نهاوندیان در حاشیه نشست هیئت دولت:

جزئیات وام 5هزارمیلیاردی بنگاه ها

جزئیات وام 5هزارمیلیاردی بنگاه ها به گزارش آچار معاون اقتصادی رئیس جمهور جزئیات وام ۵ هزار میلیاردی بنگاه ها را شرح داد.به گزارش آچار به نقل از مهر، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره برنامه های اقتصادی دولت برای مقابله با كرونا اظهار داشت: همه اقداماتی كه دولت انجام می دهد، در جهت این است كه هم از جانِ مردم صیانت شود و هم حیات اقتصادی آنان ادامه داشته باشد.
وی افزود: بر این اساس كارگروه تبعات اقتصادی كرونا از همان ابتدا تشكیل و جلسات عدیده ای را برگزار كرد و بسته صدهزار میلیارد تومانی در اینباره تدوین و به تصویب ستاد ملی كرونا رسید.
معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان نمود: دولت كمك به بنگاه ها، كسب و كارها و همینطور خانوارها را در دستور كار دارد و هدف ما توأمان این است كه بنگاهی فرو ننشیند و كارگری بیكار نشود و از جانب دیگر خانواده ها كه امكان دارد قدرت خریدشان كاهش یافته باشد، بتوانند این دوره را سپری كنند.
نهاوندیان افزود: در این بسته صد هزار میلیارد تومانی، ۲۵ هزار میلیارد تومان پرداخت های بلاعوض است كه از منابع دولت استفاده می شود كه به همین جهت درخواست كردیم كه یك میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برداشت شود.
وی اظهار داشت: ۷۵ هزار میلیارد تومان هم مربوط به تسهیلات بانكی است كه اختیار آن برعهده بانك مركزی است و اقداماتی را در اینباره در دستور كار خود قرار می دهد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطرنشان كرد: دولت تعداد كاركنان كلیه بنگاه ها و همینطور هتل ها، رستوران ها، شركت های هواپیمایی و اماكنی را كه از آنان خواسته شده است به سبب انتشار كرونا تعطیل شده اند، محاسبه كرده اما باید مشاغل مختلف را از یكدیگر تفكیك كرد، چون كه كسب و كارها با هم متفاوت هستند و ما نمی توانیم حكم واحدی را به همه بنگاه ها تعمیم دهیم.
نهاوندیان بیان نمود: ما تصمیم گرفتیم شرط استفاده بنگاه ها از تسهیلات مذكور این باشد كه كارگری را اخراج نكنند و بر این اساس بنگاه ها به تناسب كارگرانی كه دارند، از تسهیلات بهره مند می شوند، به این معنا كه بنگاه هایی كه با اجبار دولت تعطیل شده اند، معادل ۱۶ میلیون تومان و بنگاه های دسته دوم كه به جهت آثار طبیعی و رعایت اصول بهداشتی بازار خویش را از دست داده اند، به ازای هر كارگر ۱۲ میلیون تومان دریافت نمایند كه در دسته اول ۵۰ درصد و در دسته دوم ۷۰ درصد تسهیلات باید به دستمزد اختصاص پیدا كند.
وی با اشاره به اینكه در عرضه این تسهیلات شفافیت برای ما بسیار مهم می باشد و قرار نیست در این تسهیلات رانتی توزیع شود، اظهار داشت: همه كسانی كه از این تسهیلات استفاده می نمایند، به صورت شفاف در سایت مربوطه اطلاع رسانی می شود.
معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: بعد از آنكه كسب و كارها راه افتاد، باید تقاضا ایجاد نماییم و بر این اساس لازم است مردم قدرت خرید داشته باشند، بنابراین در نظر گرفته شد به خانوارها قدرت خرید داده شود و یك میلیون تومان در اختیار هر خانوار قرار گیرد.
نهاوندیان خاطرنشان كرد: پرداخت مستقیم و بلاعوض تسهیلات به اقشاری كه درآمد بسیار پایینی دارند اختصاص می یابد و همینطور كسانی كه به دلایلی چون شرایط خاص منطقه ای و تعطیلی بنگاه ها بیكار شده اند، از حمایت های دولت برخوردار خواهند شد.
وی با اشاره به اینكه دولت كمك ویژه ای برای پرداخت تسهیلات به بیكار شدگان به جهت كرونا می كند، تصریح كرد: البته در این بخش از سازوكار صندوق بیمه بیكاری استفاده می نماییم اما برای پشتیبانی از بیكار شدگان كرونا پنج هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است كه جزئیات آن ظرف هفته آینده اطلاع رسانی می شود.
1399/01/20
22:54:53
5.0 / 5
3387
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار