دلیل نوسان در بازار سكه و طلا بعلاوه قیمت

دلیل نوسان در بازار سكه و طلا بعلاوه قیمت آچار: در صورتیكه به سبب شیوع ویروس كرونا از بیش از یك ماه پیش تابحال سطح معاملات و تقاضا برای سكه و طلا در بازارهای داخلی به شدت كاهش یافته است، اما طبق اعلام نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، معاملات ارزی ادامه داشته و تغییرات در قیمتهای جهانی و شاخص ها بر قیمتهای داخلی اثرگذار بوده است.


محمدكشتی آرای در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در معاملات چه به صورت رسمی و بازارهای باز و چه به صورت بازارهای بسته، قیمتها بر طبق یك اساس و فرمول خاص محاسبه می شوند، نه اینكه یك شخص تعیین كننده قیمتها باشد. قیمت ها را شاخصها تعیین می كنند. بطور مثال هم اكنون همه دنیا درگیر ویروس كرونا و مسائل مربوط به آن است، اما در هرلحظه قیمت برابری ارزها و قیمت انس جهانی هم اعلام می شود؛ بدین سبب با تعطیل بودن و بسته بودن بازارها، این شاخصها و فرمولها همچنان وجود دارند.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: فرمولهای واقعی، تعیین كننده قیمتها هستند. بازارها بسته باشند یا باز، معاملات انجام می شود و حتی در حالت بسته بودن بازار، هستند كسانی كه به صورت بسته یا در اصطلاح پشت خطی در حال انجام معاملات هستند. بعنوان نمونه قیمت انس جهانی امروز ۱۵۸۷ دلار و قیمت ارز نیز بر طبق شاخص بانك مركزی، شاخص صرافی های ملی و حتی دادو ستدهای عادی كه در بعضی خیابانهای تهران در جریان است، مشخص است. با ضرب این دوعامل در هم و قرار دادن آن در فرمول قیمت، نرخ روز سكه و طلا به دست می آید.
وی اشاره كرد: بنا بر این است كه نوسانات قیمتی در قیمتهای سكه و طلا وجود دارد و این درحالی است كه كل واحدهای صنفی طلا و جواهر در سطح كشور تعطیل هستند، اما در واحدهایی خصوصاً در شهرستانهای كوچك كه عموما نظارتی هم بر آنها نیست، معاملات در حال انجام می باشد. در طول یك هفته اخیر نیز نوسانات كاهشی و افزایشی در بازار داخلی سكه و طلا تحت تاثیر نوسانات بسیار در بازارهای جهانی دیده شده است. خصوصاً در بازارهای جهانی باتوجه به نوسانات قیمت نفت، قیمت هر انس طلای جهانی ۲۰ تا ۳۰ دلار هم نوسان داشته است. افزایش شدید نرخ بیكاری در آمریكا نیز بر قیمت و ارزش دلار اثرگذار بوده است؛ بدین سبب تحت تاثیر این فاكتور های اقتصادی، قیمتها در داخل نیز نوسان داشته اند.
طبق اعلام این مقام صنفی، در بازار معاملات امروز (پنجشنبه)، قیمت ها به شرح زیر است:
قیمت انس جهانی ۱۵۸۷ دلار، سكه تمام بهار آزادی طرح قدیم شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و طرح جدید شش میلیون و ۳۶۰ هزار تومان، نیم سكه سه میلیون و ۲۱۰ هزار تومان، ربع سكه یك میلیون و ۸۷۰ هزار تومان و سكه های یك گرمی ۹۸۰ هزار تومان.
همین طور هر مثقال طلا دو میلیون و ۷۷۸ هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۶۴۱ هزار و ۳۰۰ تومان و هر گرم طلای ۲۴ عیار نیز ۸۵۵ هزار تومان قیمت گذاری شده است.
منبع:

1399/01/14
21:31:07
5.0 / 5
3449
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار