فروش انرژی صرفه جویی شده، به ماینرها مجاز شد

فروش انرژی صرفه جویی شده، به ماینرها مجاز شد آچار: شركت توانیر موظف شد سازوكار خرید و اختصاص میزان برق صرفه جویی شده را برای مصرف نهائی به هر یك از كاربردهای رایج همچون استخراج رمز ارزها فراهم آورد.


به گزارش آچار به نقل از وزارت نیرو، بر طبق این دستورالعملی که همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق وانرژی صادر کرد، دارنده گواهی صرفه جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را برمبنای مقررات جاری، بوسیله بورس انرژی (به طور مستقیم و یا بوسیله قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهایی به هریک از کاربرهای رایج همچون استخراج رمزارزها، تخصیص دهد. بر طبق این دستور العمل که در اجرای بند ۴-۳ مصوبه شماره ۱۰۰/۲۰/۳۶۳۷۶/۹۸ مورخ ۱۸/‏۰۸/‏۱۳۹۸‬ صادر گردیده است، شرکت توانیر با هدف بسترسازی لازم و تشویق سرمایه گذاری در طرح های بهینه سازی انرژی الکتریکی، موظف خواهد بود موارد درج شده در این ابلاغ را اجرایی کند. بر طبق بند اول این دستور العمل متقاضی سرمایه گذاری، موظف است ضمن ارائه طرح پیشنهادی، تاییدیه شرکت توانیر درباب زمان و محل اجرای طرح را دریافت و شرکت توانیر نیز موظف خواهد بود ساز و کار مربوط به مشارکت سرمایه گذاران در طرح های بهینه سازی را فراهم نماید. برپایه بند دوم این دستورالعمل نیز شرکت توانیر موظف است، با رعایت مقررات جاری، ساز و کار لازم برای اندازه گیری و صحه گذاری (M&V) انرژی الکتریکی صرفه جوئی شده را فراهم نماید.
برمبنای بند سوم این ابلاغیه برای طرح هائی که تائیدیه بند (۱) را گرفته و مطابق ساز و کار بند (۲) منجر به صرفه جوئی انرژی الکتریکی می شوند، از زمان آغاز بهره برداری طرح، معادل انرژی الکتریکی صرفه جوئی شده در طول عمر طرح (حداکثر به مدت ده سال)، گواهی صرفه جویی به سرمایه گذار تعلق می گیرد. همین طور بر طبق تبصره گنجانده شده در این همین بند، با هدف تسهیل سرمایه گذاری، شرکت توانیر موظف است لیست طرح های دارای اولویت را اعلام نماید. برپایه بند چهارم این دستورالعمل، گواهی صرفه جوئی، نشان دهنده حق مالکیت بر میزان انرژی الکتریکی مندرج در آن در دوره اعتبار گواهی است و امکان انتقال به غیر را نیز دارد. درهمین زمینه شرکت توانیر موظف است با همکاری شرکت بورس انرژی تمهیدات لازم را دراین زمینه صورت دهد. در بند پنجم این ابلاغیه همین طور تاکید شده است: دارنده گواهی صرفه جوئی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را برمبنای مقررات جاری، بوسیله بورس انرژی (به طور مستقیم و یا بوسیله قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهایی به هر یک از کاربرهای رایج همچون استخراج رمز ارزها، تخصیص دهد. در بند ششم این دستور، با هدف ایجاد شفافیت و فراهم کردن فرصت های برابر برای متقاضیان سرمایه گذاری در طرح های بهینه سازی انرژی الکتریکی و همین طور اولویت بخشی به فرصت های برتر بهینه سازی، شرکت توانیر موظف شده است که علاوه بر اطلاع رسانی، تمهیدات لازم و بسترسازی مناسب برای اجرایی شدن طرح های بهینه سازی را انجام دهد. بر طبق بند هفتم این ابلاغیه نیز برای آن دسته از موضوعات بهینه سازی انرژی الکتریکی که دارای مجوز شورای اقتصاد هستند، میزان انرژی الکتریکی صرفه جویی ناشی از اجرای طرح و همین طور روش اندازه گیری و صحه گذاری (M&V) آن، مطابق مفاد مجوز شورای اقتصاد تعیین می شود.


منبع:

1399/04/12
15:17:12
5.0 / 5
2565
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار