در گزارش آچار عنوان شد:

شرایط انتخاب تجار برای تخصیص ارز واردات نهاده های دامی

شرایط انتخاب تجار برای تخصیص ارز واردات نهاده های دامی به گزارش آچار یك مقام مسئول با اشاره به اینكه تخصیص ارز به واردكنندگان نهاده های دامی، بر مبنای چارچوب های هماهنگ شده با دستگاههای نظارتی و امنیتی بوده است، اظهار داشت: اصل محرمانگی باید در انتخاب تجار رعایت شود.محمدرضا کلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه، برخی معتقدند که جلسه کمیته تخصیص ارز به نهاده های دامی، در وزارت صنعت روز جمعه گذشته و بدون حضور اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور برگزار شده است، اظهار داشت: اعضای انجمن در این نشست حضور داشته و در مورد زمان هم که روز جمعه انتخاب شده، باید اظهار داشت که وزارت صنعت، معدن و تجارت طی مدت یکماه گذشته تمامی جمعه ها جلسات کاری مداومی را برگزار کرده است که همچون آن، برگزاری مستمر کمیته خودرو با حضور نمایندگان دستگاه های نظارتی است؛ ازاین رو کمیته تخصیص ارز هم با عنایت به مهلت زمانی کوتاه باید در این روز برگزار شده و به جمع بندی لازم می رسید.
تخصیص ارز بر مبنای چارچوب های هماهنگ شده با دستگاه های نظارتی و امنیتی
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: زمان در ارتباط با خدمت به مردم معنا ندارد و هر زمان که لازم باشد، در محیط کار خود حاضر خواهیم شد و مسیر را ادامه می دهیم، این در شرایطی است که روز جمعه هفته گذشته ساعت ۴ پس از ظهر کمیته تخصیص ارز با حضور مسؤلان، تجار و کارشناسان تشکیل شد تا به سرعت مبحث استفاده از این منابع را جمع بندی نماید.
وی تصریح کرد: به اذعان بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرف یکسال گذشته، سخت گیری های بسیاری را در حوزه تخصیص ارز به واردکنندگان داشته و بر مبنای دستورالعمل های مشخصی که به تائید مراجع نظارتی هم رسیده، عمل کرده است و کاملاً نسبت به آن، آماده پاسخگویی است.
مکانیزم تخصیص ارز از منابع ارزی بین المللی به واردکنندگان
کلامی با اشاره به برنامه دولت برای تأمین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی و همچون نهاده های دامی، اظهار داشت: در مواردی که اعتباری خاص با مبلغ مشخص از جانب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می شود؛ اصطلاحاً، تجار واجد شرایط آن، باید از این اعتبار بر مبنای دستورالعمل های کاملاً شفاف و مورد تائید دستگاه های نظارتی و امنیتی بهره مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس، مجموعه ای از سیاست ها به کار گرفته می شود که در چارچوب آن، برخی اصول تعیین شده از جانب این نهادها، دولت و بانک مرکزی رعایت گردد.
رعایت اصل محرمانگی در بهره مندی از منابع ارزی ایران در خارج از کشور
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به محدودیت ها و تحریم های وضع شده بر ضد جمهوری اسلامی ایران در حوزه نقل و انتقالات مالی اضافه کرد: اصل محرمانگی در بهره مندی از این منابع که عمدتاً منابع ارزی خارجی جمهوری اسلامی ایران هستند، باید کاملاً رعایت شده و این کار، طی سنوات گذشته کاملاً مسبوق به سابقه بوده است.
کلامی تصریح کرد: طی یکسال گذشته تصمیم گرفته شده که به علت مسائل ناشی از تحریم، بعضی از تجار از این منابع استفاده کنند که از توانایی لازم برای واردات کالاها برخوردار هستند؛ این در شرایطی است که بعضی از تجار هم باوجود معرفی به بانکهای تعیین شده در خارج از کشور، توانایی جذب را نداشته اند.
محدودیت در سقف تعیین شده از جانب بانکهای عامل دنیا برای اعتبارات ارزی
وی تصریح کرد: سقف زمانی تعیین شده از جانب بانکهای عامل تعیین شده در دنیا جهت استفاده ایران از این اعتبار بسیار محدود بوده و با عنایت به شرایط خاص، باید به سرعت منابع آن جذب شوند؛ این در شرایطی است که در گذشته هم این مورد رخ داده و در یکی از مواردی که مقرر گردید از این منابع بانکی استفاده گردد.
کلامی اظهار داشت: بخشی از این ارزهای بلوکه شده به واردات نهاده های دامی اختصاص یافته بود؛ بلکه بخش دیگری از منابع هم باید به تأمین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات همچون صنعت نساجی، سلولزی، کاغذ و لاستیک اختصاص می یافت.
وی تصریح کرد: متأسفانه بخشی از این منابع به علت مشکلات موجود، از جانب واردکنندگان جذب نشده و دولت مجبور شد از منابع دیگری ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای حائز اولویت را تأمین نماید؛ ضمن اینکه باید تصریح کرد که دستورالعمل های در رابطه با جذب این منابع کاملاً مشخص است.
جزئیات شرایط واردکنندگان برای واردات از راه منابع ارزی خارجی
کلامی اظهار داشت: متقاضیاتی که از قبل در سامانه نیما برای ارز مورد نیاز واردات کالاهای مورد نیاز کشور همچون نهاده های دامی منتظر دریافت ارز خود بودند، یکی از اولویت های تعیین شده از جانب دولت جهت استفاده از این منابع ارزی بود، ضمن اینکه بر مبنای فرمول های تعیین شده، شاخص هایی همچون اینکه واردکنندگان دارای سابقه و خوشنامی در این حوزه بوده و از توانمندی کامل جهت استفاده از این منابع در شرایط فورس ماژور و پیچیده استفاده از این منابع ارزی برخوردار باشد هم در انتخاب واردکنندگان مدنظر قرار گرفت.
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بر این اساس اسامی شرکت های واجد شرایط در رسته های دانه سویا، کنجاله سویا، ذرت، جو و روغن انتخاب شده و بر مبنای رنکینگ، سقف اعتبار و ثبت سفارش های معتبری که داشتند، با حضور اعضای انجمن واردکنندگان نهاده های دامی انتخاب شده و تجار مرتبط بر مبنای شاخصهای اعلامی توسط مراجع نظارتی، امنیتی و نهادهای مرتبط به تصویب رسیده و ضوابط اجرایی کار به آنها ابلاغ گردیده است.
کلامی اظهار داشت: تخصیص ارز به هر یک از این تجار، بر مبنای عملکرد حجم واردات آنها پارسال صورت گرفته؛ ضمن اینکه مواردی همچون موجود بودن کالا در بندر، در حال حمل بودن کالا و ثبت سفارش معتبر هم همچون شاخصهای انتخاب افراد بوده است.

1399/03/23
19:45:13
5.0 / 5
2321
تگهای خبر: ارز , بازرگانی , بانك , پیچ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار