در گزارش آچار عنوان شد

آغاز تكمیل ذخایر راهبردی كالاهای اساسی

آغاز تكمیل ذخایر راهبردی كالاهای اساسی به گزارش آچار یك مقام مسئول از مصوبه ستاد تنظیم بازار برای تكمیل ذخایر راهبردی كالاهای اساسی آگاهی داد و اظهار داشت: خریدهای مرتبط باوجود محدودیت صادرات مواد غذایی در دنیا انجام شده است و بزودی وارد كشور می شود.


حسن فلاح نژاد، مدیر كل هماهنگی خدمات بازرگانی شركت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بواسطه سیاست هایی كه دولت داشته و مجوزهایی كه در اختیار شركت بازرگانی دولتی ایران قرار گرفته، مجوز واردات سه میلیون تن گندم صادر شده بود كه تا به امروز نیز، یك میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم وارد و تخلیه شده است؛ ضمن اینكه كشتی های حامل حدود ۴۰۰ هزار تن گندم نیز به لنگرگاههای بندر امام خمینی، بندرعباس و چابهار رسیده و پهلو گرفته اند. وی ادامه داد: از این میزان، یك میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم تخلیه شده كه بر این اساس، یك میلیون و ۴۰۰ هزار تن را توانستیم حمل كنیم؛ ضمن اینكه حمل نیز به صورت جاده ای و ریلی صورت گرفته كه این اتفاق خوبی است؛ این در شرایطی است كه ركوردهایی در مدت سه ماهه به ثبت رسیده؛ به این معنا كه از شروع بهمن ماه كه واردات گندم شروع شده است، تا به امروز دو میلیون تن گندم وارد كشور شده و توانستیم تخلیه گندم را در یك روز از كشتی، به ۲۶ هزار تن افزایش دهیم كه یك ركورد در بحث تخلیه به حساب می آید. بگفته فلاح نژاد، بر این اساس، ۲۴ هزار تن بارگیری انجام شده كه مطابق آن، عملیات تخلیه و بارگیری در یك روز به ۵۰ هزار تن در بندر امام خمینی رسیده؛ ضمن اینكه در بندر عباس نیز، ركورد تخلیه به حدود ۱۱ هزار تن و بارگیری نیز به ۱۵ هزار تن افزایش یافته است؛ در عین حال، در بنادر چابهار و بنادر شمالی كشور نیز این وضعیت برقرار است كه یك ركورد تاریخی در میزان تخلیه، حمل و بارگیری در بنادر انجام می شود.
صرفه جویی در هزینه های انبارداری، تخلیه و بارگیری مجدد
وی تصریح كرد: برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته حمل به صورت ریلی در دستور كار قرار گرفته است؛ این روش مزایایی دارد كه صرفه جویی در هزینه ها، هزینه بارگیری مجدد افت و ریزش همچون آن است و بعد از ۱۵ سال توانستیم به صورت مستقیم گندم را از پای كشتی به واگن تخلیه نماییم و به این شیوه روزانه حداقل سه هزار تن حمل انجام دهیم. این در شرایطی است كه سه میلیارد تومان صرفه جویی در هزینه های انبارداری، تخلیه و بارگیری مجدد صورت گرفته است. اتفاق خوب دیگر آن است كه كشتی ۷۰ هزار تنی را در زمان سه روز و نیم در بنادر تخلیه كردیم كه این مدت زمان در بیست سال قبل بی سابقه بوده است.
این مقام مسئول در شركت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود تصریح كرد: تاكنون هیچ یك از كشتی های حامل گندم مشمول دموراژ و جریمه نشده است و حتی ۵۰ روز زودتر از موعد مقرر تخلیه بار آنها صورت گرفته است كه مشمول دیسپاچ شده است كه یك خبر خوب به حساب می آید.
حمل ریلی گندم افزایش یافت / ‏‬ ۵۸ كشتی گندم تخلیه و حمل شد
فلاح نژاد با اشاره به اینكه در سال ۹۹ نسبت به سال های گذشته روند افزایش حمل ریلی گندم را شاهد می باشیم، اظهار داشت: افزایش حمل ریلی نسبت به جاده ای در كاهش هزینه ها مؤثر بوده و هدف گذاری ما آن است كه ۳۵ درصد از بار خودرا به صورت ریلی حمل نماییم كه این صرفه اقتصادی بیشتری برای كشور دارد. به نحوی كه در تمامی استان هایی كه به شبكه ریلی متصل هستند كار انتقال گندم را بوسیله شبكه ریلی صورت خواهیم داد.
فلاح نژاد اظهار داشت: تا به امروز ۵۸ كشتی گندم تخلیه و حمل آن انجام شده ضمن اینكه ۷ كشتی دیگر نیز كه حامل ۴۰۰ هزار تن گندم است در لنگرگاه و اسكله بنادر آماده تخلیه خواهند بود.
این مقام مسئول در شركت بازرگانی دولتی ایران تصریح كرد: به همت دولت و بانك مركزی تابحال درباب تامین ارز مورد نیاز كالاهای اساسی و گندم مشكلی بروز نكرده است.
یك میلیون تن گندم وارداتی تا خرداد وارد بنادر كشور می شود
فلاح نژاد با اشاره به اینكه یك میلیون تن دیگر از گندم وارداتی تا اختتام اردیبهشت وارد بنادر خواهد شد اظهار داشت: كشتی های حمل گندم به فروشندگان معرفی شده و در حال بارگیری هستند و بر این اساس برخی محدودیت ها در خصوص فروش و صادرات غلات به علت شیوع كرونا از طرف برخی كشورها به علت تامین امنیت غذایی مشكلی در خرید و تحویل گندم ایران ایجاد نمی كند و ما به هر شكل گندم را خریداری و به كشور وارد خواهیم كرد.
تداوم خرید و تامین ذخایر راهبردی برنج، روغن و شكر
مدیر كل هماهنگی خدمات بازرگانی شركت بازرگانی دولتی ایران افزود: در بخش كالاهای اساسی همچون برنج، روغن و شكر خریدهای جدید انجام شده و الان دو كشتی برنج در بندر چابهار به تناژ ۴۰۰ هزار تن تخلیه و در حال حمل به مقاصد هستند. ضمن اینكه ۵۴ هزار تن شكر در بندرعباس تخلیه شده و یك محموله شكر دیگر به تناژ ۶۰ هزار تن نیز در بندر امام خمینی وارد شده است پس مشكلی هم در حوزه تخصیص ارز وجود نداشته و دولت تابحال ارز مورد نیاز واردات كالاهای اساسی را تامین كرده است.
فلاح نژاد تصریح كرد: با عنایت به مصوبات ستاد تنظیم بازار در توزیع كالاهای اساسی، خریدهای جدیدی به خاطر حفظ ذخایر راهبردی كشور انجام شده كه شامل روغن، شكر و برنج است كه خریدهای آن قطعی شده و در زمان مقرر كالاها به سمت ایران حمل و وارد خواهد شد.


منبع:

1399/02/04
20:09:02
5.0 / 5
3284
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , انبار , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار