گزارش ماهانه فائو نشان داد

كاهش قیمت جهانی مواد غذایی بخاطر كرونا

كاهش قیمت جهانی مواد غذایی بخاطر كرونا به گزارش آچار جدید ترین گزارش سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) نشان داد كه قیمت جهانی مواد غذایی تحت تأثیر تبعات اقتصادی و لجستیكی پاندمی ویروس در ماه آوریل برای سومین ماه متوالی كاهش پیدا كرده است.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در آوریل به ۱۶۵.۵ واحد رسید که ۳.۴ درصد در مقایسه با مارس کاهش داشت.

شاخص قیمت شکر فائو در ماه میلادی گذشته که شیوع کرونا به تقاضا ضربه زد و کاهش قیمتهای نفت، تقاضا برای نیشکر به منظور تولید اتانول را ضعیف کرد، به پایین ترین حد در ۱۳ سال گذشته نزول کرد و ۱۴.۶ درصد در مقایسه با مارس کاهش پیدا کرد.

شاخص قیمت روغن های خوراکی فائو به علت افت قیمتهای روغن پالم، سویا و کلزا در آوریل ۵.۲ درصد کاهش پیدا کرد. شاخص قیمت لبنیات فائو ماه میلادی گذشته به علت کاهش دو رقمی قیمت کره و شیر خشک، ۳.۶ درصد نزول کرد.

شاخص قیمت گوشت فائو بعد از اینکه بهبود تقاضای واردات چین، نتوانست افت شدید تقاضای کشورهای دیگر را جبران کند، ۲.۷ درصد کاهش پیدا کرد. فائو همینطور اعلام نمود کشورهای تولیدکننده بزرگ با مشکلات لجستیکی روبرو شده اند و قرنطینه در خیلی از کشورها سبب کاهش شدید فروش شده است.

اوپالی گالکتی آرات چیلاج، اقتصاددان ارشد فائو در اینباره اظهار داشت: این پاندمی به هر دو بخش تقاضا و عرضه گوشت صدمه زده است چونکه تعطیلی رستورانها و کاهش درآمد خانوارها به مصرف کمتر منجر شده و از طرفی، کمبود کارگر در کارخانه های گوشت روی سیستم تولید تأثیر گذاشته است.

شاخص قیمت غلات در مقایسه با سایر شاخص های قیمت فائو کاهش جزئی داشت چونکه قیمتهای بین المللی گندم و برنج رشد قابل توجهی کرد اما قیمت ذرت کاهش پیدا کرده است.

قیمت برنج در آوریل ۷.۲ درصد نسبت به مارس افزایش یافت که تا حدود زیادی به علت محدودیتهای موقتی صادرات از جانب ویتنام بود. قیمت گندم هم به علت تعیین سهمیه صادرات از جانب روسیه، ۵.۲ درصد رشد کرد. اما قیمت غلات دانه درشت همچون ذرت به علت کاهش تقاضا برای خوراک دام و تولید سوخت زیستی، ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.

فائو پیشبینی خود از تولید غلات در سال ۲۰۱۹ را تغییری نداد و همچنان ۲.۷۲۰ میلیارد تن پیشبینی می کند اما پیشبینی خود از مصرف غلات در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ را به علت تأثیر ویروس کرونا روی اقتصاد به میزان ۲۴.۷ میلیون تن کم کرد.

فائو همینطور اولین پیشبینی خود از عرضه و تقاضای جهانی گندم در فصل بازاریابی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ را رونمایی و پیش بینی نمود که تولید جهان به ۷۶۲.۶ میلیون تن می رسد که تا حدود زیادی مطابق با سطح تولید سال ۲۰۱۹ خواهد بود. این سازمان برداشت کمتر در اتحادیه اروپا، شمال آفریقا، اوکراین و آمریکا را پیش بینی نمود که با برداشت بیشتر در استرالیا، قزاقستان، روسیه و هند جبران خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، انتظار می رود مصرف جهانی گندم در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰ ثابت بماند و افزایش مصرف مواد غذایی کاهش مصرف صنعتی و خوراک دام را جبران کند.
1399/02/20
03:43:03
5.0 / 5
3227
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار