست بوم تولید تلفن همراه ایرانی در كشور گفت: هدف از ایجاد سازوكار برای تولید گوشی موبایل در كشور، ایجاد رقابت و شفافیت در بازار موبایل و كمك به ارتقای كیفی خدمات به مصرف كنندگان است.
وی افزود: در این راستا دیدگاه های علمی و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته و نگاه دولت از «تصدی گری» به «تسهیلگری» در این پروسه تغییر یافته است.
معاون وزیر ارتباطات اضافه كرد: كارآفرینی از دیگر شاخص هایی است كه در معماری زیست بوم تولید گوشی موبایل با نگاه ارزش آفرینی به تمام زیرمجموعه های این پروسه مد نظر قرار گرفته تا در نهایت شاهد كمك به توسعه بازار گوشی موبایل و تحریك تقاضا با استفاده از فروش توسط اپراتورها و تأمین مالی تولیدات گوشی در كشور باشیم.
هاشمی گفت: در این تفاهمنامه، قانون حداكثر استفاده از توان داخلی برای گوشی موبایل عملیاتی می شود و از ظرفیت پارك فناوری اطلاعات و منطقه ویژه اقتصادی وزارت ارتباطات و پژوهشگاه ICT برای استقرار تولیدكنندگان استفاده می نماییم. در این تفاهمنامه وزارت صمت و ارتباطات بر رفع موانع تولید در حوزه گوشی تلفن همراه تاكید كرده اند.

1398/10/12
11:00:20
5.0 / 5
4516
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , اقلام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار