ساخت سامانه تصفیه روغن یكی از اجزای كلیدی ترانسفورماتور

ساخت سامانه تصفیه روغن یكی از اجزای كلیدی ترانسفورماتور آچار: پژوهشگران دانشگاه اصفهان به همت دفتر ارتباط با صنعت و جامعه در امتداد یك قرارداد پژوهشی مشترك بین دانشگاه اصفهان و شركت برق منطقه ای استان هرمزگان، موفق به ساخت سامانه تصفیه روغن تپ چنجر دائم در مدار شدند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، تپ چنجر یكی از اجزای كلیدی ترانسفورماتور است كه وظیفه كنترل و تغییر ولتاژ را برعهده دارد. یكی از عوامل مهم و موثر بر عملكرد این تجهیز، كیفیت روغن آن است. در هر بار تغییر ولتاژ جرقه ای در داخل تپ چنجر ایجادشده و منجر به تخریب روغن می شود. بعد از گذشت زمان كیفیت روغن كاهش یافته و می بایست ترانسفورماتور از مدار برای تصفیه روغن تپ چنجر بیرون رود. این موجب می شود تا طی مدت زمان تصفیه، نتوان از ترانسفورماتور برای توزیع برق بهره برد.
همین طور در پژوهش حاضر سامانه ای برای تصفیه روغن ساخته شده است كه می تواند وقتی ترانسفورماتور در مدار است، روغن تپ چنجر را تصفیه فیزیكی- شیمیایی كند. در این سامانه روغن ابتدا از یك ستون لجن گیر عبور می كند و ذرات معلق و رنگی آن گرفته می شود. بعد از آن روغن از یك مبدل حرارتی عبور كرده و با دمای حدود oC ۵۰ وارد یك فیلتر شده و ذرات گذركرده از ستون گرفته می شوند. سپس روغن تحت خلا بسیار پایین در یك برج پاشش می شود و گازها حل شده و رطوبت خودرا از دست می دهد. در نهایت این روغن پمپ شده از درون یك ستون احیاء شیمیایی روغن عبور می كند تا تركیبات اسیدی آن گرفته شود. بعد از آن با عبور از یك فیلتر خروجی وارد تپ چنجر می شود.
آزمایش های میدانی این پژوهش در شركت برق منطقه ای هرمزگان در پست دیزل با موفقیت صورت گرفت و نتایج آزمون های روغن تصفیه شده، گویای كیفیت بسیار عالی روغن و پروسه تصفیه است.
برمبنای اعلام وزارت علوم، این سامانه توسط دكتر محسن غلامی رئیس پژوهشكده محیط زیست دانشگاه اصفهان و مهدی كمالی عضو هیئت علمی پژوهشكده و به همت دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اصفهان در امتداد یك قرارداد پژوهشی مشترك بین دانشگاه اصفهان و شركت برق منطقه ای استان هرمزگان انجام شد.
منبع:

1398/11/06
13:30:06
5.0 / 5
4934
تگهای خبر: شركت , صنعت , كیفیت , منطقه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار