رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام كرد:

فعال تر كردن روابط تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا

فعال تر كردن روابط تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا آچار: رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران از رشد 69 درصدی در صادرات ایران در اقلام ترجیح داده شده توسط اتحادیه اقتصادی اوراسیا از آبان ماه تا انتهای اسفند سال 98 آگاهی داد.


به گزارش آچار به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، «حمید زادبوم» در نشست نمایندگان دستگاه های اجرایی و بخش های خصوصی فعال و صاحب نظر در زمینه تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره کرد: این رشد نشان دهنده قابلیت این موافقتنامه برای کمک به توسعه صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.
وی با اشاره به اجرایی شدن موافقتنامه موقت ایران و اوراسیا و تأثیر آن بر توسعه تجارت دو کشور عنوان کرد: لازم است عملکرد این موافقتنامه در مدت اجرایی شدن آنرا بررسی و چالش ها و مشکلات و موانع اجرای آنرا احصا و راهکارهای عملی جهت توسعه و بهره برداری حداکثری از این موقعیت را با همکاری بخش خصوصی ارائه نماییم.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همین طور بر ضرورت توجه به ملاحظات و خاصیت های موافقتنامه جهت برآورد آماری تاکید و عنوان کرد: اعلام آمارها بدون توجه به خاصیت های لیست های کالایی مبادله شده منجر به برداشت های غیردقیق از عملکرد موافقتنامه می شود.
زادبوم تاکید کرد که آمارهای مربوط از این پس با همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران و توسط سازمان توسعه تجارت ایران ارائه خواهد شد.
وی به بعضی از موانع موجود برای توسعه تجارت با اوراسیا اشاره نمود و اظهار داشت: کاستی های در زمینه زیرساخت های حمل و نقل جاده ای و دریایی با برخی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا وجود دارد و در این راستا موضوع تشویق و توسعه زیرساخت های تجاری در اولویت سازمان توسعه تجارت ایران قرار گرفته است.
معاون وزیر صنعت همین طور به تشکیل کمیته کارشناسی مذاکرات برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره نمود و اظهار داشت: به زودی جلسات مربوط انجام خواهد شد.
در ادامه نشست، گزارش آماری عملکرد موافقتنامه توسط دبیر دفتر همکاری ایران و اوراسیا ارائه شد. مطابق برآورد آماری ارائه شده صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مدت اجرای موافقتنامه از آبان ماه تا انتهای اسفند ۹۸، ۶۹.۴ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته و صادرات درباب اقلام مشمول تخفیف تعرفه، ۸۶ درصد افزایش نشان میدهد.
بر اساس این گزارش ۴۹ درصد از کل صادرات ایران به اوراسیا مشمول تخفیف تعرفه ای برمبنای لیست اعطایی اوراسیا شده است. در مقابل در این مدت ۱۳ درصد از کل واردات ایران از اوراسیا مشمول اعطای تخفیف تعرفه به آن اتحادیه در قالب موافقتنامه بوده است.
همچنین در این جلسه، نمایندگان دستگاه های اجرایی و بخش های خصوصی فعال در زمینه اجرای موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جمله، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، بانک مرکزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق مشترک ایران و روسیه و قزاقستان، نمایندگان اتحادیه ها و برخی صادرکنندگان و فعالان اقتصادی در حوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا نظرات و پیشنهادات خودرا در جهت رفع موانع توسعه تجارت با اوراسیا ارائه دادند.

گفتنی است، اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان از سال ۲۰۱۵ تشکیل شده است. جمهوری اسلامی ایران از شروع تشکیل این اتحادیه مذاکرات با آن اتحادیه را جهت انعقاد موافقتنامه تجاری شروع کرد که نهایتا موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اردیبهشت ۱۳۹۷ به امضای طرفین رسید و از پنجم آبان ۱۳۹۸ اجرایی شده است.


منبع:

1399/02/23
14:07:38
5.0 / 5
2832
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار