فعالیت معادن شمیرانات و دماوند كنترل شده و قانونی می باشد

فعالیت معادن شمیرانات و دماوند كنترل شده و قانونی می باشد به گزارش آچار به دنبال خواهان متوقف شدن عملیات معدن كاری در ارتفاعات توچال جنوبی به علت تخریب شدن كوهستان و افزایش ریسك سیلاب در آن منطقه، معاون امور معادن سازمان صمت تهران خاطرنشان كرد: این معادن با مجوز وزرات صمت و كاملا قانونی فعال می باشند و فعالیت، استخراج و انفجارها كنترل شده و هیچ خطری از جانب این معادن تابحال گزارش نشده است. شاكیان عده ای هستند كه معادن را مزاحم ساخت وسازهای خود می دانند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، چنید پیش رئیس كمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ضمن تاكید بر اینكه فعالیت معدن سنگ سبز واقع در كوی فراز منطقه ۲ شهر تهران باعث تخریب بیشتر از پیش كوهستان و ایجاد خطر سیلاب در روزهای بارندگی خواهد شد؛ به شهرداری تهران متذكر شد كه با عنایت به ماده ۶۰ برنامه سوم، در اسرع وقت و در قالب چارچوب قانونی حفاظت از حریم و با همكاری اداره كل محیط زیست تهران عملیات معدن كاری در این منطقه متوقف شود.
در این رابطه، علی عبدی- معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران- در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: این معادن شمیرانات كه شامل ۱۷ معدن می شود، برای تأمین مصالح ساختمانی همان منطقه همچون شن وماسه، سنگ لاشه و سنگ دانه بندی است. هم اكنون واگذاری جدید در این منطقه نخواهیم داشت اما واگذاری همه این معادن و معدن مذكور هم همچون آن هاست، قانونی بوده و دارای مسئولین فنی هستند كه در معدن مستقر بوده و استخراج آنها و انفجارها را كنترل می كنند. ضمن اینكه علاوه براین كارشناس در شهرستان وجود دارد كه مرتبا از معادن بازدید كرده و درصورت مشاهده خطری آنرا گزارش می كند.
وی ادامه داد: اما معضلاتی هم در این مناطق همچون شمیرانات و بخشی از دماوند وجود دارد كه ساخت وساز چه قانونی و غیرقانونی بسیار زیاد شده ازاین رو سازندگان احساس می كنند كه این معادن مزاحم آن هاست؛ بنابراین خواهان تعطیلی آنند. اما بیشتر سرمایه گذاران از اختصاص بخشی از كوهستان به معادن ناراضی هستند. تابحال ۳۷ مورد برداشت غیرمجاز كه هیچ اصول ایمنی را رعایت نمی كنند صورت گرفت، جالب است كه هیچكس هم شكایت نكرد اما با فعالیت معادنی كه دارای مجوز بهره برداری از وزارت صمت است و كاملا قانونی فعالیت می نمایند، مخالفت می كنند. البته چند سالی است كه در تلاش هستیم تا با برداشت های غیرمجاز برخورد نماییم و از آنها جلوگیری شود.
عبدی تصریح كرد: این معادن كاملا قانونی واگذار شده اند و قانونی فعالیت می نمایند اما اهالی آن مناطق معتقدند كه این معادن مزاحم ماست. لازم به ذكر است در نتیجه بررسی نقشه ها، متوجه شدیم كه حتی زمانی كه این معادن فعال بوده و استخراج صورت می گرفته است، تنها زمین های كشاورزی بوده و حتی یك مورد هم مسكن هم وجود نداشته است اما ساخت وسازهایی هرچند غیرقانونی صورت گرفته و شكایت هم دارند. درصورتی كه این افراد به حریم معادن ورود كرده و در آن منطقه ساخت وساز انجام شده است. نمی گردد به جهت اینكه افرادی دوست دارند در آن منطقه معدن نباشد، فعالیت معادن تعطیل شود.
این مقام مسئول خطر افزایش سیلاب و تخریب كوهستان به واسطه فعالیت این معادن را كاملا رد كرده و اظهار داشت: این معدن هیچ خطری برای سیل و سیلاب نداشته و كاملا ایمن مشغول فعالیت هستند و تابحال گزارشی هم در خصوص خطر ناشی از فعالیت این معدن نداشته ایم.1398/12/02
13:55:57
5.0 / 5
4252
تگهای خبر: تجارت , خدمات , سنگ , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار