توسط پژوهشگران دانشگاهی انجام شد

توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست

توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست آچار: پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست با كمترین سطح مجاز انتشار فرمالدهید (به عنوان ماده ای سرطان زا) شدند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، دكترعلی شالبافان، عضو هیئت علمی گروه علوم و صنایع چوب و كاغذ دانشگاه تربیت مدرس و مجری طرح با اشاره به اینكه یكی از چالش های مهم در حوزه صنایع اوراق فشرده چوبی در جهان، انتشار فرمالدهید (ماده ای سرطان زا) از محصولات ساخته شده چوبی در هنگام استفاده است، اظهار داشت: برمبنای اطلاعات انتشار یافته توسط سازمان جهانی پژوهش های سرطان در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ و همین طور تایید این اطلاعات توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریكا در سال ۲۰۱۲، فرمالدهید حتی در غلظت های پایین، از عوامل سرطان زا شناخته شده و قرار گرفتن در معرض فرمالدهید برای انسان بسیار مضر است.
وی ادامه داد: در این ارتباط، بازنگری مجدد استانداردهای اروپایی و بین المللی در رابطه با حداقل سطح مجاز انتشار فرمالدهید از اوراق فشرده چوبی در سال های اخیر انجام گرفته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه با اشاره به اینكه محدودیت های سختگیرانه ای در رابطه با تجارت بین المللی فرآورده های مركب چوبی در آمریكا و اروپا از اوایل سال ۲۰۱۹ در حال اعمال است و تولیدكنندگان صنایع چوبی جهان در تلاش هستند تا محصولات با میزان انتشار فرمالدهید كمتر و یا حتی بدون فرمالدهید را تولید كنند، اظهار داشت: در همین ارتباط، موضوع توسعه و استفاده از جاذب های دوستدار محیط زیست فرمالدهید بر پایه كایتوزان و مشتقات آن از جانب ما پیشنهاد شده است.
بگفته شالبافان، میزان انتشار فرمالدهید از اوراق فشرده چوبی ساخته شده با میزان یك درصد (نسبت به وزن خشك ماده چوبی) از جاذب های بر پایه كایتوزان، به پایین ترین میزان سطح مجاز در جهان رسیده است.
همین طور اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست طبیعی و دوستدار محیط زیست بودن، زیست تخریب پذیر بودن، فراوان و در دسترس بودن، عدم كاهش مقاومت های فیزیكی و مكانیكی فرآورده های چوبی تولیدشده همچون مزایای بارز دیگر جاذب های توسعه داده شده است.
بنا بر اعلام دانشگاه تربیت مدرس، این طرح تحقیقاتی در چارچوب فعالیت پژوهشی در دانشگاه تربیت مدرس انجام شده و نتایج تحقیق به صورت پتنت بین المللی در موسسه ثبت اختراعات آمریكا (USPTO: United States Patent and Trademark Office) ثبت و به تایید نهایی رسیده است. همین طور از خروجی های تحقیق مقالات علمی مختلفی در نشریات و كنفرانس های تخصصی معتبر صنایع چوب (Journal of Adhesion و International Journal of Adhesion and Adhesives) به چاپ رسیده است. علاوه بر دكتر شالبافان، هیدی حسن نژاد دانشجوی كارشناسی ارشد و دكترمهدی رحمانی نیا عضو هیئت علمی گروه صنایع چوب و كاغذ دانشگاه تربیت مدرس نیز همچون همكاران این طرح تحقیقاتی در دانشكده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس هستند.
منبع:

1398/12/13
13:49:45
5.0 / 5
3932
تگهای خبر: ارز , استاندارد , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار