در گزارش آچار مطرح شد

قاچاقچی لوازم خانگی جای واردكننده را گرفته است

قاچاقچی لوازم خانگی جای واردكننده را گرفته است به گزارش آچار ریس كمیسیون قاچاق انجمن واردكنندگان لوازم خانگی ضمن تشریح دلیلهای افزایش قیمت لوازم خانگی، اظهار داشت: كالای قاچاق خلا كمبود در بازار را پر كرده است بدین جهت باید دولت از واردكنندگان حمایت كند.حمیدرضا منصفی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد دلیلهای افزایش قیمت لوازم خانگی، گفت: واردات لوازم خانگی بیش از یک سال است که ممنوع شده، از این طرف هم با کمبود کالا در بازار مواجه هستیم. عرضه از طرف واردکنندگان رسمی کالاهایی که با گارانتی و پرداخت عوارض و مالیات مبادرت به فعالیت می کردند باتوجه به ممنوعیت واردات متوقف شده است و این مساله منجر به کاهش عرضه کالای رسمی در بازار و بروز کمبود در بازار شده است؛ برای اینکه قسمتی از نیاز بازار بوسیله واردات رسمی لوازم خانگی تامین می شد.
رئیس کمیسیون قاچاق انجمن واردکنندگان لوازم خانگی اضافه کرد: یک قسمتی از ممنوعیت واردات لوازم خانگی برای پشتیبانی از تولید داخل و قسمتی از ممنوعیت هم به سبب تحریم بود؛ اما نکته این است که پیش از بسترسازی و ایجاد زمینه برای افزایش توان تولید داخل، واردات ممنوع گردید و عرضه کالای رسمی در بازار کم شد. از جانب دیگر تولیدکنندگان داخلی بجای استفاده از این فرصت، برخی با کم کردن عرضه کالا به بازار موجب افزایش قیمت کالاهای تولید داخل شدند و این خلائی که در بازار به سبب کمبود کالا به وجود آمده بود، بیشتر شد.
وی افزود: هم اکنون واردکنندگان کالا ندارند و تولیدکنندگان داخلی نیز، قیمت کالایی که وارد بازار می کنند را معادل قیمت کالاهای خارجی کرده اند؛ در صورتیکه باید حد عرف بازار را حفظ کنند تا سهم بازار پر شود و مصرف کننده توان خرید داشته باشد.
قاچاقچیان جای واردکنندگان رسمی را گرفته اند
منصفی با اعلان اینکه خلأ بازار را قاچاقچی پر می کند، اشاره کرد: کالای قاچاق فاقد هر گونه نظارت قیمت، گارانتی و خدمات است و قاچاقچی عوارض و مالیات هم به دولت نمی دهد، بدین جهت قیمت کالا را دلبخواهی بالا می برد. وقتی قیمت دلار بالا برود، قاچاقچی نرخ کالا را بیشتر می کند اما وقتی قیمت دلار کم شود دیگر نرخ کالا پایین نمی آید برای اینکه لوازم خانگی کالایی است که همیشه تقاضا دارد و قاچاقچیان و کسانی که به صورت غیررسمی کالا را وارد می کنند این چرخه را به وجود آورده اند.
وی اضافه کرد: درست است که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدامات مناسبی برای مقابله با قاچاق انجام داده است اما باتوجه به کمبود کالا در بازار، لازم است دولت از واردکنندگان رسمی که کالاهای با کیفیت و دارای گارانتی وارد می کردند حمایت و پشتیبانی کند؛ دولت حتی می تواند به صورت محدود یا سهمیه ای اجازه واردات به واردکنندگان رسمی بدهد؛ در این صورت هم قیمت هایی که قاچاقچیان روی کالاهای بدون گارانتی عرضه می کنند شکسته خواهد شد و دیگر توزیع کالاهای قاچاق مقرون به صرفه نباشد؛ هم خلائی که در بازار به سبب کمبود کالای باکیفیت وجود دارد، پر می شود؛ در این فاصله دولت می تواند با پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی زمینه افزایش و ارتقای خطوط تولید را فراهم آورد.
رئیس کمیسیون قاچاق انجمن واردکنندگان لوازم خانگی در مورد تأثیر جریمه کردن متخلفان در بازگشت آرامش به بازار و ایجاد تعادل قیمتی، اظهار داشت: اگر صرف جریمه کردن باشد درست نیست برای اینکه فرد جریمه می شود و در دفعه بعدی، فرد هزینه هایی که بابت جریمه داده است را روی قیمت کالا می گذارد تا آن جریمه را پوشش دهد. ضمن اینکه رقم جریمه ها بازدارندگی لازم را ندارد.
تبدیل تقلبی کالاهای بی کیفیت به کالاهای برند
منصفی همین طور با اشاره به کالاهای تقلبی، گفت: باتوجه به قیمت لوازم خانگی، سودجویانی وجود دارند که کالاهای بدون کیفیت را از چین و یا کالاهای بدون کیفیت و دست دوم را از کشورهای اطراف به صورت ته لنجی یا ملوانی وارد کشور می کنند و در نقاط صفر مرزی یا حتی مرکز شهرها، با تعویض کارتن و پلاک های شناسایی و حتی درست کردن کارت گارانتی جعلی، این کالاها را با ظاهر و بسته بندی کالای برند و اصلی به فروش می رسانند؛ مثلاً یک یخچال چینی بی کیفیت را به برندهای معروفی همچون بوش، ال جی و … تبدیل می کنند و بعنوان مثال اگر قیمت واقعی این یخچال ۱۰ میلیون تومان باشد، این کالا را به اسم و قیمت آن کالای برند می فروشند و سود بسیار زیادی بدست می آورند.
وی اضافه کرد: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، وزارت صمت، اتحادیه ها، تعزیرات و کلیه نهادهای درگیر با قاچاق کالا باید درسطح عرضه، جلوی این سودجویی غیرمنصفانه را بگیرند.
منصفی اظهار داشت: بخش خصوصی باتوجه به شناختی که از محصولات لوازم خانگی دارد می تواند با قرارگیری کنار بخش دولتی، به مبارزه با این مساله کمک نماید.


منبع:

1399/03/25
14:14:08
5.0 / 5
2261
تگهای خبر: ارز , بازار , بسته بندی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار