خضریان به آچار خبر داد:

بررسی مشكل تامین نهاده های دام و طیور در كمیته اقتصادی كمیسیون اصل۹۰

بررسی مشكل تامین نهاده های دام و طیور در كمیته اقتصادی كمیسیون اصل۹۰ سخنگوی كمیسیون اصل 90 مجلس از بررسی مشكلات تولیدكنندگان صنعت دام و طیور در زمینه تامین نهاده ها در كمیته اقتصادی این كمیسیون آگاهی داد.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نشست امروز عصر(دوشنبه، ۲۷ مرداد) کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، اظهار داشت: در جلسه امروز باتوجه به شکایاتی که در زمینه تامین نهاده های دام و طیور واصل شده بود، موضوع در کمیته اقتصادی کمیسیون با حضور نمایندگان و مسئولین دستگاه ها همچون وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، بانک مرکزی، گمرک، نمایندگان اتحادیه ها و تولیدکنندگان صنعت طیور و خوراک دام و طیور مورد بررسی قرار گرفت.
این نماینده مجلس افزود: نحوه عملکرد سامانه بازارگاه بررسی گردید، این سامانه مسئول توزیع نهاده های دامی و تامین کننده ارز مرجع و دولتی است. در ادامه نیز به موضوع وجود بازار آزاد یا همان واسطه ها پرداخته شد که بر هزینه تمام شده و ایجاد مشکلات برای تولیدکنندگان صنعت طیور موثر است.
وی افزود: برمبنای اظهارات سازمان های اجرایی و اتحادیه های تولیدی، تعلیق قانون تمرکز سبب عدم شفافیت ها و مسئولیت ها بین دستگاه های اجرایی شده و زمینه فرافکنی و گریز از مسئولیت را فراهم نموده است.
خضریان اظهار داشت: همین طور تولیدکنندگان از هزینه های بالای تولید متاثر از عدم تامین نهاده ها به نرخ دولتی در شرایطی که قیمت گذاری محصول نهایی به شدت تحت کنترل بوده، گلایه مند هستند. بررسی ها نشان میدهد در صورتیکه حدودا یک سوم نهاده های تولید به قیمت ارز مرجع تامین می شود، اما فشار زیادی روی تولیدکنندگان است که تمام محصول را به نرخ تولید عرضه کنند و این مانع صرفه اقتصادی و زمین گیر شدن امر تولید شده است. در شرایطی که نظارت کافی و اثرگذاری بر تولید کالای نهایی تا مرحله مصرف وجود ندارد.
ایشان سپس اظهار داشت: یکی دیگر از موارد مطروحه، وجود انحصار در واردات نهاده های دامی بود، سهم چشمگیری از واردات در دست تعداد محدودی واردکننده است که تاثیر آن بر قیمت و شرایط توزیع نهاده های دامی مورد توجه قرار گرفت.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: در آخر جلسه، مقرر شد سازمان های اجرایی به سوال های طرح شده و سوالات کتبی که از طرف کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ درباره عملکرد آنها و مطالبی که در جلسه مطرح نمودند، در اسرع وقت و بطور مستند پاسخ دهند. همین طور کمیسیون اصل ۹۰ گزارش این پرونده در دو محور اساسی تعیین متخلفان و پیشنهاد برای اصلاح رویه ها را با همکاری دیگر نهادهای پژوهشی و نظارتی پیگیری و آماده می کند تا مشکلات مربوط به نهادهای در رابطه با دام و طیور رفع گردد.
منبع:

1399/05/28
09:59:16
5.0 / 5
1822
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار