عضو هیات مدیره اتحادیه وارد كنندگان نهاده های دام و طیور:

سامانه بازارگاه نهاده های كشاورزی بدون مشورت با ذینفعان طراحی شد

سامانه بازارگاه نهاده های كشاورزی بدون مشورت با ذینفعان طراحی شد آچار: عضو هیات مدیره اتحادیه واردكنندگان نهاده های دام و طیورگفت: سامانه «بازارگاه نهاده های كشاورزی» با اهداف مشخص، طراحی و اجرا شد اما بزرگترین مشكل این سامانه این است كه با مشورت ذینفعان و دست اندركاران این بخش، طراحی و اجرا نشد.به گزارش آچار به نقل از ایسنا برپایه اعلام روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، محمد مهدی نهاوندی با بیان این مطلب اضافه کرد: بخشی از مشکلات به سبب کمبود ارز است و روند تأمین ارز متناسب با برنامه پیشبینی شده محقق نشده و طبیعتاً ابزاری مانند سامانه «بازارگاه» برای کنترل شرایط در وضع محدودیت طراحی شده است.

وی با اشاره به کاهش ۳۱ درصدی واردات نهاده های دامی نسبت به مدت مشابه سال گذشته اضافه کرد: در نهاده های «کنجاله»، «سویا» و «جو» بیشترین کاهش واردات را داشتیم، اما وضع واردات «ذرت» مناسب تر بوده است.

نهاوندی با اشاره به اینکه سال گذشته مشکل سال جاری را نداشتیم اظهار داشت: در ۶ ماه نخست پارسال، قیمت کنجاله و سویا کمتر از قیمت مصوب در بازار عرضه می شد.

وی با اعلان اینکه سامانه «بازارگاه نهاده های کشاورزی» با اهداف مشخص، طراحی و اجرا شد، اضافه کرد: بزرگترین مشکل این سامانه این است که با مشورت ذینفعان و دست اندرکاران این بخش، طراحی و اجرا نشد.

نهاوندی افزود: یکی از اهداف اصلی طراحی سامانه «بازارگاه» اتوماسیون فرآیند و کاهش زمان و هزینه چرخه توزیع کالا تا دامداری ها و مراکز تولید بوده است، اما حالا این اتفاق در بازارگاه صورت نمی گیرد و زمان بر است.

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور اظهار داشت: خارج از سامانه «بازارگاه» امکان توزیع کالا را نداریم ازاین رو این فرایند یک هفته ای تا ۱۵ روز، فرایند زائدی است که زمان را تلف می کند.

نهاوندی افزود: زمانی که کالا را در «بازارگاه» عرضه می کنید حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول می کشد تا دارندگان حواله و مصرف کنندگان و واحدهای تولیدی رجوع و به خرید کالا اقدام نمایند و این طولانی شدن فرایند در تضاد با اهداف تسریع در توزیع کالاهای اساسی است.

وی اظهار داشت: یکی از ایرادهای این سامانه این است که قابلیت مانیتورینگی که قبلاً به سبب فعال بودن سامانه انبارها وجود داشت را تا حدودی مخدوش کرده است.

نهاوندی اضافه کرد: حالا بیشتر افرادی که از راه وزارت جهادکشاورزی در سامانه معرفی می گردند کُد انبار قابل شناسایی ندارند.

منبع:

1399/05/05
23:44:39
5.0 / 5
2348
تگهای خبر: ابزار , ارز , انبار , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار