۹۵ درصد پوشاك خارجی در بازار قاچاق است

۹۵ درصد پوشاك خارجی در بازار قاچاق است آچار: دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران با اعلان اینكه شیوع ویروس كرونا موضوع مقابله با پوشاك قاچاق در سطح عرضه را كمرنگ كرده، اشاره كرد كه 95 درصد پوشاك وارداتی در بازار شناسه كالا ندارد و قاچاق شمرده می شود.


سعید جلالی قدیری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ممنوعیت واردات در دو سال گذشته، اظهار نمود: البته تولیدکنندگان معتقدند واردات با موازین قانونی و مشخص بودن منشا، مبدا و برند آن ایرادی ندارد و منجر به ایجاد فضای رقابتی می شود.
اما بگفته وی یکی از شکل های واردات پوشاک که تولیدکنندگان داخلی از رقابت با آن باز می مانند، واردات کالای استوک است. بطوریکه پوشاکی که فصل آن تمام شده و اصطلاحا استوک نامیده می شوند به قیمت هر کیلو یک دلار خریده می شود و بطور تخمینی می توان اظهار داشت که چهار تیشرت حدود یک دلار و هر کدام حدود ۱۰ هزار تومان قیمت دارند و هیچ تولیدکننده ای قادر به رقابت با این ارقام نیست.
جلالی قدیری با اعلان اینکه امکان این حجم از واردات به صورت زیرزمینی و کولبری وجود ندارد، اشاره کرد: واردکنندگانی که علاقه دارند در بازار ایران کارکنند موظف می باشند با تولیدکنندگان ایرانی قرارداد ببندد که معادل ۲۰ درصد وارداتشان را آنها در کشور تولید کنند. قسمتی از کسانی که با تولیدکننده داخل همکاری می کنند شناسه کالا دریافت می کنند، اما هرکالایی که شناسه نداشته باشد قاچاق شمرده می شود که حجم بسیار زیادی از بازار را تشکیل می دهد، بطوریکه می توان گفت ۹۵ درصد پوشاک خارجی در بازار شناسه کالا ندارد.
دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با اشاره به ضرورت اجرای طرح مقابله با کالای قاچاق در سطح عرضه، اشاره کرد: شیوع ویروس کرونا موجب کمرنگ شدن مباحث مربوط به مبارزه با قاچاق شد و طی ماه های گذشته نیرو و انرژی واحدهای اجرایی صرف مقابله با این ویروس شده است.
وی با اعلان اینکه یکی از مطالبات تولیدکنندگان اجرای مرحله به مرحله طرح شناسه کالا ذیل ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، اشاره کرد: جلسات مربوط به اجرای این طرح بیش از شش ماه است برگزار نشده اما باید دقت کنیم که شرایط همیشه به این شکل نخواهد ماند و کشور باید برای روزهایی که تجارت به حالت عادی برمی گردد آماده شود تا قاچاق کشور را تحت تاثیر قرار ندهد.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دو سال پیش اعلام نمود که از شروع دی ماه سال ۱۳۹۷، با هماهنگی دستگاه های مختلف با تمام فروشندگان برندهای بدون مجوز رسمی پوشاک، برخورد قاطع می شود.
اما مرداد ماه سال گذشته، حدود هفت ماه پس از آغاز اجرای این طرح، مجید نامی، عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، اظهار داشت که "مبارزه با قاچاق پوشاک در سطح عرضه با صدور اخطار کتبی به شکلی که در سال قبل اجرا می شد، تقریباً متوقف شده است". حالا هم بنظر می رسد شیوع ویروس کرونا مانع از سرگیری اجرای این طرح شده است.
منبع:

1399/03/30
12:54:54
5.0 / 5
2106
تگهای خبر: ارز , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار