وزارت صمت در ایام اخیر چه تغییراتی كرد؟

وزارت صمت در ایام اخیر چه تغییراتی كرد؟ به گزارش آچار با تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) و انتخاب حسین مدرس خیابانی بعنوان سرپرست این وزارتخانه در ایام اخیر تغییرات مهمی در وزارت صمت اتفاق افتاده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، بعدازظهر دوشنبه، 21 اردیبهشت ماه، پس از جلسه ستاد تنظیم بازار و اتخاذ تصمیمات جدیدی در ارتباط با قیمت خودرو، رئیس جمهور با صدور حکمی حسین مدرس خیابانی را بعنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب کرد و از او خواست که نسبت به مدیریت بازار و تأمین کالاهای اساسی، ساماندهی قیمت خودرو، رفع موانع تولید و تعمیق ساخت داخل، کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و بهبود فضای کسب و کار اقدام نماید. البته این جایگزینی حواشی هم حول محور تشکیل وزارت بازرگانی داشت که قبلا به آن پرداخته شده است.
طی پنج روزه گذشته تغییرات مهمی در این وزاتخانه صورت گرفته است. نخستین انتصاب مربوط به مدیرکل دفتر وزارتی این وزارتخانه است که سرپرست صمت محمدحسن صبوری دیلمی را برای این سمت برگزید.
دو روز پس از برکناری وزیر صمت هم صدراله دولت را بعنوان سرپرست معاونت امور حقوقی، مجلس و استان های وزارتخانه و مهدی اصفهانی بعنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی انتخاب گردید.
اما انتخاب های مهم تر و خبرسازتر این وزارتخانه انتصاب مهدی صادقی نیارکی بعنوان معاون امور صنایع این وزارتخانه بود. وی پیشتر سرپرستی این معاونت را بر عهده داشت و درست یک روز پیش از برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار درباره قیمت خودرو از بررسی تداوم تولید خودروی پراید ۱۳۱ با حضور مراجع تصمیم گیر تا ساماندهی بازار خودرو اطلاع داده بود که برخی انتقادات را به همراه داشت.
همینطور محمدرضا کلامی به تازگی بعنوان سرپرست معاونت بازرگانی داخلی انتخاب گردید. وی پیش از این مدیر کل دفتر برنامه ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار بود. معاونت بازرگانی داخلی پیشتر تحت مدیریت عباس قبادی بود که بخصوص پس از ماجرای معدوم سازی جوجه های یک روزه در پی کاهش تقاضای ناشی از شیوع کرونا انتقاداتی به عملکرد او وارد شد، چونکه گفته می شد مصوبات ستاد تنظیم بازار در آستانه نوروز و ماه رمضان سبب افزایش جوجه ریزی شده بود.
مدرس خیابانی در آخرین انتصاب خود هم جمشید گلپور شاره را بعنوان دبیر هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور برگزید. همینطور به دنبال گفت وگوی روز گذشته رئیس جمهور با سرپرست وزارت صمت و تاکید مجدد بر مدیریت بازار و تأمین کالاهای اساسی، ساماندهی قیمت خودرو، جهش تولید، کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و بهبود فضای کسب و کار، مدرس خیابانی، امیر صباغ را بعنوان مسئول پروژه عملیاتی سازی دستورات رئیس‎ جمهور را انتخاب کرد و تدوین برنامه های اجرایی برای توسعه صادرات مواد و صنایع معدنی فرآوری شده با ارزش افزوده بیشتر، بهره گیری معادن کوچک و متوسط، پیشرفت پروژه های اولویت دار در بخش های مختلف صنعتی و معدنی، طراحی شیوه‎ های مناسب برای تأمین و برگشت ارز مورد احتیاج به چرخه اقتصاد ملی، ارائه راهکارهای عملیاتی و زودبازده برای توسعه صادرات غیرنفتی، تدوین سیاست های حمایتی جهش کمی و کیفی در تولید و ایجاد قطب سوم خودرویی در کشور، تأمین نقدینگی مورد نیاز خودروسازان و زنجیره تأمین خودرو از راه عرضه دارایی های غیرمولد و فروش سهام در اختیار در قالب اسناد بالادستی، ارائه طرح های نوین در حوزه خودرو ها و موتورسیکلت های برقی و تولید واگن مترو، کشنده های سنگین، قطعات منفصله خودرو، لاستیک خودرو های سنگین، پودر آلومینا، الکترود گرافیتی، چادر مشکی و کولر گازی و سایر اولویت های سرمایه گذاری کشور با هدف داخلی سازی آنها و تمرکز بر استفاده از روش های متنوع تأمین مالی از راه بازار سرمایه و ابزارهای موثر و کارآمد را همچون مهم ترین مأموریت های وی عنوان نمود.
با دستور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت هر گونه عزل و نصب جدید در زیر مجموعه های این وزارتخانه، سازمانها و شرکتهای تابعه بدون هماهنگی و اطلاع کمیته انتصابات وزارتخانه و هرگونه جابجایی نیرو، لغو یا صدور ابلاغ جدید، امضای قرارداد و تفاهم نامه در وزارت صمت تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است.
منبع:

1399/02/27
15:34:10
5.0 / 5
3005
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار