معاون وزیر صنعت اعلام كرد:

مازاد تراز تجاری ایران به 100 میلیون دلار رسید

مازاد تراز تجاری ایران به 100 میلیون دلار رسید به گزارش آچار یك مقام مسئول اظهار داشت: گرچه تعهد ارزی و نحوه اجرای آن ممكنست ایراداتی داشته باشد، اما در چنین شرایطی و برای تعادل بازار ارز و ثبات در شرایط خاص اقتصادی باید تدابیری همچون تعهد ارزی در نظر گرفت.به گزارش آچار به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران، با تشریح نقش استانها در توسعه صادرات كشور خصوصاً در جنگ تحریمی گفت: مراسم تجلیل از صادركنندگان نمونه برای تقدیر از كسانی است كه به رغم تحریم ها با همت خود، نشان دادند هیچ محدودیت خارجی قادر نیست قدرت جمهوری اسلامی ایران را در هیچ حوزه ای به چالش بكشد.
وی افزود: در سال ۹۷ با همه سختی ها، صادركنندگان توانستند با پشت سرگذاشتن موانع و مشكلاتی كه وجود داشت، بعنوان صادركننده نمونه شناخته شوند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه در چنین شرایطی صادرات یك ارزش و یك جهاد است، افزود: اگر طراح تحریم می خواهد نوك پیكان را به سمت تجارت خارجی كشور نشانه برود، لازم است به صادرات و ارزآوری بعنوان یك سوژه ملی بپردازیم و در این شرایط بااینكه تعهد ارزی و نحوه اجرای آن ممكنست ایراداتی داشته باشد و مشكلاتی را برای تجار به وجود آورده باشد، اما در چنین شرایطی و برای تعادل بازار ارز و ثبات در شرایط خاص اقتصادی بایستی تدابیر ویژه ای همچون تعهد ارزی را در نظر گرفت و پس باید در چنین مواقعی نگاه واقع بینانه ای داشت.
رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه از مثبت شدن تراز تجاری كشور آگاهی داد و بیان كرد: در ۹ ماه ابتدایی سال جاری ۳۱.۹ میلیارد دلار صادرات و ۳۱.۸ میلیارد دلار واردات داشتیم؛ بطوریكه در ماه نهم به نحوی تراز تجاری ما برقرار شد و حدود ۱۰۰ میلیون دلار هم مازاد تجاری داشتیم.
وی افزود: این تراز تجاری در حالی است كه در سال ۹۷ مشكلات زیادی پیش روی صادركنندگان قرار گرفت و از اردیبهشت تا آذر ۹۷، كار به سختی پیش رفت و جای تقدیر و تشكر از صادركنندگان و صادركنندگان نمونه دارد. در این شرایط و با وجود همه تحریم های سنگین ارزش تجارت كشور در ۹ ماه، ۶۴ میلیارد دلار است.
وی با اشاره به اینكه در مورد صادرات به كشورهای همسایه علاوه بر ۲۴ میلیارد دلار صادرات فعلی، ما ۱۰۰ میلیارد دلار پتانسیل صادراتی به این كشورها داریم، اظهار داشت: امریكا موفق نشده است صادرات ما را به كشورهای همسایه مهار كند و در این شرایط تحریم، علقه های دینی و برادری اسلامی باعث شده است، ارتباط تجارت ما قطع نشود و ما هدف گذاری كردیم صادرات ما به كشورهای همسایه از ۲۴ میلیارد دلار به ۴۸ میلیارد دلار برسد.
زادبوم افزود: سازمان توسعه تجارت ایران در تلاش است برای رونق صادرات توافقنامه های مهمی را پیگیری و منعقد كند كه مهم ترین آنها توافقنامه با اوراسیا است و البته در كنار این موافقتنامه ها، برخی اصلاحات زیربنایی و مشوق های صادراتی لازم است كه به تسهیل صادرات كمك نماید.
وی با اشاره به اینكه گمرك جمهوری اسلامی ایران و سازمان استاندارد نیز تسهیلات ویژه ای را با پیگیری های سازمان توسعه تجارت ایران به صادرت اختصاص داده اند، بیان كرد: ستاد توسعه صادرات شكل چابك تری است كه در زمان تحریم در تسریع امور می تواند بسیار موثر باشد. بزودی با تشكیل این ستاد، موارد فوری به دور از بروكراسی های جاری در امتداد توسعه صادرات پیگیری خواهد شد.
زادبوم در ادامه با تاكید بر اهمیت بخش خصوصی و اتاق ها بازرگانی و با اشاره به اینكه ما نقش تداركات چی این جنگ صادراتی را برعهده داریم و صادركنندگان سربازان اصلی این جنگ هستند، اظهار داشت: افتصاد بخش خصوصی قوی می خواهد و بخش خصوصی قوی اتاق های بازرگانی قوی می خواهد كه هم اكنون خیلی از اتاق های بازرگانی فعال تر از قبل شده اند و موج جدیدی از كارهای اقتصادی به راه افتاده است كه واقعا جای تقدیر و تشكر دارد. گفتنی است در این جلسه ضمن تقدیر از ۱۱ صادركنندگان نمونه استان بوشهر، برخی از صادركنندگان به بیان مشكلات و موانع پیش روی كسب و كار و تجارت خود در حضور معاون وزیر صمت پرداختند كه منجر به بحث و بررسی و ارائه راهكار شد.

1398/10/14
13:58:21
5.0 / 5
4854
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار