تا آخر سالجاری

۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی به بهره برداری می رسد

۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی به بهره برداری می رسد به گزارش آچار معاون طرح و برنامه وزارت صمت اظهار داشت: در جهت پویش تولید، تداوم امید با برنامه ریزی های انجام شده تا آخر سال جاری ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی به بهره برداری می رسد.به گزارش آچار به نقل از وزارت صمت، سعید زرندی با اشاره به اینکه الان از مجموع ۷۰ هزار مجوز صادر شده برای راه اندازی واحدهای صنعتی، بیشتر از ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد، پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد دارند، اضافه کرد: از این تعداد بیشتر از ۳ هزار و ۸۰۰ واحد بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
وی با اشاره به اینکه در بازه های شش ماهه مجوز طرح های بدون پیشرفت فیزیکی باطل می شود، اظهار داشت: هر طرحی که تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد، برای ما جدی به حساب می آید.
معاون طرح و برنامه وزارت صمت افزود: ۱۹ هزار و ۹۶۰ طرح دارای مجوز هم بالای ۲۰ درصد پیشرفت کاری (فیزیکی) داریم.
زرندی اضافه کرد: طرح های داری مجوز برای اعلام زنده بودن باید هر سه ماه یکبار گزارش پیشرفت کار ارائه نمایند و در صورت عرضه نکردن گزارش به عنوان طرح معلق به حساب می آید که به مرحله ابطال می رسد. اما طرح های بالای ۶۰ درصد معمولاً به علت پیشرفت قابل ملاحظه ابطال نمی شوند و چنانچه مشکلی داشته باشند از سرمایه گذار تعهدات لازم دریافت می شود و در صورت ناتوانی در ادامه پروژه طرح به سرمایه گذار دیگری واگذار می شود.
وی اظهار داشت: طبق بررسی های انجام شده ۳۰ درصد طرح های بالای ۸۰ درصد پیشرفت در حوزه صنایع و معدنی، ۳۰ درصد در حوزه شیمیایی و فراورده های حاصل از نفت، ۹ درصد محصولات غذایی و آشامیدنی، ۷ درصد در نساجی، ۴.۵ درصد در ماشین سازی و تجهیزات حمل و نقل، ۴.۵ درصد لاستیک و پلاستیک و ۱۵ درصد هم سایر طرح ها هستند که به صورت دائم میزان پیشرفت آنها رصد می شود.
نگاه وزارت صمت به پشتیبانی از طرح های بالای ۶۰ درصد پیشرفت کاری است
معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به اینکه نگاه وزارت صمت به پشتیبانی از طرح های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی است، اضافه کرد: تا آخر سال جاری در میان طرح های با پیشرفت فیزیکی بالا، ۲۰۰ طرح برگزیده با ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و ۴۰ هزار فرصت شغلی، ۵ شنبه هر هفته با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می رسد.
زرندی درباره مشکلات عمده برای راه اندازی طرح های صنعتی اظهار داشت: مهم ترین مشکل تأمین مالی و نقدینگی اجرای طرح است.
وی بیان نمود: نیاز سال گذشته واحدهای تولیدی ما ۳۶۰ میلیارد تومان تسهیلات بوده است و بانک ها ۲۱۶ میلیارد تومان از این رقم را پرداخت کرده اند که مابه التفاوت این رقم را باید با استفاده از ابزارهای نوین پر نماییم.
معاون طرح و برنامه وزارت صمت افزود: تمرکز بر روی بازار سرمایه برای جبران این کسری داریم و واحدهای صنعتی نباید این فرصت پیش آمده در بازار سرمایه را از دست بدهند.
زرندی تأمین ارز برای واردات ماشین آلات از خارج، تورم های مقطعی که باعث تغییر در میزان سرمایه گذاری و پیشرفت فیزیکی طرح دارد، انتقال پول و تأمین وثیقه برای مکمل های مالی را دیگر مشکلات عمده تکمیل طرح های صنعتی دانست.
وی با اشاره به بهره مندی واحدهایی که در سال ۹۹ وارد بازار سرمایه می شوند از معافیت بازرسی مالیات در سال های قبل، اضافه کرد: واحدها به دو صورت استفاده از عرضه اولیه و انتشار اوراق می توانند از بازار سرمایه بهره مند شوند. همینطور روش های نوین تأمین مالی مانند اوراق گام را هم با بانک ها آغاز کرده ایم و در دستور کار داریم.

1399/04/24
14:00:10
5.0 / 5
2468
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار