اجرای اولین دیوارنگاری قهوه خانه ای بر جداره خیابان مولوی

اجرای اولین دیوارنگاری قهوه خانه ای بر جداره خیابان مولوی به گزارش آچار شهردار منطقه 11 اظهار داشت: با هدف افزایش زیبایی و ایجاد منظر شهری شاد و رنگی، شهرداری منطقه 11 در امتداد طرح ˮرنگ در شهرˮ مبادرت به اجرای نقاشی های دیواری در بخش های تاریخی و قدیمی مركز شهر تهران كرده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، نصراله آبادیان با بیان این که طرح " رنگ در شهر " از طرف سازمان زیبا سازی به مناطق 22 گانه شهر تهران ابلاغ گردیده است، اظهار داشت: منطقه 11 با قرار گرفتن در مرکز پایتخت که 4 کیلومتر از حصار ناصری و طهران قدیم نیز در آن واقع شده؛ دارای محله های قدیمی و تاریخی است که نیاز به بهسازی جداره ها و منظر شهری دارد که اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست این منطقه با مشارکت سازمان زیباسازی شهر تهران نسبت به اجرای این پروژه ها اقدام نموده است.
آبادیان اضافه کرد: اجرای نقاشی دیواری از تصویر میدان تاریخی حسن آباد بر دیوار بیمارستان نجمیه واقع در خیابان جمهوری، بزرگ ترین نقاشی دیواری طهران قدیم است که به متراژ ۱۴۴۰ مترمربع اجرا شده و هدف از اجرای آن نمایش چهره قدیم میدان حسن آباد به شهروندان تهرانی و گردشگران بوده است.
شهردار منطقه 11 بیان کرد: تصاویر کارگران بر دیوارهای خیابان کارگر جنوبی که در حال اجراست نمونه دیگری از این طرح است که در یکی از شریان های اصلی، پرترافیک و قدیمی شهر تهران می تواند موجب زیبایی این خیابان شود.
بگفته آبادیان، خیابان کارگر با وجود اینکه عنوان کارگر را دارد؛ اما تاکنون از داشتن هرگونه نماد متناسب با این عنوان بی بهره بود. بنا بر این تصمیم گرفتیم جای خالی این نماد را با نقاشی دیواری و تصاویر کارگران پر نماییم.
وی با بیان این که روی ۸ دیوار در خیابان کارگر با متراژهای ۲۰ مترمربع تا ۴۰ مترمربع نقاشی هایی با موضوع کارگران طراحی و ترسیم خواهد شد، افزود: دیوارنگاره خیابان کارگر یکی از بزرگ ترین نقاشی های دیواری تهران است که جلوه بصری خوبی به خیابان کارگر خواهد بخشید.
اجرای اولین نقاشی قهوه خانه ای در خیابان مولوی نیز از دیگر اقداماتی است که اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست منطقه 11 در دست اجرا دارد.
شهردار منطقه 11 با اشاره به این که موضوعات اساطیری برای اولین بار بر جداره های شهری تهران نقاشی می شوند؛، بیان کرد: خیابان مولوی یکی از خیابان های قدیمی و تاریخی شهر تهران است که از قدیم فعالیت قهوه خانه ها در آن قابل توجه بوده است. باتوجه به این موضوع، کوشیدیم با ستاندن مجوزهای لازم برای اجرای پروژه های نقاشی دیواری با موضوعات اساطیری و اجرای آنها گام مؤثری در جهت حفظ و نگهداری فرهنگ قدیمی ایران با روایت بزم های تاریخی و اساطیری برداریم.

ایشان سپس با اشاره به توجه ویژه شهرداری منطقه به افزایش رنگ در شهر برای ارتقای شادی و نشاط در شهر اظهار نمود: پروژه نقاشی دیواری خیابان شیخ محمدی یکی از بزرگ ترین پروژه های نقاشی دیواری منطقه در سال قبل بود که در ۲ طرف بزرگراه اجرا شد.
طبق گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 11، آبادیان همین طور اظهار داشت: در امتداد پروژه رنگ در شهر اداره زیباسازی منطقه۱۱ با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران مبادرت به دیوار نگاری عناصر معماری سنتی در خیابان جمهوری به مساحت ۸۰۰متر مربع کرده که در این طرح عناصر هویت ساز معماری سنتی همچون مسجد محله و بازار که به صورتی هویت شهر ایرانی اسلامی محسوب می شوند؛ به تصویر درآمده است.
منبع:

1399/05/05
15:01:23
5.0 / 5
2688
تگهای خبر: بازار , خدمات , متر , منطقه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار